حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

استویا

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین : متخصصان تغذیه به مکمل های ویتامینی، ریز مغذی می‌گویند که کمبود آن ها در بدن باعث بروز انواع بیماری ها می‌شود. اگر افراد رژیم غذایی سالم و مناسبی داشته باشند،میتوانند این ریز مغزی ها را به راحتی دریافت کنند. متأسفانه اغلب مردم این‌کار را نمی‌کنند و با مصرف تنها یک تا دو واحد میوه و سبزیجات مقدار کافی از آنها را دریافت نمی‌کنند. این در حالی است که برای دریافت ویتامین‌ها و املاح مورد نیاز بدن، باید حداقل ۵ واحد در روز میوه و سبزی مصرف شود. شاید به همین دلیل بعضی متخصصان برای مردم این مکمل ها را تجویز می‌کنند، چون اکثریت آن ها رژیم غذایی مناسبی در طول روز ندارند.

نحوه مصرف مولتی ویتامین ها نمی تواند به طور حتمی جایگزین مواد مورد نیاز بدن شوند اما در حفظ سلامتی و بهبود عملکرد اندام های مختلف، چندان بی تاثیر نیستند. برخی از مولتی ویتامین ها به صورت روزانه باید مصرف شوند. حال این سوال پیش می آید که بهترین ساعات از روز برای خوردن این مکمل های غذایی، چه ساعتی است؟ بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین برای نوزاد،بهترین زمان مصرف قرص اهن و مولتی ویتامین و بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین در بدنسازی چه زمانی است؟ در این مجله از سایت فردامارکت سعی کرده ایم تا اطلاعات بیشتری در این زمینه در اختیارتان قرار دهیم.

بهترین زمان استفاده مولتی ویتامین ها

کاربرد این نوع مکمل ها در کنار مواد غذایی، نه تنها موجب تأمین نیازهای تغذیه‌ای تأمین نشده از سوی غذاها می‌شود بلکه در بسیاری از موارد موجب پیشگیری یا کاهش عوارض یک بیماری می‌شود. برای مثال: مصرف فولیک اسید در کم خونی و یا قرص‌ کلسیم همراه با ویتامین D در پیشگیری یا کاهش عوارض پوکی استخوان و حتی پیشگیری از سرطان بسیار موثر هستند.

برای خیلی ها پیش آمده که شنیده اند، صبح ها یا شب قبل از خواب بهترین زمان مصرف مولتی ویتامین ها است، یا شاید هم شنیده باشید که مصرف آن ها با غذا جذب بهتری دارد. به طور نمونه خیلی ها خوردن کلسیم را در شب پیشنهاد می کنند زیرا در شب بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین به دلیل اینکه کلسیم می تواند زمانی که در رختخواب هستید به خوابیدن تان کمک کند.

برای نمونه خوردن یک لیوان شیر را قبل از خواب به خاطر بسپارید!

نکات ضروری در هنگام استفاده از مولتی ویتامین

هنگام استفاده مولتی ویتامین به این نکات ضروری توجه کنید!

فیبر(مانند پوست میوه و یا سبزیجات) در روده می تواند مانع جذب ویتامین ها شود، زیرا به عنوان یک پوشش برای روده عمل می کند، بنابراین بهتر است قبل از مصرف فیبر  از ویتامین استفاده نکنیم. اگر از فیبر خوراکی هم برای رفع یبوست یا کاهش وزن استفاده می کنید، بهترین زمان برای جذب آن صبح است و لازم است که قرص های مکمل ویتامینی و املاح همراه با آن میل نشوند چون مانع جذب ویتامین ها می شود. در واقع پودرهای حاوی فیبر به عنوان پوششی برای روده عمل می کنند، بنابراین بهتر است مصرف فیبر را به صبح ها موکول کنیم و ویتامین ها را با وعده دیگری از غذا میل کنیم. آهن نیز همراه با فیبر به خوبی جذب نمی شود.

مصرف همزمان قرص آهن و مولتی ویتامین

بهترین زمان مصرف قرص آهن زمانی است که معده ی فرد خالی باشد. بنابراین اول صبح و بصورت ناشتا بیشترین میزان جذب آهن از این قرص در بدن صورت خواهد گرفت. اما مشکلی که برای برخی افراد در مصرف ناشتای این قرص پیش می آید نفخ و بیقراری معده در طول روز می باشد. بنابراین یک مورد دیگر از زمان درست مصرف قرص آهن ، ساعات پایانی شب و قبل از خواب است . البته در صورتیکه شام خود را زودتر خورده باشید.همچنین بهتر است قرص آهن با مکمل کلسیم یا موادغذایی حاوی کلسیم مصرف نشود. مثلا مصرف قرص آهن با یک لیوان شیر اصلا کار درستی نیست. بهتر است قرص آهن را با یک لیوان آب استفاده کنید.

میزان کاربرد انواع ویتامین

در اهمیت مصرف مولتی ویتامین و مناسب ترین زمان مصرف ویتامین ها بیشتر پزشکان ماهر و متخصصان تغذیه معتقدند که خوردن ویتامین ها و املاح در زمان های مشخصی می تواند جذب بیشتری داشته باشد یا برعکس همراه کردن آن ها با بعضی از خوراکی ها می تواند تاثیر آن را در بدن کاهش دهد. در بین مکمل های خوراکی به زمان مناسب خوردن نمونه هایی از آن ها اشاره می کنیم.

میزان کاربرد انواع ویتامین

ویتامین B

این گروه نیز بهتر است هنگام صبح مصرف شوند. در مورد ویتامین‌هایی مانند ویتامین ب که برای مقابله با استرس و خستگی تجویز می‌شوند تاکید بر آن است تا هنگام صبح مصرف شوند زیرا خوردن آنها در شب می‌تواند موجب بروز مشکل در کیفیت خواب شود.

مکمل اسیدفولیک

اگر شما قرص اسیدفولیک را با خوراکی‌های حاوی آن مانند اسفناج، کلم بروکلی، کلم سبز، کاهو، مرکبات، حبوبات و غلات سبوس‌دار مصرف کنید،‌ جذب آن در بدنتان بیشتر خواهد شد. همچنین بهتر است آن را حدود نیم ساعت پیش از خواب مصرف کنید.

ویتامین B12

اگر مکمل خوراکی (زیر زبانی) ویتامین ب ۱۲ مصرف می کنید بهتر است همراه آخرین وعده غذا (شام) باشد. در غیر این صورت همراه صبحانه یا ناهار این ویتامین را میل کنید.

ویتامین C

ویتامین C را با نوشیدنی‌های حاوی این ویتامین یا نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های حاوی ویتامین‌ های A و E مصرف کنید. جذب آن در بدن بیشتر و بهتر صورت می‌گیرد. اگر مکمل ویتامین C مصرف کرده‌اید، برای کمک به جذب آن، تا حدود ۲ ساعت از مصرف چای، قهوه و نسکافه خودداری کنید. همچنین بهتر است مکمل ویتامین سی را حدود یک ساعت پیش از صرف غذا، مصرف کنید.همچنین این ماده نباید بیشتر از حد مصرف شود زیرا افزایش سطح این ویتامین در بدن، باعث ابتلا به اسهال و افزایش ترشح شیره‌های گوارشی می‌شود.

بهترین زمان مصرف زینک

تحقیقات انجام شده نشان می دهد که نیاز روزانه خانم ها به قرص زینک پلاس مهم وضروری است، حداقل ۱۰ میلی گرم و نیاز آقایان روزانه، حداقل ۱۲میلی گرم است. بیشتر دیده می شود که مقدار مصرفی روی بسیار کم تر از مقدار نیاز بررسی شده است . مرکز تغذیه کشور آلمان و امریکا توصیه می کنند که برای پیشگیری از امراض حاصل شده از کمبود روی، خانم ها روزانه ۱۲ میلی گرم و آقایان ۱۵ میلی گرم روی به بدن خود برسانند. البته دوز و مقدار درمانی  بیان شده، روزانه بین ۱۰۰- ۲۰ میلی گرم است. اصولا” دوز ۱۵ میلی گرم در روز را حد متوسط دریافت روزانه می دانند.

همچنین شما می توانید برای اطلاع دقیق تر درمورد استفاده از قرص روی مقاله “بهترین زمان برای مصرف قرص زینک ، چه زمانی است ؟” را مطالعه کنید.

مولتی ویتامین

مزایای مصرف ویتامین در شب

به بعضی‌ها هنگام مصرف مولتی‌ویتامین یا مکمل‌هایی که حاوی آهن هستند، حالت تهوع دست می‌دهد. این موضوع مخصوصا در مورد خانم‌های بارداری که به بیماری صبحگاهی یا همان تهوع بارداری مبتلا هستند بیشتر دیده می‌شود.در چنین شرایطی بهتر است که ویتامین‌هایتان را شب‌ها مصرف کنید، یعنی زمانی که دیگر قرار است بخوابید. مصرف یک میان وعده‌ی جمع و جور بهمراه ویتامینتان نیز به شما کمک خواهد کرد تا این عارضه را به حداقل برسانید. حتی می‌توانید قرصتان را به دو نیم تقسیم کرده، نصف آنرا صبح و نصف دیگر را شب مصرف نمایید.

تهیه انواع مولتی ویتامین ها

داروخانه آنلاین فردامارکت این امکان را برای شما فراهم کرده است که از داروهایی استفاده کنید که برچسب شرکت‌ های تولیدکننده مطمئن و معروف را دارند. به این ترتیب اطمینان خواهید داشت که محصول مربوطه، واقعا حاوی همان مواد و ترکیباتی است که روی برچسب آن چاپ شده است. سن، جنسیت و شرایط جسمی خود را همواره در نظر بگیرید و مولتی ویتامینی را انتخاب کنید که فرمول آن مخصوص شرایط شما باشد. از مکمل‌هایی استفاده کنید که فاقد هر نوع ماده مضر مثل قند، نشاسته، گلوتن یا رنگ‌ها و طعم دهنده‌های مصنوعی باشند .

حمید
دیدگاه کاربران 1 دیدگاه
  • فاراب 29 خرداد 1399 / 6:39 ب.ظ

    سلام میخاستم بدونم مصرف مولتی ویتامین واسه کاهش وزنم تاثیر داره یا نه؟
    اگر تاثیر داره بهتره چه زمانی ازش استفاده کنیم در طول روز؟
    و اینکه من یه مدت بود مولتی ویتامین مصرف می کردم به شدت چیزی میخوردم و اصل سیر نمیشدم انگار میخام ببینم این طبیعیه و اینکه چاق نمیکنه؟؟؟؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X