آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف)

نویسنده : حمید
تاریخ : 19 مرداد 1400

آسنترا Asentra نام تجاری دارویی به نام سرترالین است و توسط کارخانه داروسازی Actoverco تحت مجوز KRKA ، اسلوونی تولید می شود. آسنترا (سرترالین) یک داروی ضدافسردگی است که به گروهی از داروها موسوم به مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRIs) تعلق دارد.این دارو  بر مواد شیمیایی در مغز تأثیر  می گذارد که ممکن است در افراد مبتلا به افسردگی یا اضطراب نامتعادل باشد.سرترالین که به شکل قرص موجود است ، برای استفاده روزمره طراحی شده است. این یک داروی تجویزی است ، به این معنی که قبل از استفاده از آن برای درمان افسردگی ، اضطراب یا هرگونه بیماری دیگر ، باید با پزشک خود مشورت کرده و نسخه دریافت کنید.

فرم تولید شده :

قرص های روکش دار ۵۰ ، ۱۰۰ میلی گرم

آسنترا (سرترالین) برای چه مواردی استفاده می شود؟

 • درمان خلق و خو (افسردگی)؛
 • مشکلات وسواسی؛
 • حملات وحشت؛
 • استرس پس از سانحه؛
 •  مشکلات خلقی ناشی از عادات ماهانه؛
 • مشکلات اضطراب اجتماعی استفاده می شود.

مزایای قرص آسنتر چیست؟

افسردگی:

یک داروی ضدافسردگی است و اغلب به عنوان درمانی برای اختلال افسردگی اساسی (MDD) تجویز می شود. مطالعات نشان می دهد افراد بیشتری که از افسردگی رنج می برند در مقایسه با دارونمای غیر درمانی ، هنگام استفاده از اسنتر بهبود می یابند.

اختلال وسواس

اختلال وسواس

اختلال وسواس (OCD):

سرترالین یک داروی موثر برای درمان OCD است. در مطالعه ای در سال ۱۹۹۲ ، محققان دریافتند که افراد مبتلا به OCD پس از هشت هفته درمان با استفاده از سرترالین، بهبودهای قابل اندازه گیری را تجربه کردند.

اختلال بد از سانحه

اختلال بد از سانحه

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD):

اغلب به عنوان درمان دارویی خط اول برای PTSD توصیه می شود. یک بررسی علمی در سال ۲۰۱۶ نشان داد که ۶۵٫۶ درصد از بیماران مبتلا به PTSD پس از استفاده از این داروبهبودهایی را تجربه کردند.

اختلال بد شکلی

اختلال بد شکلی

اختلال بدشکلی بدن (BDD):

یکی از چندین SSRI است که برای درمان اختلال بدشکلی بدن مورد استفاده قرار می گیرد ، یک اختلال شایع که باعث می شود افراد با وسواس فکری منفی در مورد نقص های فیزیکی واقعی یا تصور شده خود داشته باشند.

اضطراب اجتماعی

اضطراب اجتماعی

اختلال اضطراب اجتماعی (SAD):

مطالعات نشان می دهد که سرترالین یک درمان موثربرای اختلال اضطراب اجتماعی است. در تحقیقی در سال ۲۰۰۶ ، محققان دریافتند که این ماده به طور قابل توجهی بهتر از دارونما غیر درمانی در کاهش علائم اضطراب اجتماعی عمل می کند.

نکات مهم قبل از مصرف آسنترا :

 1. در صورت حساسیت به سرترالین یا هر قسمت دیگری از این دارو ، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.
 2. اگر در ۱۴ روز گذشته از داروهای مورد استفاده برای افسردگی یا بیماری پارکینسون استفاده کرده اید ، به پزشک یا داروساز خودمشورت کنید.
 3. در صورت بارداری یا شیردهی ، یا اگر فکر می کنید باردار هستید یا قصد بچه دار شدن دارید ، قبل از مصرف آسنترا با پزشک مشورت کنید.
 4. پزشک و داروساز خود را در مورد همه داروهای خود (تجویز یا بدون نسخه ، محصولات طبیعی ، ویتامین ها) و مشکلات سلامتی خود مطلع کنید. شما باید بررسی کنید تا مطمئن شوید مصرف این دارو با همه داروها و مشکلات سلامتی شما برای شما بی خطر است. بدون مشورت با پزشک ، شروع ، قطع یا تغییر دوز هیچ دارویی را انجام ندهید.

 

نکات مهم هنگام مصرف آسنترا :

 • به تمام ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی خود بگویید که این دارو را مصرف می کنید. این شامل پزشکان ، پرستاران ، داروسازان و دندانپزشکان شما می شود.
 • این دارو را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. این دارو را در مقادیر بیشتر یا کوچکتر یا بیشتر از مدت توصیه شده مصرف نکنید.
 • مصرف این دارو را بدون صحبت با پزشک متوقف نکنید. اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کنید ، ممکن است علائم ترک مانند تغییر خلق و خو ، تحریک پذیری ، بیقراری ، سرگیجه ، بی حسی یا سوزن سوزن شدن دست یا پا ، اضطراب ، گیجی ، سردرد ، خستگی و مشکل در خوابیدن یا خوابیدن را تجربه کنید. احتمالاً پزشک دوز شما را به تدریج کاهش می دهد.
 • هنگام مصرف این دارو از نوشیدن الکل خودداری کنید.
 • در افسردگی ، خواب و اشتها ممکن است بلافاصله پس از شروع این دارو بهبود یابد. سایر علائم خلقی ممکن است تا ۴ هفته طول بکشد تا بهتر شوند.

سندرم سروتونین ممکن است با این دارو اتفاق بیفتد. اگر این دارو را با داروهای افسردگی ، میگرن یا برخی داروهای دیگر مصرف کنید ، ممکن است خطر بیشتر باشد. در صورت داشتن بیقراری فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. تغییر در تعادل ؛ گیجی؛ توهم ؛ تب؛ ضربان قلب سریع یا غیر طبیعی ؛ گرگرفتگی ؛ گرفتگی یا سفت شدن عضلات ؛ تشنج ؛ لرز یا لرزش ؛ تعریق زیاد ؛ اسهال بسیار بد ، ناراحتی معده یا پرش یا سردرد بسیار بد.

در صورت فراموش شدن یک دوز چکار کنم؟

اگر زمان مصرف دوز بعدی شما نزدیک است ، دوز فراموش شده را کنار گذاشته و به زمان عادی خود بازگردید. ۲ دوز همزمان یا دوزهای اضافی مصرف نکنید.

آسنترا چه عوارضی دارد؟

حتی اگر نادر باشد ، برخی از افراد ممکن است هنگام مصرف دارو عوارض جانبی بسیار بد و گاهی کشنده ای داشته باشند. در صورت مشاهده هر یک از علائم یا نشانه های زیر که ممکن است مربوط به عوارض جانبی بسیار بدی باشد ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید یا از پزشک کمک بگیرید.

علائم واکنش آلرژیک مانند:

 1. بثورات پوستی ؛
 2. کندوها؛
 3. خارش؛
 4. قرمزی و تورم؛
 5. تاول یا لایه برداری پوست با یا بدون تب ؛
 6. خس خس سینه ؛
 7. سفتی در قفسه سینه یا گلو ؛
 8. مشکل در تنفس،بلع یا صحبت کردن ؛
 9. گرفتگی صدا غیر معمول ؛
 10. یا تورم دهان ، صورت ، لب ها ، زبان یا گلو.

هرگونه علائم جدید یا بدتر شدن را به پزشک خود گزارش دهیدمانند:

پرخاشگری

 1. تغییرات خلقی یا رفتاری ،
 2. اضطراب ،
 3. حملات وحشت زدگی ،
 4. مشکل در خواب ،
 5.   آشفته ،
 6. پرخاشگری،
 7. بی قراری ،
 8. بیش فعال (از نظر ذهنی یا جسمی)
 9. ، بیشتر افسرده باشید ، یا در مورد خودکشی یا صدمه زدن به خود فکر کنید.

این دارو ممکن است احتمال خونریزی را افزایش دهد. گاهی اوقات ، خونریزی می تواند تهدید کننده زندگی باشد. با دکتر صحبت کنید.همه داروها ممکن است عوارض جانبی ایجاد کنند. با این حال ، بسیاری از افراد عوارض جانبی ندارند یا فقط عوارض جانبی جزئی دارند.

اگر هر یک از این عوارض جانبی یا عوارض جانبی دیگر شما را آزار می دهد یا از بین نمی رود ، فردامارکت توصیه میکند با پزشک خود تماس بگیرید یا از پزشک کمک بگیرید:

سرگیجه

 1. سرگیجه ؛
 2. ناراحتی معده ؛
 3. اسهال ؛
 4. یبوست؛
 5. دهان خشک؛
 6. مشکل خواب؛
 7. لرزش ؛
 8. احساس خستگی یا ضعف ؛
 9. احساس خواب آلودگی؛
 10. تغییر در توانایی جنسی یا علاقه به رابطه جنسی.

پاسخ به سوالات متداول:

اسنترا چه تاثیری در نعوظ دارد؟

کاهش عملکرد دو انتقال دهنده عصبی دیگر ، دوپامین و نوراپی نفرین ، که باعث کاهش میل و انگیزه شما می شود. مانع عملکرد اکسید نیتریک می شود.

اکسید نیتریک ماهیچه ها و رگ های خونی را شل می کند و این باعث می شود خون کافی به اندام های جنسی شما برسد. بدون ارسال خون کافی به آلت تناسلی ، شما نمی توانید نعوظ داشته باشید یا آن را حفظ کنید.

آسنترا و لاغری ایا رابطه ای باهم دارند؟

اگر از سرترالین یا داروی ضد افسردگی دیگر استفاده می کنید ، ممکن است بعد از خوردن غذا احساس رضایت کمتری داشته باشید ، این امر باعث می شود که شما قسمت های بیشتری بخورید و اقدامات کمتری برای کنترل کل کالری دریافتی خود انجام دهید.

اگر به مرور زمان فعالیت خود را افزایش ندهید ، این افزایش کالری دریافتی می تواند منجر به افزایش وزن شود.احساساتی مانند افسردگی اغلب می توانند منجر به از دست دادن اشتها شوند.

اگر به دلیل کاهش اشتهای ناشی از افسردگی وزن خود را کاهش داده اید ، ممکن است با شروع درمان با سرترالین یا داروهای ضد افسردگی دیگر ، با افزایش اشتها وزن خود را دوباره بدست آورید.

به طور خلاصه ، در حالی که افزایش وزن یکی از عوارض جانبی سرترالین و چندین داروی ضد افسردگی است ، کارشناسان هنوز کاملاً مطمئن نیستند که چرا.

تاثیر قرص آسنترا بر کبد چیست؟

گزارش شده است که ناهنجاری های آزمایش کبد در ۱٪ از بیماران تحت سرترالین رخ می دهد ، اما افزایش آن معمولاً اندک است و به ندرت نیاز به تغییر دوز یا قطع مصرف دارد. موارد نادری از موارد حاد و آشکار بالینی آسیب کبدی با افزایش آنزیم های کبدی با یا بدون زردی در بیماران تحت سرترالین گزارش شده است. شروع آسیب معمولاً در عرض ۲ تا ۲۴ هفته است.

منبع:

https://www.forhims.com/blog

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK548513/

https://www.healthline.com/

http://www.actoverco.ir/products/28

265 بازدید
برچسب :

19341

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید