عوارض پروتئین وی چیست؟

نویسنده : حمید
تاریخ : 13 مرداد 1400

عوارض پروتئین وی : پروتئین یک قسمت اساسی در یک رژیم غذایی سالم است. به ساخت و ترمیم عضلات ، اندام ها و استخوان ها کمک می کند. همچنین مشخص شده است که رژیم های حاوی پروتئین بالا در کاهش چربی ، کاهش وزن ، افزایش سیری ، یا احساس سیری و حفظ عضلات مفید هستند.

با این حال ، رژیم های غذایی با پروتئین بالا نیز با خطرات مختلفی همراه است که آگاهی از آنها و درک آنها مهم است. فردامارکت مقاله ای دراین مورد تهیه کرده است که نشان میدهدمتخصصان تغذیه از مصرف بیش از حد توصیه شده روزانه حمایت نمی کنند.

هنگام محاسبه میزان پروتئین کل مصرفی در حال حاضر یا مصرف آن ، فاکتور پروتئین موجود در رژیم غذایی (به عنوان مثال منابع غذایی و آشامیدنی) را در نظر بگیرید. اگر مکمل هایی که استفاده می کنید حاوی مقادیر قابل توجهی پروتئین مانند پودر پروتئین هستند ، باید مکمل ها را نیز در نظر بگیرید.

مصرف مقادیر زیاد هر ماده مغذی برای مدت زمان طولانی معمولاً با خطرات همراه است ، همانطور که در مورد پروتئین نیز وجود دارد. براساس تحقیقات ، مصرف بیش از حد ممکن است منجر به افزایش خطر برخی از عوارض سلامتی شود. منافع بالقوه ای وجود دارد که منبع معتبر برای یک رژیم غذایی با پروتئین بالا برای افراد سالم است.

با این حال ، مهم است که نگرانی های مربوط به سلامتی مربوط به پروتئین وی  اضافی در بدن را درک کنید ، به خصوص اگر رژیم غذایی بیش از حد پروتئین  وی را برای مدت طولانی دنبال  می کنید.

عوارض پروتئین وی:

اضافه وزن ناشی از پروتئین وی

افزایش وزن :

رژیم های غذایی با پروتئین بالا ممکن است باعث کاهش وزن شوند ، اما این نوع کاهش وزن فقط کوتاه مدت است. پروتئین اضافی مصرف شده معمولاً به صورت چربی ذخیره می شود ، در حالی که مازاد اسیدهای آمینه دفع می شود. این می تواند منجر به افزایش وزن در طول زمان شود ، به خصوص اگر هنگام تلاش برای افزایش پروتئین دریافتی ، کالری زیادی مصرف کنید.

ردامارکت با بررسی که روی مطالعه سال ۲۰۱۶ انجام داد متوجه شد که افزایش وزن به طور قابل توجهی با رژیم های غذایی مرتبط است که پروتئین جایگزین کربوهیدرات ها می شود ، اما نه وقتی که جایگزین چربی می شود. به شما پیشنهاد میکنیم که مقاله “پروتئین وی برای کاهش وزن” حتما مطالعه نمایید.

بوی بد دهان:

مصرف مقدار زیادی پروتئین می تواند منجر به بوی بد دهان شود ، به خصوص اگر مصرف کربوهیدرات را محدود کنید. در یک ازمایش ، ۴۰ درصد از شرکت کنندگان بوی بد دهان را گزارش کردند.

این می تواند تا حدی باشد زیرا بدن شما در یک حالت متابولیکی به نام کتوز قرار می گیرد ، که مواد شیمیایی تولید می کند که بوی میوه ای نامطبوعی می دهند. مسواک زدن و نخ دندان کشیدن از بو خارج نمی شود. برای مقابله با برخی از این تأثیرات ، می توانید میزان مصرف آب خود را دو برابر کنید ، دندان هایتان را بیشتر مسواک بزنید و آدامس بجوید.

یبوست ناشی از پروتئین وی

یبوست:

در همان مطالعه فردا مارکت متوجه این موضوع شد که ۴۴ درصد از شرکت کنندگان یبوست را گزارش کردند. رژیم های غذایی با پروتئین بالا که کربوهیدرات ها را محدود می کنند معمولاً فیبر کمی دارند. افزایش مصرف آب و فیبر می تواند به جلوگیری از یبوست کمک کند. پیگیری حرکات روده ای شما ممکن است مفید باشد.

اسهال:

خوردن بیش از حد لبنیات یا غذای فرآوری شده ، همراه با کمبود فیبر ، می تواند باعث اسهال شود. این امر خصوصاً در صورت عدم تحمل لاکتوز و یا مصرف منابع پروتئینی مانند گوشت سرخ شده ، ماهی و مرغ صادق است. در عوض پروتئین های سالم برای قلب بخورید.

کمبود اب بدن ناشی از پروتئین وی

کمبود اب بدن:

بدن شما نیتروژن اضافی را با مایعات و آب دفع می کند. این می تواند باعث کمبود آب بدن شما شود حتی اگر احساس تشنگی بیش از حد معمول نداشته باشید. یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۰۲ با حضور ورزشکاران نشان داد که با افزایش مصرف پروتئین ، سطح هیدراتاسیون کاهش می یابد.

با این حال ، یک مطالعه در سال ۲۰۰۶ نتیجه گرفت که مصرف پروتئین بیشتر حداقل تأثیر در هیدراتاسیون دارد. این خطر یا اثر را می توان با افزایش مصرف آب به حداقل رساند ، به خصوص اگر فرد فعالی باشید. صرف نظر از مصرف پروتئین ، همیشه نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز مهم است.

اسیب به کلیه ناشی از پروتئین وی

آسیب کلیه

در حالی که هیچ مطالعه اساسی منبع معتبر مصرف پروتئین زیاد را به آسیب کلیه در افراد سالم مرتبط نمی کند ، پروتئین اضافی می تواند باعث آسیب در افراد مبتلا به بیماری کلیوی شود. این امر به دلیل نیتروژن اضافی موجود در اسیدهای آمینه سازنده پروتئین ها است. ک

لیه های آسیب دیده مجبورند بیشتر کار کنند تا از نیتروژن اضافی و مواد زائد متابولیسم پروتئین خلاص شوند.

به طور جداگانه یک مطالعه در سال ۲۰۱۲ اثرات رژیم های کم کربوهیدرات ، پروتئین بالا و رژیم های کم چربی را بر روی کلیه ها بررسی کرد.

این مطالعه نشان داد که در بزرگسالان چاق سالم ، رژیم غذایی کم کربوهیدرات و کم پروتئین برای کاهش وزن طی دو سال با اثرات مضر قابل توجهی بر فیلتراسیون کلیه ، آلبومینوریا یا تعادل مایعات و الکترولیت ها در مقایسه با رژیم کم چربی همراه نیست.

افزایش خطر سرطان :

منبع معتبر نشان داده است که برخی از رژیم های غذایی با پروتئین بالا که به ویژه از پروتئین های مبتنی بر گوشت قرمز بالا هستند ، با افزایش خطر ابتلا به مسائل مختلف سلامتی ، از جمله سرطان ارتباط دارند.  گوشت قرمز و یا فرآوری شده  منبع معتبر برای  سرطان روده بزرگ ، منبع پستان و سرطان پروستات است.

برعکس ، مصرف پروتئین از منابع دیگر با اعتماد به نفس کاهش خطر ابتلا به سرطان مرتبط است. دانشمندان معتقدند که این امر می تواند تا حدی به دلیل هورمون ها ، ترکیبات سرطان زا و چربی های موجود در گوشت باشد.

بیماری قلبی:

مصرف مقدار زیادی گوشت قرمز و غذاهای لبنی پرچرب به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی با پروتئین بالا ممکن است منجر به بیماری قلبی شود. این می تواند مربوط به مصرف بیشتر چربی اشباع و کلسترول باشد.

طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۰ ، نشان داده شد که مصرف مقادیر زیادی گوشت قرمز و لبنیات پرچرب خطر ابتلا به بیماری عروق کرونر قلب را در زنان افزایش می دهد. خوردن مرغ ، ماهی و آجیل خطر را کاهش می دهد.

یک مطالعه ۲۰۱۸ همچنین نشان داد که مصرف طولانی مدت گوشت قرمز می تواند باعث افزایش تری متیل آمین N-اکسید (TMAO) ، یک ماده شیمیایی تولید شده در روده شود که با بیماری قلبی ارتباط دارد. یافته ها همچنین نشان داد که کاهش یا حذف گوشت قرمز در رژیم غذایی اثرات آن را برعکس می کند.

کاهش کلسیم :

رژیم هایی که پروتئین و گوشت زیادی دارند ممکن است باعث از دست رفتن کلسیم شوند. این امر گاهی اوقات با پوکی استخوان و سلامت ضعیف استخوان در ارتباط است.

بررسی ۲۰۱۳ مطالعات نشان داد که ارتباطی بین میزان بالای پروتئین و سلامت استخوان ضعیف وجود دارد. با این حال ، یک بررسی دیگر در سال ۲۰۱۳ نشان داد که تأثیر پروتئین بر سلامت استخوان بی نتیجه است. برای گسترش و نتیجه گیری بر روی این یافته ها ، تحقیقات بیشتری لازم است.

عوارض مصرف پروتئین وی

عوارض بالا بودن پروتئین در خون:

علائم سطح پایین پروتئین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. کبودی
 2. به راحتی لخته شدن آهسته خون پس از آسیب
 3. خستگی
 4. ناخن های شکننده
 5.  ریزش مو
 6. بثورات
 7. سردرد
 8. حالت تهوع

علائم سطح بالای پروتئین می تواند شامل موارد زیر باشد:

 1. درد در استخوان های شما
 2. بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها ، پاها 
 3. از دست دادن اشتها
 4. کاهش وزن
 5. تشنگی بیش از حد
 6. عفونت های مکرر

مقدار مجاز مصرف پروتئین

مقدار مجاز مصرف پروتئین وی :

مقدار ایده آل پروتئین روزانه که باید مصرف کنید بسته به عوامل مختلفی از جمله سن ، جنس ، فعالیت ، سلامتی ، رژیم غذایی کامل و سایر متغیرها متفاوت است. با این حال ، در بیشتر موارد ، مقدار توصیه شده پروتئین روزانه برای بزرگسالان می تواند بر اساس وزن بدن شما محاسبه شود.

برای بیشتر بزرگسالانی که حداقل فعالیت بدنی دارند ، متخصصان حداقل مصرف روزانه ۰٫۸ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم (کیلوگرم) وزن بدن را توصیه می کنند. اگر بیشتر روزهای هفته بیشتر از یک ساعت ورزش می کنید ، ممکن است هر روز ۱٫۲ تا ۱٫۷ گرم در هر کیلوگرم وزن بدن بخورید

با این حال ، برخی از افراد ، از جمله ورزشکاران حرفه ای  ، ممکن است بتوانند به اندازه ۳٫۵ گرم در هر کیلوگرم وزن بدن بدون هیچ گونه عوارض جانبی بخورند.

به طور کلی ، متخصصان همچنین معتقدند که بیشتر بزرگسالان سالم می توانند خوردن ۲ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم وزن بدن در روز را در طولانی مدت تحمل کنند.

در حالی که دیگران بر این باورند که در غیر این صورت بزرگسالان سالم بدون در نظر گرفتن سطح فعالیت می توانند با خیال راحت سطح بالاتری از پروتئین را نیز مصرف کنند ، اما این در دراز مدت مورد بررسی قرار نگرفته است.

مدت زمان جذب پروتئین وی:

آب پنیر یک پروتئین “سریع اثر” است. نرخ جذب آن ۱۰ گرم در ساعت برآورد شده است. با این سرعت ، فقط ۲ ساعت طول می کشد تا دوز ۲۰ گرم آب پنیر را به طور کامل جذب کند.

مصرف پروتئین وی در روزهای غیر تمرین:

ایا می توان پروتئین وی را در روزهای تعطیل  مصرف کرد؟ به طور خلاصه ، بله. ماهیچه های شما حتی در روزهایی که وقت خود را در باشگاه نمی گذرانید به پروتئین نیاز دارند.

عضلات و سایر بافتهای شما در روزهای استراحت به طور فعال در حال بهبود هستند و بهبودی می تواند تا ۲۴-۴۸ ساعت طول بکشد. بنابراین ، به احتمال زیاد نیاز بدن به پروتئین در روزهای استراحت کاهش نمی یابد

معرفی مواد غذایی که حاوی پروتئین وی می باشند

 مواد غذایی حاوی پروتئین:

هنگام انتخاب غذاهای پر پروتئین ، حتما گزینه های سالم تری را انتخاب کنید. این می تواند به شما در کاهش خطر برخی از تأثیرات منفی یک رژیم غذایی پر پروتئین کمک کند. منابع سالم پروتئین عبارتند از:

 • گوشت بدون چربی
 • مرغ
 • ماهی وحشی
 • تخم مرغ
 • لبنیات تغذیه شده با چمن و ارگانیک
 • حبوبات
 • آجیل
 • غلات کامل

اما اگر حتما میخواهید ازپروتئین وی استفاده کنید بهترین ماده غذایی شیر است.

هشدار :سعی کنید از مصرف گوشت و لبنیات پرچرب و همچنین منابع پروتئینی سرخ شده یا فرآوری شده خودداری کنید. در عوض پروتئین های سالم برای قلب بخورید.

چه موقع به دکتر خود مراجعه کنید:

مهم است که قبل از شروع رژیم غذایی با پروتئین وی ، خطرات را در نظر بگیرید تا تعیین کنید که برای شما مناسب است یا خیر. همیشه قبل از شروع هر رژیم جدیدمخصوصا بانوان با پزشک خود صحبت کنید ، به خصوص اگر بیماری دارید.

پزشک و متخصص تغذیه می توانند به شما کمک کنند تا مزایا و معایب رژیم غذایی با پروتئین بالا را بر اساس نیازهای فردی خود بسنجید.

در اخر:

به طور کلی ،توصیه فردامارکت به شما این است  که شما یک رژیم غذایی سالم و متعادل داشته باشید و یک سبک زندگی فعال داشته باشید. برنامه خود را برای دستیابی به اهداف خود ، چه از دست دادن وزن و چه افزایش عضلات ، تراز کنید ، به روشی که برای سلامتی مفیدترین باشد و بتوانید آن را در درازمدت حفظ کنید.

منبع:

https://www.healthline.com

https://www.healthline.com

556 بازدید

17787

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید
2021-07-10 12:43:42

[…] عوارض پروتئین وی : […]

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید