۷ نکته در رابطه با ضدآفتاب ها (قسمت اول)

نویسنده : admin
تاریخ : 3 مرداد 1398

با افزایش سطح زندگی مردم در جامعه ی مدرن میزان استفاده از محصولاتی که باعث افزایش کیفیت زندگی با جلوگیری از ابتلا به بیماری های مختلف می شوند افزایش یافته است.  ضدآفتاب ها جزو این دسته از محصولات هستند که برای اکثریت مردم از اهمیت بالایی برخوردارند. هر کسی به فراخور توانایی مالی ای که دارند نسبت به خرید این نوع محصولات اقدام می کنند.  اطلاعات کلی در رابطه با ضد افتاب ها را می توانید به راحتی با یک جستجو در اینترنت پیدا کنید به همین دلیل در این مقاله قصد داریم که کمی از اطلاعات عمومی که در اینترنت موجود هست عبور کرده و مطالبی کمی تخصصی تر را بیان کنیم.

اصولا دلیل استفاده از ضد آفتاب ها چیست؟چرا باید از ضد آفتاب ها استفاده کنیم؟ تفاوت میان انواع SPF در ضد آفتاب ها در چیست؟ تفاوت میان برندها در چیست؟ در چه مواردی اصلا نیازی به استفاده از ضد آفتاب ها نیست؟ و در چه مواردی استفاده از ضد آفتاب ها الزامی و ضروری است.؟  و در نهایت در زمان خرید یک ضد آفتاب به چه نکاتی باید توجه داشته باشیم؟ این ها و سوالاتی دیگر از این دست را می توانید در این مجموعه مقالات که این مقاله قسمت نخست آن می باشد مطالعه بفرمایید.

 

 1. از ضدآفتاب های با SPF 30 شروع کنید و به تدریج به ارقام بالاتر از ۵۰ بروید. توجه کنید که ما برای محافظت از دو نوع از امواج فرابنفش به نام های UVA و UVB از ضد آفتاب ها استفاده می کنیم . هر دو ی این امواج برای پوست ما مضر می باشند. امواج UVA باعث تاثیرات عمقی تر بر پوست می شوند به همین دلیل قرار گرفتن در برابر امواج UVA می تواند باعث ایجاد چروک و پیری زودرس در پوست گردد و امواج UVB باعث ایجاد اثرات سطحی تر و التهاب پوست که اصطلاحا آفتاب سوختگی گفته می شود می گردد.بر همین اساس توصیه ی انجمن متخصصین پوست ایالات متحده بر استفاده از ضد آفتاب هایی با حداقل SPF 30  می باشد. این نوع ضد آفتاب ها حداقل از برخورد ۹۷% انواع امواج به پوست جلوگیری می کند،  ارقام بالاتر SPF بیشتر برای پوست های حساس و یا پوست هایی که خیلی سریع دچار سوختگی می شوند استفاده می شوند. لذا این نکته را مدنظر قرار دهید که افزایش SPF به همان نسبت باعث افزایش قدرت بازدارندگی نسبت به امواج نمی شود. مثلا قرار نیست SPF 60   دو برابر SPF 30 از ما در برابر امواج محافظت کند. به طور کلی انجمن متخصصین پوست ایالات متحده آمریکا برای پوست های حساس که ممکن است زود دچار سوختگی شوند حداقل SPF 60 را توصیه کرده است. البته ذکر این نکته الزامی است که زیاد خودتان را درگیر ارقام اس پی اف نکنید چرا که هیچ نوع ضد آفتابی قابلیت محافظت ۱۰۰% در برابر امواج خورشید را ندارد، لذا ضد آفتاب را به پوست خودتان بزنید و از آفتاب لذت ببرید!
 2. موارد مهم از ترکیبات ضدآفتاب ها را بشناسید: بهتر است که قبل از انتخاب و خرید ضد آفتاب ها به مواد تشکیل دهنده ی آنها بیشتر توجه کنید، ترکیباتی که شاید نام هایی سخت و عجیب و غریب داشته باشند ولی برای انتخاب مناسب نیاز هست که کمی اطلاعات در مورد آنها داشته باشید. قبل از هر چیز در صورتی که ضد آفتابی خریداری می کنید سعی کنید کلمه ی “broad spectrum”   به معنای پوشش وسیعی از امواج فرابنفش را در برچسب و بروشور آن پیدا کنید.
  بعضی از ضدآفتاب ها اصطلاحا دارای مینرال ها هستند که به آنها ضد آفتاب های مینرال گفته می شوند( مثلا در این زمینه ضد آفتاب مینرال  الارو بسیار مقرون به صرفه و با کیفیت می باشد). دلیل استفاده این کلمه استفاده از مواد معدنی مثل “زینک اکساید” یا “تیتانیوم اکساید” در ترکیبات آنهاست که باعث  ممانعت از برخورد امواج خورشید  به صورت فیزیکی به سطح پوست می شوند.از طرفی ضد آفتاب های شیمیایی با استفاده از ترکیبات صناعی چون ” بیموتریزینول، آووبنزون، بیسکوتیزول ” باعث ممانعت از برخورد امواج خورشید به پوست می شود. تمام موارد فوق جزو ترکیبات با طیف وسیعی از پوشش در برابر  امواج فرابنفش می باشند.همچنین ترکیباتی چون اکسی بنزون میتواند باعث ایجاد حساسیت های پوستی در بعضی افراد گردد. همچنین ترکیباتی که به عنوان پرزرواتیو (یا محافظت کننده ) در ضد آفتاب ها برای افزایش طول عمر فرمولاسیون مثل متیل ایزوتیازولینون ها اضافه می گردند می تواند باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در پوست گردند.
 3. به نوع پوست خود توجه داشته باشید: بسیاری از ضد آفتاب ها برای محافظت از پوست های چرب یا خشک و یا مختلط ساخته شده اند . به همین دلیل قبل از خرید ضد آفتاب حتما نوع پوست خودتان را بشناسید. برای افراد با پوست خشک توصیه می شود که از ضد آفتاب هایی دارای ترکیباتی چون گلیسیرین، لانولین، روغن های مختلف، سیلیکون ها(مثل دایمتیکون)، آلوئه ورا استفاده کنند و از ضد آفتاب های با ترکیبات الکل دار و یا فرمولاسیون های به شکل ژل و اسپری اجتناب کنید.
  برای پوست های چرب هم توصیه به استفاده از ضد آفتاب های با ترکیبات سبک، فرمولاسیون های به شکل ژل و یا لوسیون با ترکیباتی شامل سیلیکون ها (همان دایمتیکون ) و یا ایزودودکان ها استفاده کنند.
  برای افراد با پوست های حساس هم توصیه به استفاده از ضد آفتاب های که حاوی مواد اصطلاحا آلرژن کمتری هستند و همچنین ترکیبات بدون بو توصیه می شوند. همچنین استفاده از ضد آفتاب های مینرال و فیزیکی شامل ترکیبات زینک اکساید و تیتانیون اکساید می تواند بسیار مفید باشد. همچنین به هیچ وجه از ضد آفتاب هایی که دارای ترکیبات الکلی و یا واجد ترکیبات پرزرواتیو(محافظت کننده)  هستند  استفاده نکنید.
 4. درصورتی که مبتلا به روزاسه هستنید از ضد آفتاب های الکلی اجتناب کنید و صورتی که مستعد ابتلا به آکنه هستید می توانید از ضد آفتاب های الکلی استفاده کنید: براساس توصیه بنیاد سرطان پوست افراد مبتلا به روزاسه یا افراد مستعد ابتلا به حساسیت پوستی باید از ضد آفتاب های الکلی اجتناب کنند، منتها افرادی پوستهای اکنه دار دارند می توانند از فرمولاسیون های حاوی الکل استفاده کنند که می تواند مانع از تشدید آکنه شود. این فرمولاسیون ها نسبت به فرمولاسیون های پایه چرب و یا با پایه کرم برای پوست های آکنه دار مناسب تر می باشند.
  اما نکته ی بعدی اینکه ترکیبات محافظ در برابر امواج UVB که شامل فرمولاسیون های فیزیکی می باشند ضخامت کمتر و ماندگاری بیشتری نسبت به فرمولاسیون های شیمیایی دارند.
  در نهایت همه ی موارد را باهم مدنظر قرار دهید، به عنوان مثال درصورتی که از داروهای مختلف برای درمان آکنه استفاده می کنید استفاده از کرم های ضدآفتاب سبک تر می تواند باعث حفظ تعادل چربی پوست شما گردد .
 5. توجه کنید که به هیچ وجه امکان محافظت ۱۰۰ درصدی در برابر امواج فرابنفش وجود ندارد، به همین دلیل برای به حداقل رساندن برخورد این میزان از تشعشعات خورشیدی به پوستتان نیاز به استفاده ی مداوم و مناسب از این محصولات روی پوست می باشد. توصیه به تمدید مصرف ضدآفتاب ها به صورت هر دوساعت یک بار می باشد . انجمن متخصصین پوست ایالات متحده توصیه کرده که حداقل میزان استفاده از ضدآفتاب ها برای پوشش کل بدن حدود یک اونس معادل ۲۸ گرم می باشد، که تقریبا برابر با اندازه دوسوم  تیوپ کرم ضد آفتاب می باشد. بطورکلی توصیه می شود حتما به اندازه ی مورد نیاز از ضد آفتاب استفاده کنید، استفاده ی کمتر باعث تضعیف پوست در برابر امواج پوست می شود.
 6. از نحوه ی استفاده از ضدآفتاب ها در پروسه ی آرایش اطلاع داشته باشید. توجه داشته باشید که از ضدآفتاب ها در آرایش تان حتما استفاده کنید. به صورت کلی توصیه می شود که از فرمولاسیون های ضد آفتاب در زیر آرایش تان استفاده کنید. سپس از یک مرطوب کننده بر روی ضدآفتاب استفاده کنید. توصیه می شود بعد از اینکه ضد آفتاب را روی پوست خود قرار دادید حتما دست تان را بشویید سپس از کرم مرطوب کننده روی آن استفاده کنید.
 7. و در نهایت از ضدآفتابی که به نظرتان جذاب تر هست استفاده کنید: ممکن است شما از ضد آفتابی با یک عطر خاص و یا یک برند خاص استفاده کنید. توجه کنید با توجه به اینکه شما نیاز دارید در طول روز از ضد آفتاب به صورت مداوم استفاده کنید، باید ضد آفتاب مورد نظر برای شما جذابیت داشته باشد تا بتوانید به صورت مداوم از آن استفاده کنید وگرنه کاربری آن بسیار کمتر خواهد شد.

موارد فوق موضوعات و نکاتی بود که برای انتخاب یک ضدآفتاب مناسب می تواند به شما کمک کند. اما این نکته را بدانیم که هدف مراقبت از پوست در برابر تشعشات مضر آفتاب است به همین دلیل تنها یک روش برای مقابله با این امواج شاید کفایت نکند. استفاده از کلاه لبه دار در طول روز و همچنین استفاده از لباس های از جنس کتان، پلی استر و باقی پارچه هایی که میزان تخلخل در آنها بسیار کمتر است می تواند محافظ خوبی برای پوستتان باشد.

و درنهایت به خاطر داشته باید شاید در ابتدا نور آفتاب برای شما دلنشین باشد ولی همین نور شامل تشعشعاتی است که ممکن است باعث آسیب دیدن پوستتان شود، لذا حتما مراقبت از پوستتان را در اولویت قرار دهی تا بعدا پشیمان نشوید!

63 بازدید

11093

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید