کلسیم چیست؟

نویسنده : حمید
تاریخ : 9 مرداد 1400

کلسیم در تشکیل استخوان ها و دندان های انسان و حفظ فعالیت عصب و عضله نقش حیاتی دارد. با پیر شدن افراد مسن ، تشکیل استخوان کاهش یافته و از بین می رود ، علاوه بر این ، کمبود آفتاب روزانه باعث تولید ناکافی ویتامین D می شود که بر جذب کلسیم تأثیر می گذارد و مستعد پوکی استخوان و حتی شکستگی است.

نه تنها افراد مسن ، بلکه مصرف ناکافی کلسیم در بزرگسالان نیز می تواند باعث پوکی استخوان شود ، در حالی که افراد خردسال ممکن است باعث رشد ناکافی شوند و موارد شدید ممکن است دچار راشیتیسم شوند

.در این مطلب قصد داریم که به سوالاتی همچون:آیا مصرف کلسیم روزانه شما کافی است؟برای مکمل کلسیم چی بخوریم؟،داروی کلسیم،نحوه مصرف کلسیمو… را توضیح دهیم پس تا اخر مطلب همراه فردامارکت باشید.

با این حال ، کلسیم نمی تواند بی رویه  استفاده شود!

مصرف بیش از حد خطرات زیادی برای سلامتی دارد ، مانند تداخل در جذب مواد معدنی مانند آهن ، روی ، منیزیم و فسفر در بدن ، کلسیفیکاسیون بافت های نرم مانند قلب ،رگ های خونی و ایجاد مشکلاتی مانند سنگ کلیه و یبوست.

بنابراین ، بهتر است قبل از مصرف نکات تکمیلی  زبر بخوانید و دانش مربوط به مکمل کلسیم بیاموزید. با ما همراه باشید:

 آیا مصرف کلسیم روزانه شما کافی است؟

توجه:  به دلیل تفاوت در ژن ها ، متابولیسم و ​​محیط زندگی ، مقدار توصیه شده روزانه هر کشور کمی متفاوت خواهد بود ، اما از حداکثر میزان مصرف روزانه فراتر نرود.

 

تصویر شیر و کلسیم

 آیا شما گروهی هستید که احتمال کمبود کلسیم در آنها زیاد است؟

 • نوجوانان
 • زنان باردار
 • زنان بالای ۵۰ سال
 • زنان یائسه
 • مردان بالای ۷۰ سال
 • سابقه خانوادگی پوکی استخوان
 • سیگار کشیدن و …

اگر از جمله گروه های پر خطر کمبود کلسیم هستید.هر چه زودتر از مکمل های کلسیم استفاده کنید.

علائم کمبود کلسیم :

برای مکمل کلسیم چی بخوریم؟

بهترین راه برای جذب و تامین کلسیوم غذا است. کلسیوم موجود در غذا بهتر از محصولات دیگر است. آیا شما اغلب غذاهای کلسیم دار  را مصرف می کنید؟

مواد غذایی حاوی کلسیم

 • محصولات لبنی:

ماست ، شیر ، شیر حاوی انواع اسید آمینه ، اسید لاکتیک ، مواد معدنی و ویتامین ها است.(calcium موجود در شیر به راحتی توسط بدن جذب می شود ، به خصوص ماست تخمیر شده.” ۲۵۰ گرم شیر حاوی ۳۰۰ میلی گرم calciumاست”.)

 • غذاهای دریایی:

مانند ماهی و میگو ، ماهی ساردین ، ​​ماهی آزاد ، خیار دریایی، جلبک دریایی ، پوست میگو و …(پوست میگو یک غذای دریایی پر calciumاست. “مصرف روزانه ۲۵ گرم می تواند ۳۰۰ میلی گرم از این مکمل را برای بدن تأمین کند”.)

 • سایر موارد:

(لوبیا ، سبزیجات برگ سبز ، غلات سبوس دار ، حلوا ارده، قارچ سیاه و غیره… (لوبیا سرشار از پروتئین با کیفیت بالا ، اسیدهای چرب اشباع نشده ، کلسیم و ویتامین های B1 و B2 است. ۵۰۰ گرم شیر سویا حاوی ۱۲۰ میلی گرم calciumو ۱۵۰ گرم توفو حاوی حداکثر ۵۰۰ میلی گرم calciumاست.)

مواد غذایی حاوی کلسیم

 حفاظت از کلسیوم موجود در مواد غذایی

 • غذا باید تازه نگه داشته شود تا کلسیم کمتری از دست برود.
 • سبزیجات حاوی مقدار زیادی اسید اگزالیک و اسید فیتیک باید در آب داغ خیس بخورند تا اسید اگزالیک حل شود ، تا Calcium oxalate نامحلول ایجاد نشود و بر جذب ان تأثیر نگذارد.
 • به طور منظم تمرین ورزشی کنید. ورزش نه تنها می تواند بدن شما را تقویت کند ، بلکه باعث می شود مدت زمان شما در آفتاب نیز زیاد شود. قرار گرفتن در معرض آفتاب مناسب منبع مهمی برای جذب این مکمل شگفت انگیز است.
 • سیگار نکشید و کمتر بنوشید. الکل و کافئین ، نوشیدن چای غلیظ و رژیم های غذایی پرچرب می توانند بر جذب تأثیر بگذارند.

داروی کلسیم

داروی کلسیم

 • اگر نمی توانید میزان توصیه شده مکمل های غذایی را برآورده کنید ، می توانید از مکمل های قرص کلسیم استفاده کنید.
 • قرص موجود در بازار تقریباً به دو نوع تقسیم می شوند: غیر آلی و آلی.

 تفاوت کلسیم آلی و کلسیم غیر آلی

غیر آلی:

عمدتا شامل Calcium carbonate و  Calcium phospha .است

کربنات کلسیم در حال حاضر با داشتن مقدار کلسیم زیاد ، جز اصلی قرصهای کلسیم خانگی است.

آلی:

شامل سیترات کلسیم ، گلوکونات کلسیم ، اسید آمینه کلسیم و غیره… است. مصرف الی نیازی به زمان ندارد و در هر زمان و هر مکان قابل استفاده است.

اگرچه Calcium citrate نسبت به Calcium carbonateدارای کلسیم کمتری است ، اما به هضم اسید معده اعتماد نمی کند و تحریک دستگاه گوارش کمتری دارد. برای سالمندان ، کودکان ، افراد سو جذب ، افراد مبتلا به بیماری التهابی روده و افراد مبتلا به مشکلات معده  مناسب است.

کلسیم وجدول تناوبی

 چگونه قرص کلسیم بخوریم؟ (نحوه مصرف)

بهترین روش مصرف آن ، همراه وعده های غذایی است ، زیرا لازم است با کمک اسید معده تجزیه شود ، که بیشتر منجر به جذب  ان است.

نکات زیر را باید بخاطر بسپارید.

مقدار کمی برای چند بار مصرف کنید:

مصرف قرص های کلسیم بیشتر از ۵۰۰ میلی گرم در یک زمان توصیه نمی شود. اگر بیش از این مقدار باشد ، بهتر است دوز  مصرفی را با فاصله بیش از چهار ساعت مصرف کنید. از یک طرف اثر جذب بهتری دارند و شرایطی مانند یبوست و اتساع شکم را کاهش می دهد .

به تدریج افزایش دهید:

اگر مقدار مصرف بیش از ۵۰۰ میلی گرم است ، بهتر است در ابتدا به اندازه کافی غذا نخورید. می توانید با ۵۰۰ میلی گرم در روز شروع کنید و به تدریج به مقدار لازم مانند ۱۰۰۰ میلی گرم افزایش دهید.

عوارض شیر

اقدامات مقابله ای برای عوارض جانبی کلسیم :

اگر برخی از عوارض جانبی پس از مصرف بیش از حد ایجاد شود ، می توانید با نوشیدن آب بیشتر ، خوردن غذاهای غنی از فیبر در رژیم غذایی یا تغییر دادن به نوع دیگری از قرص های کلسیم ، عوارض جانبی را از بین ببرید. ، لطفا به موقع با یک دکتر مشورت کنید.

به واکنش های دارویی توجه کنید:

قرص های کلسیم با برخی داروها واکنش نشان می دهند و در نهایت بر اثر داروها یا قرص های کلسیم تأثیر می گذارند.

اگر از مکمل های کلسیم مانند گلوکوکورتیکوئیدها ، آنتی اسیدها ، دیورتیک ها ، آنتی بیوتیک ها ، مکمل های آهن ، داروهای صرع ، تیروئید درمانی و غیره استفاده می کنید ، بهتر است قبل از تصمیم گیری در مورد مصرف مکمل های کلسیم با پزشک خود در ارتباط باشید.

تطبیق ویتامین D و ویتامین K2:

توصیه میشود مکمل ویتامین D و K2 نیز همزمان مصرف شود.، زیرا ویتامین D می تواند باعث جذب کلسیوم در خون شود و ویتامین K2 به رسوب کلسیوم در استخوان ها کمک می کند.

 • مکمل کلسیم یک پروژه سیستماتیک طولانی مدت است. مکمل کوتاه مدت توده استخوانی را تغییر نخواهد داد. فقط می تواند ان را در خون به طور موقت تنظیم کند. دوره مصرفی  به طور کلی سالانه محاسبه می شود.
 • مکمل کلسیم کاملا مطابق با هنجارها است.
 • بهبود تراکم استخوان را می توان پس از یک سال مشاهده کرد. چند سال طول می کشد تا به یک اثر تحکیم بهتر برسیم.

 

کلسیم و پوست و ناخن

کلسیم ، یک ماده معدنی ویژه است که در محصولات لبنی یافت می شود و به حفظ درخشش پوست کمک می کند. این ماده مغذی در ، خارجی ترین لایه پوست ذخیره می شود و تولید سبوم را تنظیم می کند تا پوست را مرطوب و بدون اگزما نگه دارد.

 ذخیره کلسیم همچنین با محافظت از پوست در برابر اشعه UV از سرطان پوست جلوگیری می کند. کلسیم به تنظیم سلول های مرده پوست و بازسازی سلول های پوستی جدید کمک می کند.

سرانجام ، بسترهای ناخن انسان تا حدی از رسوبات کلسیم ساخته شده است ، به این معنی که بدن برای تأمین بسترهای ناخن سالم باید مقدار کافی کلسیم داشته باشد.


 

کلسیم در بانوان

کلسیم و بانوان (یائسگی) :

زنان باید از زمان میانسالی زودتر از مردان مصرف کلسیم خود را افزایش دهند. تأمین نیاز کلسیم لازم به ویژه با نزدیک شدن یائسگی به یک زن بسیار مهم است. در دوران یائسگی ، زنان همچنین باید میزان کلسیم دریافتی خود را افزایش دهند تا خطر پوکی استخوان و بیماری کمبود کلسیم را کاهش دهند. کاهش هورمون استروژن در دوران یائسگی باعث لاغر شدن سریع استخوان های زن می شود.

هیپوکلسمی :

در مراحل اولیه کمبود کلسیم ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکند. با این حال ، علائم با پیشرفت بیماری ایجاد می شوند. علائم شدید هیپوکلسمی عبارتند از:

 • گیجی یا از دست دادن حافظه
 • اسپاسم عضله
 • بی حسی
 • سوزن سوزن شدن در دست ها ، پاها و صورت
 • افسردگی
 • توهم گرفتگی عضلات
 • ناخن ضعیف و شکننده
 • شکستگی آسان استخوان ها

کمبود کلسیم می تواند بر تمام قسمت های بدن تأثیر بگذارد ، در نتیجه ناخن های ضعیف ، رشد مو کندتر و پوست شکننده و نازک ایجاد می شود. کلسیم هم در ترشح انتقال دهنده عصبی و هم در انقباضات عضلانی نقش مهمی دارد. بنابراین ، کمبود کلسیم می تواند باعث تشنج در افراد سالم شود.

اگر علائم عصبی مانند از دست دادن حافظه ، بی حسی و سوزن سوزن شدن ، توهم یا تشنج را شروع کردید ، در اسرع وقت قرار ملاقات با پزشک خود بگذارید.

علائم هیپوکلسمی نوزادان:

 • عصبانیت
 • تغذیه ضعیف
 • تشنج
 • تنفس کند
 • ضربان قلب سریع

با آزمایش خون نوزاد برای تشخیص میزان کل کلسیم یا سطح کلسیم یونیزه ، تشخیص داده می شود.

پوکی استخوان

پوکی استخوان= کمبود calcium 

 • ناتوانی شکستگی ستون فقرات
 • شکستگی های استخوان
 • مشکل در راه رفتن در صورت عدم درمان

بیماری کمبود کلسیم در نهایت می تواند کشنده باشد.

آیا باور های غلط رایج در مورد مصرف مکمل کلسیم را می دانید؟

نوشیدن سوپ استخوان بیشتر می تواند کلسیم را تکمیل کند؟

بسیاری از مردم تصور می کنند که نوشیدن سوپ استخوان بیشتر می تواند را دوباره پر کند. در واقع ، مواد اصلی سوپ استخوان آب و چربی است. محتوای کلسیم بسیار کم است و غلظت آن کمتر از یک درصد شیر است. بنابراین این گفته قابل اعتماد نیست.

جذب کلسیم مایع راحت تر از کلسیم جامد است؟

کلسیم مایع و کلسیم جامد فقط دوزهای مختلف مکمل های کلسیم هستند و هیچ ارتباطی با میزان جذب کلسیم ندارند.

انتخاب قرص های کلسیم باید بر اساس اصل راحتی و ترجیح شخصی باشد. به عنوان مثال افراد مسن و کودکان در بلعیدن مشکل دارندو بهتر است کلسیم مایع را انتخاب و مصرف کنند.

جویدن قرص

آیا لازم است قرص های کلسیم را بجوید؟

بجز قرصهای مخصوص جویدنی کلسیم که در بازار طراحی شده اند ، بیشتر قرص های این مکمل کاملا بلعیده می شوند و نیازی به جویدن ندارند ، زیرا طعم قرص های غیر جویدنی بسیار ضعیف است و بلعیدن آنها هنگام جویدن مشکل است.

در اخر:

کلسیم یک ماده مغذی است که همه موجودات زنده از جمله انسان به آن احتیاج دارند. این ماده فراوان ترین ماده معدنی در بدن است و برای سلامت استخوان ها حیاتی است. انسان برای ساخت و حفظ استخوان های قوی به کلسیم نیاز دارد و ۹۹ درصد کلسیم بدن در استخوان ها و دندان ها است. همچنین برای حفظ ارتباط سالم بین مغز و سایر قسمت های بدن ضروری است. در حرکت ماهیچه ها و عملکرد قلب و عروق نقش دارد. کلسیم به طور طبیعی در بسیاری از غذاها وجود دارد و تولید کنندگان مواد غذایی آن را به محصولات خاصی اضافه می کنند. مکمل ها نیز موجود است.

بهتر است کلسیم کافی از طریق منابع غذایی مانند محصولات لبنی ، سبزیجات برگ سبز و توفو به دست آید. با این حال ، پزشک ممکن است مکمل را برای برخی افراد توصیه کند. با توجه به تفاوت های فردی در نیازها ، متخصصان مکمل کلسیم را برای همه توصیه نمی کنند. هرکسی که در نظر دارد مکمل مصرف کند ، باید از ارائه دهنده خدمات درمانی خود برای مشاوره بخواهد.

منبع: https://www.agropur.com/

wsjkw.sh.gov.cn

https://www.healthline.com/

https://www.medicalnewstoday.com

418 بازدید
برچسب :

17681

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید