غذای کودک

غذای کودک

غذای کودک: در این مقاله از سایت فردامارکت، می خواهیم شما را با بهترین غذای کودک آشنا کنیم. همان طور که می دانید انتخاب غذای کودک، در سنین مختلف زیر سک سال، یک سال، دو سال، سه سال، و 6 ماهگی یکی از سخت ترین کارهایی است که مادران با آن همراه هستند. در این مقاله می خواهیم بهترین غذای کودک را به شما مادران عزیز معرفی کنیم، تا بتوانید کودکان خود را با یک غذای مقوی و سالم بزرگ مثل سرلاک کنید.

انتخاب غذای کودک در سنین مختلف و اینکه از چند ماهگی شروع کنیم و غذای مقوی و پرکالری به کودک خود بدهیم، می تواند تاثیر بسیار زیادی روی روند رشد کودک شما داشته باشد. خیلی از مادران هستند که به دلیل اینکه فرزندانشان، رفلاکس دارند نمی توانند از هر غذایی استفاده کنند، در این مقاله در این مورد برای شما توضیح خواهیم داد. پس در ادامه به فردامارکت همراه باشید.

غذای کودک چیست؟

برنامه غذایی کودکان 1 سال به بالا در 4 وعده غذایی

غذای کودک، به دلیل ارزش بسیاری که دارد باید جزء لیست اصلی برای کودکان قرار بگیرد. با توجه به اینکه کودکان، پس از اینکه از شیر گرفته می شوند، باید همانند تمام اعضای خانواده از غذای اصلی استفاده کنند، در نظر داشتن یک غذای مقوی و سالم برای آن اهمیت بسیار زیادی دارد.

غذای کودک، به عنوان یک غذای کمکی برای کودک به حساب می آید و به رشد و تقویت بهتر بچه شما کمک می کند. از مهم ترین دلایلی که ما به استفاده از غذای کودک  در دو سالگی، سه سالگی، یک سالگی، 6 ماهگی، هفت ماهگی و… می پردازیم، می تواند کم وزن بون، کم خونی، کم اشتها بودن، قد کودک، ضعیف بودن، لاغری و یا چاقی کودک اشاره کرد. هر یکی از این موارد تاثیر بسیاری در انتخاب غذای مقوی برای کودکان ضعیف دارد. شما باید به صورت روزانه برای فرزند خود، یک لیست غذایی در نظر داشته باشید که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

برنامه ی غذایی کودک:

 • صبحانه برای کودک
 • نهار برای کودک
 • شام برای کودک
 • عصرانه برای کودک

کودکان در از 6 ماهگی تا 3 سالگی و حتی بیشتر از آن باید از غذاهای مقوی با انواع ویتامین ها استفاده کنند. مصرف غذای خوشمزه برای کودک و لذیذ می تواند لذت خوردن را در کودک شما بیشتر کند و اشتهای فرزند شما را دو چندان کند. اگر کودک شما کم وزن است، ریفلاکسی است، لاغر و ضعیف است و به هر غذایی علاقه نشان نمی دهد، در این مقاله می توانیم بهترین وعده ها و تغذیه را با خوشمزه ترین مواد خوراکی به شما معرفی کنید. برای تهیه غذای فوری کودک، می توانید به صورت اینترنتی به داروخانه آنلاین فردامارکت مراجعه کنید.

غذای مناسب صبحانه کودک

غذای مناسب صبحانه کودک

غذای کودک، در وعده های مختلفی مصرف می شود که مهم ترین آن ها غذای صبحانه برای کودک می باشد. اصلی ترین تغذیه برای کودکان بدون شک صبحانه است، چرا که کودکان در صبح به میزان انرژی بسیار زیادی نیاز دارند تا بتوانند فعالیت کنند. مصرف وعده صبحانه برای کودکان زیر یک سال، زیر 6 ماه، زیر 2 سال و حتی سیزده سال بسیار ضروری است.

مهم ترین مواردی که می تواند روی خوراک کودک شما در صبح تاثیر داشته باشد تزیین، نوع ظرف، تهیه و طرز درست کردن غذای کودک می باشد. شما باید تا جایی که می توانید شرایط خوبی را برای صبحانه کودک خود فراهم کنید. ادویه هایی که در غذای کودک استفاده می کنید، استفاده از یک غذای جدید، حبوبات استفاده شده و تهیه یک صبحانه خوشمزه به عنوان یک وعده غذایی تاثیر زیادی روی رشد کودک شما دارد. از جمله بهترین وعده هایی که می توانیم برای صبحانه به آن ها اشاره کنیم در ادامه ذکر شده است.

غذای مقوی برای صبحانه:

 • سیب پخته شده با به همراه ادویه دارچین و مغز گردو
 • سالاد میوه به همراه عسل
 • ماست به همراه مربا مورد علاقه کودکتان و عسل
 • تخم مرغ و املت (تخم بلدرچین)
 • فرنی
 • دال عدس

شما می توانید با توجه به سن کودک خود، هر یک از تغذیه های را به عنوان یک صبحانه مناسب استفاده کنید، توجه داشته باشید که مصرف نوشیدنی در صبح تاثیر زیادی روی تقویت و تامین انرژی کودک شما دارد، استفاده از یک لیوان شیر و یا آب پرتقال طبیعی و یا میوه ای که کودک شما به آن علاقه دارد. در غذای کودک و وعده صبحانه برای کودکان بالای 3 سال سعی کنید از ذرت گندم، عدس، جو پرک، اسفناج ، کره، لوبیا چشم بلبلی نیز استفاده کنید.

غذای مناسب نهار کودک

غذای مناسب نهار کودک

غذای کودک اگر مناسب باشد ارزش غذایی بسیاری خواهد داشت، باید در طول روز از غلات، حبوبات، میوه ها، لبنیاتدر تغذیه کودک خود استفاده کنید. گوشت، میوه هایی مانند موز، هویج مخصوصا برای کودکان زیر یک سال بهترین انتخاب می شود چرا که می تواند نیاز آن ها را در طول روز تامین کند.

سعی کنید در وعده های نهار برای کودک خود، از نمک زیاد استفاده نکنید و غذای کودک  را خیلی ساده درست کنید تا کودک شما به نمک و چربی عادت نکند. نشاسته ذرت یا آرد ذرت برای تهیه یک غذای خوشمزه برای کودکان تاثیر زیادی دارد. حریره بادام برای کودکان زیر یک سال بهترین تغذیه می باشد. سعی کنید در نهار از کدو حلوایی برای عذای کودک خود استفاده کنید. پوره سیب زمینی برای کودکان 6 ماه به بالا بهترین انتخاب است و ارزش غذایی فوق العاده ای دارد.

غذای مقوی برای نهار:

 • پوره سیب زمینی
 • گوشت و سویا
 • بشقاب سبزیجات شامل اسفناج و هویج همراه با میوه های مورد علاقه کودک
 • ماکارونی
 • ماست و برنج

با توجه به اینکه کودکان در سنین مختلفف به تغذیه مناسبی نیاز دارند، سعی کنید بهترین غذای کودک  و خوراکی های مقوی را برای کودکان ضعیف، کم وزن، کو خون، کودکانی که سرما خوردگی دارند، کودکان شیرخوار و… در نظر بگیرید.

غذای مناسب شام کودک

غذای مناسب شام کودک

غذای کودک؛ وعده شام، وعده ای است که زیاد به آن توجه نمی شود اما تاثیر زیادی در خواب کودک شما دارد، سعی کنید برای شما از سبک ترین غذاها استفاده کنید تا کودکتان خوابی راحت داشته باشد. برنج، گندم، جو پرک و مانند اینها برای شام زیاد مناسب نمی باشد و باعث می شود تا کودک خواب خوبی نداشته باشد. سعی کنید از غذاهای پرکالری و غذایی که وزن را افزایش می دهند استفاده کنید. چند نمونه از غذاهایی که می توانیم برای وعده شام ازآن استفاده کنیم.

غذای مقوی برای شام:

 • سویا، گوشت و ماهی
 • بشقاب میوجات
 • سیب زمین پوره
 • کته برنج با گوشت
 • پاستا اسفناج با ماست

میان وعده یا عصرانه، بهترین غذای کودک

غذای کودک؛ تنها در صبحانه، ناهار و شام خلاصه نمی شود، زمانی کودک شما می تواند انرژی بدنی کافی را به دست آورد که یک برنامه غذایی کامل داشته باشد. حریره بادام، پوره انواع میوه، پوره انواع سبزیجات به خصوص اسفناج و هویج همراه با سیب زمینی، دسر میوه به همراه لبنیات مانند ماست، همچنین عسل و برخی از ادویه ها می تواند بهترین میان وعده و عصرانه برای فرزند شما باشد که در وزن گیری او تاثیر خواهد داشت. این ها به عنوان غذاهای کودک به صورت فوری هستند. خرید غذای کودک از داروخانه اینترنتی فردامارکت، به شما این امکان را می دهد تا بتوانید بهترین و مناسب ترین غذای فوری و آماده را همچون سرلاک، پوره، جوانه گندم، جو پرک، بیومیل به صورت اینترنتی سفارش و خریداری کنید.

اطلاعات بیشتر ...

مشاهده همه 11 نتیجه