اگر بدنساز و یا ورزشکار هستید، قطعا به دنبال یک مرکز خرید مکمل بدنسازی اصل و اورجینال خواهید بود تا برای افزایش حجم و عضله سازی، به شما کمک کند. در این مقاله تمام اطلاعات مفیدی که درباره مکمل بدنسازی از جمله: مکمل بدنسازی چیست،مکمل بدنسازی برای افزایش وزن، مکملهای جدید بدنسازی، مکمل بدنسازی بخوریم یا نه،مکمل بدنسازی حجمی و… می خواهید بدانید جمع آوری شده که خواندن آن را به ورزشکارانی که در ابتدای راه بدنسازی یا فیتنس هستن، هم بدنسازان خانم و هم آقا توصیه می شود که این مطالب را حتما مطالعه کنند.

زمانی که ورزشکاران، ورزش سنگین و حرفه ای انجام می دهند، بدنشان به مقدار زیادی پروتئین و انواع آمینواسید نیاز دارد، که مصرف روزانه غذا، برای تامین این حجم از مصرف انرژی در روز کافی نیست، برای همین ورزشکاران باید از مکمل استفاده کنند.

مکمل بدنسازی چیست؟

مکمل بدنسازی چیست

مکمل یا نیروزاها به موادی گفته می‌شود که با هدف بهبود عملکرد یا جبران کمبود برخی از مواد غذایی توسط پزشک و یا متخصص ورزشی تجویز می‌شود. از آنجایی که شواهد علمی کافی در خصوص نفع مصرف این مواد وجود ندارد و اکثر افراد انتظار مشاهده تغییرات غیر معمولی از آن‌ها دارند، اکثراً این مواد در مقادیری بیش از نیاز ورزشکار تجویز می‌شوند و هدف از آن‌ها تقویت عملکرد ورزشکار به‌ واسطه آثار شبه دارویی آن‌هاست.

مکمل بدنسازی گینر

مکمل بدنسازی گینر

مکمل گینر یا کمک کننده به افزایش وزن، مکمل‌های غذایی هستند که با رساندن انرژی مازاد بر موادغذایی موجود در رژیم، به افزایش وزن فرد کمک می‌کنند.

از این نوع مکمل، ترکیبات و برندهای متفاوتی در بازار عرضه می‌شوند که بیشتر به صورت پودر بوده و ورزشکاران مصرف میکنند.

مواد تشکیل دهنده مکمل گینر

پایه ترکیب این نوع مکمل را کربوهیدرات یا قند تشکیل می‌دهد و بسته به نوع گینر، مقادیری پروتئین، چربی، ویتامین‌ها و موادمعدنی نیز در آن‌ها وجود دارد.هدف اصلی افرادی که از این نوع مکمل‌ها استفاده می‌کنند، افزایش و نگهداری وزن و همچنین افزایش حجم عضلات در ورزشکاران بدنساز می‌باشد. رف کنندگان اصلی این مکمل‌ها می‌باشند.

مکمل بدنسازی اصل را چگونه می توان تهیه کرد؟

مکمل بدنسازی اصل را چگونه می توان تهیه کرد؟

نکته همیشگی و مهمی که توی خرید همه ی مکمل های بدنسازی اصل باید به اون دقت کرد اینکه مصرف هر مکملی هرچند اصل و اورجینال، نباید خودسرانه صورت بگیره، حتما زیر نظر پزشک متخصص یا مربی مجرب باید مکمل رو خریداری و مصرف کنید و مکمل های بدنسازی مورد تایید وزارت بهداشت را خریداری کنید.

برخی شاخص ها برای تشخیص مکمل بدنسازی اورجینال از تقلبی:

 • وزن درج شده روی بسته بندی را با وزن واقعی محصول مطابقت بدهید.
 • وجود هولوگرام را مبنی بر اصل بودن محصول ندانید.
 • طعم درج شده روی بسته بندی باید با محتویات همخوانی داشته باشد.
 • پس از خرید هر نوع مکمل به سایت شرکت سازنده مراجعه کنید و نمونه را با نمونه تولیدی شرکت تطابق بدهید.
 • مقداری از پودر را داخل دهانتان بذارید، هر چه مقدار چسبندگی بیشتر باشد نشانه کیفیت بالای آن است.
 • وجود دانه های رنگی در بین پودر نشانه تقلبی بودن است.
 • پودر مکمل ها باید یکدست و یکرنگ باشد.

بهترین محل برای تهیه مکمل بدنسازی اصل کجاست؟

بی شک داروخانه فردامارکت میتواند به شما برای خرید مکمل های بدنسازی اصل و معرفی همه ی مکمل های بدنسازی کمک کند و باتوجه به بازار پر نیرنگی که در برخی باشگاه ها و توسط برخی به ظاهر مربی ها در اطراف ورزشکاران زیاد شده، بی شک منبع زیادی از مکمل های تقلبی و غیراصل که می تواند خطرات و عوارض جبران ناپذیری برای ورزشکاران داشته باشد.

ضروری ترین مکمل های بدنسازی

ضروری ترین مکمل های بدنسازی و مکمل بدنسازی پروتئین امریست مهم، چون بیشترین عضله سازی به هنگام استراحت و مصرف مکمل های ضروری انجام می شود نه به هنگام تمرینات!

مکمل بدنسازی برای گروه خونی a

همان‌ طور که اشاره کردیم هر گروه خونی رژیم غذایی مناسب خود را جهت حفظ شادابی و سلامت بدن دارد. اما رژیم غذایی مناسب افراد با گروه خونیA  بیشتر مبتنی بر غذاهای ارگانیک گیاهی است. در این نوع گروه خونی هضم گوشت به‌ویژه گوشت قرمز به‌خوبی صورت نمی‌پذیرد و افرادی که گروه خونی A هستند باید از انواع دیگر مواد پروتئینی مثل ماهی استفاده کنند.

غذاهایی مانند پروتئین سویا، گردو ، دانه کدو تنبل و بادام ‌زمینی، روغن‌ زیتون، برخی از میوه‌ها و سبزیجات مانند انواع لوبیا، کلم و زغال‌اخته، سیر و پیاز، ماهی‌هایی مانند ساردین و قزل‌آلا و چای سبز سلامت این افراد را تضمین می‌کنند.

همچنین لبنیات در این گروه خونی باعث افزایش وزن بدن می‌شود. بنابراین این‌گونه افراد می‌توانند انواع فرآورده‌های سویا مثل شیر سویا را جایگزین لبنیات نمایند.

البته به یاد داشته باشید برخی از مواد غذایی باید از رژیم غذایی افراد با گروه خونی A حذف یا محدود شود؛ مانند:

 • اکثر پروتئین‌های حیوانی چون گوشت گاو،گوشت بره وخوک
 • شیر گاو
 • میوه‌های خاصی مثل: خربزه،پرتقال،توت‌فرنگی،انبه
 • کربوهیدرات‌های تصفیه‌شده مانند :آرد سفید و نان سفید،
 • روغن‌هایی غیر از روغن‌زیتون
 • برخی از غلات و محصولات دانه‌ای مانند سبوس گندم و سیب‌زمینی.

مکمل بدنسازی برای گروه خونی b

افرادی که جزء گروه خونی B هستند می توانند از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کنند . این افراد می توانند با یک رژیم غذایی مناسب و مصرف به اندازه ویتامین ها ، کلسم ، آهن و مواد معدنی از بروز خیلی از بیماری ها جلوگیری کنند . مقاومت بدنی این گروه در برابر بیماری های قلبی و سرطان بسیار بالاست .

افرادی که دارای گروه خونی B هستند در هنگام ورزش از مکمل های متنوعی استفاده می کنند که این مکمل ها تاثیر بسیار زیادی روی موارد زیر خواهد داشت :

 • افزایش انسولین در بدن
 • تقویت سیستم ایمنی بدن
 • بهبود و سلامت تمرکز و مغز

مکمل بدنسازی وی

مکمل بدنسازی وی

این پروتئین منبع غنی آمینواسیدهای زنجیره ای (BCAA) می‌باشد که دارای میزان بالایی از منابع غذاهای طبیعی می‌باشد و پروتئینی است که به سرعت جذب می‌شود و برای مصارف روزانه و بعد از ورزش و همچنین برای مصرف در طول روز مناسب می‌باشد.

دلایل مصرف پودر وی

 1. پودر پروتئین وی برای ورزشکاران مخصوصا کسانی که تمرینات سنگین انجام می‌دهند، محبوب است زیرا منبع خوبی از مواد مغذی و اسیدهای آمینه می‌باشد.
 2. برخی از افراد به دلیل عدم تحمل لاکتوز و یا آلرژی به دیگر منابع پروتئینی مانند تخم مرغ و سویا از پروتئین وی استفاده می‌کنند.

انواع پروتئین وی

سه نوع پروتئین وی وجود دارد:

 • پروتئین وی کنسانتره (WHEY CONCENTRATE)
 • پروتئین وی ایزوله (WHEY ISOLATES)
 • اسیدهای هیدرولیز شده

آیا پروتئین وی در غذاها نیز وجود دارد؟

پروتئین وی یکی از بهترین منابع پروتئینی از نظر ترکیب آمینواسیدی و قابلیت هضم است‌ و به مقدار کم در شیر یافت می‌شود اما در فرآیند تبدیل شیر به پنیر به طور کامل حذف می‌گردد.شما‌ می‌توانید پروتئین وی را با نوشیدن شیر و یا خرید آن به صورت پودر استفاده کنید که برای اطلاع ازمکمل بدنسازی پروتئین وی قیمت می توانید به سایت فردامارکت مراجعه کنید.

پروتئین کازئین چیست؟

پروتئین کازئین، اصلی‌ترین پروتئین موجود در شیر می‌باشد. این پروتئین ۸۰% شیر گاو را تشکیل می‌دهد و ۲۰% باقی‌مانده آن پروتئین وی می‌باشد. پروتئین کازئین موجود در شیر از طریق اولترا فیلتراسیون استخراج شده و هیچ ماده شیمیایی در آن استفاده نشده است. نتیجه این فرایند افزایش میزان پپتید های بیو اکتیو شیر می‌باشد که از وظایف ایمنی پشتیبانی می‌کنند و منجر به رشد ماهیچه ها می‌گردند.

پروتئین کازئین دارای آمینو اسید می‌باشد و به عنوان پروتئین دیرهضم شناخته می‌شود. سه نوع پروتئین کازئین وجود دارد: کلسیم کازئینات، کازئین میسلار و پروتئین ایزوله شیر. کازئین میسلار نوع خالص کازئین می‌باشد و حاوی وی نمی‌باشد. پروتئین ایزوله شیر حاوی وی و کازئین می‌باشد. در شیر گاو، پروتئین ایزوله شیر در حدود ۸۰ درصد کازئین و ۲۰ درصد وی می‌باشد و این امر آن را یک انتخاب مقرون به صرفه می‌سازد.

مزایای پروتئین کازئین:

 • هضم آرام، برای شب و زمان‌هایی که بدن برای مدت طولانی بدون پروتئین باقی می‌ماند مناسب است.
 • آنتی کاتابولیک می‌باشد و این بدین معناست که از تجزیه پروتئین عضلات جلوگیری می‌کند.

مکمل بدنسازی امگا 3

چربی ها که یکی از اجزای درشت مغذی ها هستن برای بدن بسیارضروری ان، اما مهمه که از چربی های سالم مانند اسید چرب امگا 3 که به وفور در روغن ماهی یافت می شه استفاده کنیم. این روغن یه اسید چرب بسیار کارآمدی هست که بدن رو در برابر سکته قلبی، دیابت، و انواع سرطان ها محافظت می کنه، بعلاوه سبب بهبود بینایی، تمرکز، کاهش اثرات آرتروز و سفتی مفاصل وتاندون ها هم می شه. بهترین مقدار پیبشنهادی هم مصرف 2 تا 3 مرتبه امگا 3 می باشد

مکمل بدنسازی کراتین

کراتین چیست؟

کراتین تامین کننده انرژی:کراتین به طور طبیعی در بدن انسان وجود دارد و سوخت مورد نیاز عضلات را تامین می کند و بر همین اساس است که برخی افراد برای تقویت عملکرد خود در باشگاه های ورزشی آن را در قالب مکمل مصرف می کنند.

مکمل بدنسازی کراتین چیست؟

مصرف کراتین امروزه در بین ورزشکاران ایرانی و البته سایر کشورها شایع شده است، اما بسیاری از این ورزشکاران بدون اطلاع از عوارض مصرف بی رویه کراتین ، با هدف رسیدن به اندام مورد نظر خود در مدت کوتاه تری اقدام به مصرف بیش از اندازه مجاز این مکمل می کنند و باعث ایجاد مشکل برای خود می شوند.

فواید مصرف کراتین چه چیزهایی هستند؟

زمانی که موضوع بهبود نیروی عضلانی مطرح می شود، کراتین به عنوان ماده ای «احتمالا موثر» دسته بندی می شود.پژوهش های صورت گرفته درباره توانایی کراتین برای افزایش نیروی عضلانی نتایجی یکدست و واحد را نشان نمی دهند.با این وجود، تجزیه و تحلیل این پژوهش ها نشان می دهد که کراتین به میزان متوسط نیروی قسمت بالایی و پایینی بدن را هم در جوانان و هم در بزرگسالان مسن‌تر بهبود می بخشد.

بهترین کراتین، عملکرد مغز و حافظه را بهبود می بخشد و به نظر می رسد پتانسیل درمان افسردگی را نیز دارد. بسیاری از مردم افسرده و ناامید، انگیزه ای برای حرکت ندارند، اما وقتی بیشتر حرکت می کنید، حس بهتری پیدا خواهید کرد. وقتی حس بهتری دارید، باز بیشتر حرکت خواهید کرد. کراتین انرژی اضافه ای را برای حرکت بیشتر فراهم می کند.

عوارض کراتین:

افزایش بار پروتئین ناشی از مصرف بیش از اندازه کراتین در بلند مدت می تواند، اثرات مخربی برای کلیه داشته باشد و مصرف بیش از اندازه کراتین نه تنها باعث افزایش انرژی نخواهد شد بلکه پیری و فرسودگی زودرس را برای ورزشکاران به همراه خواهد داشت.

زمان مصرف کراتین:

کراتین را تبدیل به بخشی از غذای روتین صبحگاهی، قبل از تمرین یا شیک بعد از تمرین کنید. حالت ایده آل حدودا” یک ساعت قبل از تمرین است. اما مهم ترین چیز در مصرف کراتین، ثبات و مصرف همیشگی آن است. بسیاری از ورزشکاران نتیجه خوبی نمی گیرند چون با بی دقتی کراتین را مصرف می کنند.

مصرف کراتین در بدنسازی:

پودر کراتین ، بهترین حالت مصرف آن است.کراتین می تواند به صورت پودر، قرص یا حالت مایع مصرف شود. اما بهترین حالت آن به صورت پودر است. حالت ساده و ابتدایی کراتین مونوهیدرات بهترین حالت مصرف کراتین است. پودر در بدن راحت تر مورد استفاده قرار می گیرد. کراتینی که شکلات های آبنباتی دارند، بدن شما را از کراتین با کیفیتی که لازم دارید، تغذیه نمی کنند.ما می توانید کراتین مورد نیاز خود را در فروشگاه فردامارکت به صورت آنلاین سفارش دهید.

مکمل بدنسازی خانگی

مکمل خانگی بدنسازی، برای بسیاری از افرادی که به باشگاه‌های بدنسازی می‌روند و به تناسب اندام خود اهمیت می‌دهند نامی کاملاً آشنا است.شاید بسیاری از شما ازمکمل های صنعتی استفاده نکنید و یا حتی طرز تهیۀ آن را ندانید، اما اکثریت قریب به اتفاق بدنسازان به سالم بودن و ارزان بودن مکمل خانگی بدنسازی اذعان دارند.

طرز تهیه ی مکمل بدنسازی

مکمل خانگی بدنسازی(پروتئینی)

اگر بخواهید یک مکمل پروتئینی بسازید، به نوشیدنی میوۀ خود مقداری سینۀ مرغ پخته شده اضافه کنید. ترکیب تخم مرغ نیز با این نوشیدنی می‌تواند مکمل خانگی بدنسازی شما را مقوی‌تر کند.می‌توانید این ترکیب که شامل میوه‌های پرکالری، سینۀ مرغ و تخم مرغ است را در وعده‌های مختلف استفاده کنید. خوردن این مکمل‌ها صبح به صورت ناشتا و قبل و بعد از تمرین توصیه می‌شود.

مکمل خانگی بدنسازی(گیاهی)

برای نوع گیاهی این مکمل می‌توانید از انواع دانه‌های گیاهی استفاده کنید. دانه‌هایی مانند تخم کتان، تخم شربتی، کنجالۀ بادام و لوبیا.این مواد را آسیاب کرده با یکدیگر میکس کنید. سپس کمی پودر شکلات هم به آن اضافه کنید. می‌توانید آن را با میوه‌های کالری‌دار ترکیب کرده نوشیدنی خوشمزه‌ای بسازید. و نتیجۀ اثر بخش آن بر عضلات خود را شاهد باشد.

مکمل خانگی بدنسازی(لبنی)

برای تهیۀ نوع لبنی این مکمل‌های بدنسازی می‌توانید از شیر خشک، پودر جو و پودر بادام زمینی استفاده کنید. این مخلوط را با میوه‌های مورد نظر خود ترکیب کرده اثر فوق‌العادۀ آن بر عضله‌های خود را ببینید.

طرز تهیه ی مکمل بدنسازی خانگی

مکمل بدنسازی باید دارای حداقل چربی باشند، پروتئین زیادی داشته باشند و مقداری کربوهیدرات را هم برای تأمین انرژی بدن دارا باشند.برای تهیۀ چنین مکملی به برنج قهوه‌ای نیاز داریم و همچنین مقداری عدس و جو. عدس و برنج و جو از هر کدام یک سوم فنجان به صورت خام با هم مخلوط کرده آسیاب کنید.

این مخلوط دارای کالری بالا، چربی کم، پروتئین متوسط و کربوهیدرات به مقدار لازم می‌باشد.مقدار پروتئین این مکمل خانگی بدنسازی به اندازۀ نمونۀ شرکتی آن نیست. ولی در عوض سالم است و با قیمت کمی تهیه شده.عدس و جو کربوهیدرات بالایی دارند، پروتئین هر کدام هم زیاد نیست ولی میزان قابل توجهی از آن را دارند.

نحوه ی مصرف مکمل بدنسازی

مصرف مکمل ها کار ساده ای نیست و شما باید برای مصرف دقیق و اصولی مکمل های مختلف برنامه ریزی مناسبی را از قبل داشته باشید، علاوه بر زمان مصرف ،مقدار مصرف و ترکیب یک مکمل با مکمل های دیگر و نحوه ی مصرف نیز تاثیر زیادی بر میزان جواب دهی یک مکمل بر روی بدن شما دارد، پس بهتر هست همواره مکمل های مورد نیاز خود را با مشورت یک فرد آگاه و با دانش تهیه کنید.

نحوه مصرف پروتئین وی و کراتین

نشان داده شده است که هر دو مکمل کراتین و پودر پروتئین وی باعث افزایش توده عضلانی در هنگام ورزش می‌شوند.

کراتین باعث افزایش ظرفیت ماهیچه‌های در حین انجام ورزش با شدت زیاد می‌شود. این منجر به بالا رفتن سرعت ریکاوری و سازگاری‌هایی مانند افزایش حجم عضلات می‌شود.

در همین حال، مصرف پروتئین وی به همراه ورزش، منبع پروتئین باکیفیتی را در بدن شما فراهم می‌کند، سنتز پروتئین ماهیچه ها را تقویت کرده و منجر به افزایش عضلات در طول زمان می‌شود.

در حالی که مصرف کراتین و پروتئین وی با هم باعث افزایش عضلات می‌شوند، اما در روش کار با یکدیگر تفاوت دارند. کراتین با افزایش ظرفیت ورزش قدرت و توده عضلانی را افزایش می‌دهد، در حالی که پروتئین آب پنیر این کار را با تحریک سنتز پروتئین ماهیچه انجام می‌دهد.

برنامه ی مکمل بدنسازی

برنامه مکمل بدنسازی

اگر دنبال افزایش حجمی انفجاری و یا خرید مکمل های بدنسازی برای حجم هستید، برنامه مکملی بسیار کمک کننده خواهد بود. در این برنامه، زمانبندی و مقدار دقیق مصرف مکمل‌ها و همچنین نام مکمل‌هایی که باید مصرف کنید بطور کامل توضیح داده شده است.

وقتی صحبت از پیچیدگی باشد، بدون شک بدن انسان در راس قرار دارد. کافیست کمی به پیچیدگی‌های این موجود حیرت انگیز فکر کنید. تنها برای صحبت کردن ۷۲ عضله مختلف درگیر می‌شوند، مغزمان از بیش از صد میلیارد سلول عصبی تشکیل شده، و بدن ما شامل ۹۶ هزار کیلومتر از عروق و مویرگی‌های خونی است.

سخن پایانی

در این مقاله دانستیم که مکمل بدنسازی ارتباط تنگاتنگی با رژیم غذایی روزانه دارد. اگر به‌سلامت و زیبایی‌تان اهمیت می‌دهد پس باید از گروه خونی ‌تان و رژیم غذایی مناسب با آن آگاهی داشته باشید. همچنین با افزایش علاقه به بدنسازی و مصرف مکمل‌های بدنسازی بهتر است تا قبل از انتخاب مکمل بدنسازی خود دانش کافی از مواد تشکیل‌دهنده آن و همچنین نیاز بدن خود داشته باشید. در اینجا دانستیم که همچنین توجه داشته باشید که نباید در مصرف مکمل‌ها افراط کنید و اگر مبتلابه بیماری خاصی هستید با پزشک خود مشورت کنید.

منبع: bodybuilding , supplementwarehouse , muscleandfitness , healthline , مکمل بدنسازی

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید