ال آرژنین چیست؟ (فواید،عوارض و هر انچه که باید بدانید.)

نویسنده : حمید
تاریخ : 2 مرداد 1400

ال آرژنین : مقدار زیادی داروی جدید قدرتمند برای کمک به پیشگیری و درمان مشکلات مزمن سلامتی وجود دارد. اما ما همچنین می دانیم که برخی از مواد مغذی نیز ممکن است کمک کنند. به عنوان مثال مکملی را در نظر بگیرید که مناسب برای افزایش رشد قد است و در ضمن یکی از محصولات محبوب در میان بدنسازان است. شاید کنجکاو شده اید که این ماده مقوی رابشناسید! اجواب ما به کنجکاوی شما ال ارژنین است .کمبود آرژنین نادر است. این ماده در انواع مختلفی از غذاها به وفور یافت می شود و بدن شما نیز می تواند آن را تهیه کند. غذاهای غنی از آرژنین شامل: گوشت قرمز ، ماهی ، مرغ ، جوانه گندم ، غلات ، مغزها ، دانه ها و محصولات لبنی است. اما آرژنین، چه کاری برای قلب انجام می دهد و آیا عوارض جانبی بالقوه ای دارد؟ چرا به آرژنین احتیاج داریم؟ و کلی سوالات دیگر که قرار است در این مقاله از داروخانه فردامارکت پاسخی کامل و دقیق از معتبر ترین منابع به شما میدهیم.

آرژنین چیست؟

آرژنین؛ یک آمینو اسید شرطی یا نیمه ضروری است که یک ماده سازنده پروتئین است. اسیدهای آمینه ضروری آنهایی هستند که بدن ما قادر به تولید آنها نیست. ما باید این موارد را در رژیم های غذایی خود داشته باشیم. این ماده، شرطی است زیرا بدن می تواند آن را ایجاد کند ، اما شما در رژیم غذایی تحت شرایط خاصی به آن نیاز دارید: نوزادی ، بارداری ، بیماری بحرانی یا آسیب جدی.

ال ارژنین در بدنسازی:

ال آرژنین به رشد عضلات کمک می کند زیرا وجود آن برای سنتز اکثر پروتئین ها لازم است. … با کاهش ذخایر چربی در زیر پوست و تقویت رشد عضلات ، L-arginine می تواند تناسب اندام شما را افزایش دهد و قدرت بدن را که برای بدن سازی لازم است ، بهبود بخشد.

ارژنین در بدنسازی چیست؟

اخیراً ، مکمل های غذایی حاوی آرژنین به دلیل توانایی تولید اکسید نیتریک آرژنین ، توانایی آن در مهار رادیکال های آزاد و همچنین توانایی آن در سیگنال دادن به سلول های عضلانی ، ترشح هورمون رشد ، حذف کلسترول بد و افزایش متابولیسم چربی محبوب شده اند. آرژنین به تنظیم سطح نمک در بدن کمک می کند.

به همین دلیل باید مورد توجه بدنسازان رقیب قرار گیرد ، زیرا نگه داشتن آب در زیر پوست باعث می شود فرد صاف شود. توانایی های حفظ نیتروژن آرژنین در جوامع بدن سازی و علمی کاملاً شناخته شده است.

همچنین اعتقاد بر این است که آرژنین به دلیل توانایی های گشادکننده عروق و همچنین توانایی شرکت در سنتز پروتئین برای رشد عضلات بسیار مهم است.

ارژنین برای چی خوبه؟

شاید خیلی از شما بگویید که ARGININE را چرا باید مصرف کنیم؟! یعنی در حقیقت افراد بیشتر به دنبال سود هستند و در این مسئله هم میگویند ارژنین چه فایده ای برایشان دارد. فردامارکت با تحقیقات گسترده به شما تمامی خواص ارژنین را برای شما شرح داده است:

 • التیام زخم
 • کمک به کلیه ها برای دفع مواد زائد از بدن
 • حفظ عملکرد ایمنی و هورمونی
 • رگ ها را گشاد و شل می کند.
 • خواص ارژنین برای مو:

فواید ارژنین برای جلوگیری از ریزش، تقویت و رشد مو:

تقریباً ۸۰-۹۰٪ از موهای ما از پروتئین تشکیل شده است که به اسیدهای آمینه تجزیه می شوند. برخی از اسیدهای آمینه نقش مهمی در رشد سالم مو دارند. یکی از این اسیدهای آمینه آرژنین است که به فواید سلامتی و زیبایی آن مشهور است.

برای عملکرد مناسب قلب و کلیه ضروری است زیرا به بهبود گردش خون، ترمیم زخم و عضله سازی کمک می کند. آرژنین یک اثر نرم کننده و مرطوب کننده بر روی پوست و موهای شما دارد.

به دلیل اثر گشاد کنندگی عروق ، آرژنین برای رشد مو مفید است. نمک ساده آرژنین مانند Arginine HCL شناخته شده است که در درمان ریزش مو موثر بوده و رشد مو را تقویت می کند. از این رو ، در محصولات مراقبت از مو که رشد مو را تقویت می کنند ، استفاده می شود.

ارژنین برای رشد قد

ال ارژنین برای قد:

مطالعات اخیر نشان داده است که پاسخهای هورمون رشد در حالت استراحت با مصرف خوراکی ال- آرژنین افزایش می یابد و دامنه دوز آن ۵-۹ گرم آرژنین است. در این محدوده افزایش وابسته به دوز وجود دارد و دوزهای بالاتر به خوبی تحمل نمی شوند.

تجربه افزایش قد با ارژنین:

ورزش یک محرک بسیار قوی برای ترشح هورمون رشد است و تحقیقات قابل توجهی در مورد افزایش چشمگیر هورمون رشد وجود دارد.

هنگام استراحت ، مصرف خوراکی ال آرژنین باعث افزایش پاسخ هورمون رشد می شود و ترکیبی از آرژنین به علاوه ورزش باعث افزایش هورمون رشد می شود ، اما این افزایش ممکن است کمتر از ورزش باشد. این پاسخ در افراد جوان و هم در افراد مسن دیده می شود.

ایا ارژنین حجم میدهد ؟

برخی از عملکردهای آرژنین در بدن باعث ایجاد این ایده شده است که می تواند به عنوان یک مکمل عضله سازی عمل کند. شاید مهمترین مسئله خاصیت گشاد شدن عروق ، شل شدن و باز شدن رگ های خونی ضروری است. این عمل باعث افزایش جریان خون می شود.

جریان خون بیشتر به عضلات قطعاً می تواند فوایدی داشته باشد ، احتمالاً با حمل اکسیژن و مواد مغذی بیشتر رشد جدید را تحریک می کند. جریان خون اضافی مطمئناً از بهبودی سود می برد ، اما ممکن است برای ایجاد تغییر در ساختن عضلات کافی نباشد.

آرژنین، پیش ماده کراتین است ، یکی از پرکاربردترین مکمل های عملکردی و دلیل دیگر اینکه ورزشکاران ممکن است به عنوان مکمل به آرژنین تبدیل شوند. مطالعات بارها و بارها ثابت کرده اند که کراتین یک مکمل مفید برای عملکرد ورزشی است.

توانایی ورزش و ایجاد توده بدن بدون چربی در افراد آموزش دیده را افزایش می دهد. از آنجا که ال-آرژنین برای تولید کراتین در بدن لازم است ، نتیجه می شود که ممکن است یک مکمل مفید برای عضله سازی باشد.

 • ارژنین چربی سوز است:

آیا ال آرژنین می تواند به کاهش وزن کمک کند؟

بله می شود. ثابت شده است که ال آرژنین باعث تحریک متابولیسم چربی می شود ، که به نوبه خود به کاهش وزن کمک می کند. این دارو بیشتر به افرادی که با چاقی سر و کار دارند برای کمک به سوزاندن چربی و تقویت تشکیل توده عضلانی تجویز می شود. مکمل ال آرژنین، به بدن شما این امکان را می دهد تا از چربی های جمع شده به عنوان منبع انرژی استفاده کند.

چربی جمع شده برای تولید انرژی و کمک به تشکیل و رشد توده عضلانی سوخته است. بنابراین، این مکمل متابولیسم بدن شما را افزایش داده و همچنین عناصر سازنده ای را برای تشکیل عضلات تشکیل می دهد.

غذا های حاوی ال آرژنین

غذا های حاوی ارژنین:

گوشت به عنوان یکی از بهترین منابع پروتئین ، حاوی کلیه اسیدهای آمینه مورد نیاز بدن از جمله آرژنین است. گوشت سفید بیشترین مقدار آرژنین را دارد، در ادمه با خوراکی های حاوی ارژنین بیشتر اشنا میشویم،

 1.  گردو؛
 2. فندق گردوی آمریکایی؛
 3. بادام زمینی؛
 4. بادام ها؛
 5. بادام هندی؛
 6. آجیل برزیلی.

قرص ال ارژنین برای بارداری:

بیشتر تحقیقات نشان می دهد که ال آرژنین می تواند فشار خون را در زنان باردار مبتلا به پره اکلامپسی کاهش دهد. همچنین به نظر می رسد ال آرژنین زنان باردار را از ابتلا به پره اکلامپسی باز دارد.

ال-آرژنین با افزایش فراهمی زیستی تولید نیتریک اکسید اندوتلیال (NO) و بهبود جریان شریان بندناف در زنان باردار مبتلا به فشار خون ناشی از بارداری و محدودیت رشد جنین باعث رشد داخل رحمی جنین می شود.

ال ارژنین برای مردان:

L-arginine به اکسید نیتریک تبدیل می شود و به بدن در ساخت پروتئین کمک می کند. این اثرات مجموعه ای از مزایای بالقوه را می دهد که از سلامت قلب و درد قفسه سینه گرفته تا کمک به ساخت عضلات ، ترمیم زخم ها و بهبود باروری مردان است.

ارژنین برای کودکان:

این ماده باعث تکثیر سلولها در صفحه رشد استخوانها می شود تا به رشد استخوانها کمک کند. “تحقیقات نشان داده است که بعضی از کودکان به طور قابل توجهی سطح آرژنین خونشان نسبت به کودکان دیگر  پایین تر است و اگر این ماده مغذی را مصرف نکنند باعث کندی و یا توقف رشد خواهند شد.” 

ارژنین

عوارض جانبی آرژنین، عبارتند از:

 1. سردرد
 2. گرگرفتگی
 3. حالت تهوع
 4. استفراغ
 5. بی حسی
 6. تحریک وریدی موضعی
 7. بثورات
 8. برجستگی های کوچک تورم دست و پا
 9. خون در ادرار
 10. سطح پتاسیم خون
 11. سوختگی / نکروز پوست
 12. از دست دادن هوشیاری
 13. بی حسی صورت
 14.  سوزن سوزن شدن درد شکم
 15. نفخ شکم
 16. اسهال
 17. نقرس
 18. ناهنجاری های خون
 19. آلرژی
 20. التهاب راه هوایی
 21. بدتر شدن آسم
 22. فشار خون پایین

عوارض ال آرژنین برای نوجوانان:

نقرس؛

نفخ شکم؛

درد شکم؛

التهاب راه هوایی؛

اسهال؛

فشار خون پایین؛

ناهنجاری های خون؛

آلرژی.

این سند شامل تمام عوارض جانبی احتمالی نیست و ممکن است موارد دیگری نیز رخ دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد عوارض جانبی با پزشک خود مشورت کنید.

در آخر:

آرژنین، یک ماده شیمیایی است که “اسید آمینه” نامیده می شود. این ماده غذایی از رژیم غذایی به دست می آید و برای بدن برای تولید پروتئین لازم است. آرژنین در گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و لبنیات یافت می شود. از فواید ان هم میشه به افزایش قد،حجم عضله و… اشاره کرد . البته این مکمل عوارضی هم دارد که درصورت بیش از حد خوردن ، مصرف محصولات تاریخ گذشته  و یا کالا های تقلبی پدیدار میشود.

منبع:

https://us.myprotein.com//

https://www.rxlist.com/

https://www.webmd.com/

https://vitagene.com//

https://www.bodybuilding.com

https://www.issaonline.com

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

https://www.anveya.com

https://www.webmd.com

217 بازدید

18729

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید