عوارض مکمل بدنسازی (خطرناک ترین مکمل های بدنسازی کدامند؟)

عوارض مکمل بدنسازی

عوارض مکمل بدنسازی: مکمل ها به عنوان یکی از وعده های ویتامینی و پروتئینی می توانند برای بدن در هنگام ورزش کردن بسیار مفید باشند. این مکمل ها اگر چه گاهی اوقات ممکن است ضررهایی برای بدن داشته باشند، ولی فواید آن در صورت استفاده صحیح بر هیچ کس پوشیده نخواهد بود.

در این مقاله می خواهیم بیشتر در مورد معایب استفاده از  مکمل های بدنسازی برای شما عزیزان توضیح دهیم . در این مطلب به معرفی خطرناک ترین مکمل های بدنسازی، مکمل های تقلبی و عوارضی که دارند، عوارضی که برای بانوان هست و پروتئین کراتین و گینر بیشتر توضیح می دهیم .

معرفی مکمل های بدنسازی

مکمل های پروتئینی به عنوان بهترین تقویت کننده و انرژی زا ها در دوران ورزش و تمرین برای بدنسازان و ورزشکاران بسیار مورد توجه قرار می گیرد. با توجه به این که ورزشکاران در حین تمرین و ورزش انرژی زیادی را از دست می دهند، برای تامین و جایگزین کردن این انرژی باید، از خوراکی ها و مکمل های قوی و مفید استفاده کنند.

یکی از بهترین موادی که می تواند روی ساخت و ساز عضلات بدن موثر باشد و در حجم سازی عضلات تاثیر بسیار زیادی دارد، پروتئین می باشد. پروتئین ها می توانند بیشتری انرژی ما را در طول روز تامین کنند. ورزشکاران با توجه به سن، جنسیت، نحوه ورزش، نوع ورش، مدت تمرین و… که دارند، باید از این مکمل ها استفاده کنند.

استفاده از این مکمل های غذایی و بدنسازی تنها به عنوان برطرف کردن نیاز بدنساز در صورت از دست دادن انرژی می باشد. مصرف بیش از اندازه از این مکمل ها می تواند منجر به آسیب های بسیار جدی در بدن فرد شود و گاهی ضررهایی ایجاد می کند که دیگر قابل جبران نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم از این مکمل های ورزشی در صورت نیاز و طبق دستور مربی خود استفاده کنید. مطالعه مقاله “آیا مکمل بدنسازی خوب است یا بد” می تواند به بسیاری از سوالات شما در این زمینه جواب دهد.

آیا مکمل های بدنسازی عوارض دارند؟

 

آیا مکمل های بدنسازی عوارض دارند؟

این روزها یکی از مهم ترین مواردی که می تواند روی ورزشکاران و بدنسازان تاثیر بسیار زیادی داشته باشد، تغذیه مناسب می باشد. مکمل ها بیشتری مواد پروتئینی هستند که ورزشکاران در طول تمرین، قبل و بعد از آن استفاده می کنند. شاید برای خیلی از افراد تا به الان سوال پیش آمده باشد، آیا مکمل های بدنسازی عوارض ندارند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که مصرف بیش از اندازه مکمل های بدنسازی می تواند عارضه زیادی را در پی داشته باشد، کوچک ترین این عوارض ها می تواند یک سردرد ساده و بزرگ ترین آن می تواند مرگ باشد. چیزی که هیچ وقت قابل جبران نخواهد بود. به همین دلیل توصیه می کنیم که از این مکمل ها در زمان معین به مقدار لازم استفاده کنید.

مصرف این پروتئین ها برای زنان، نوجوانان، آقایان کاملا متفاوت می باشد. البته مهم ترین نکته ای که می تواند در چگونگی مصرف تاثیرگذار باشد، در نظر داشتن نوع تمرین و ورزش خواهد بود. توجه داشته باشید که هر زمان می خواهید از این مکمل های بدنسازی استفاده کنید به تاریخ آن توجه کنید. مکمل تاریخ گذشته می تواند پیامد زیادی را به دنبال داشته باشد.

مکمل های پروتئینی علاوه بر این که می تواند فواید زیادی داشته باشند و در روند بهبود و سلامت ما در ورزش تاثیرگذار هستند، می تواند عوارض هم داشته باشد. مصرف مکمل های پروتئینی به صورت منظم و با دستور مربی در زمان مناسب، می تواند به افزایش حجم عضلات و عضله سازی و حجم سازی کمک کند ولی باید در نظر داشت که این مکمل ها در صورت مصرف خودسرانه مشکلاتی خواهند داشت که در ادامه بیشتر در مورد آن توضیح می دهیم.

آیا مکمل های بدنسازی عوارض دارند؟

عوارض مکمل بدنسازی گینر و کراتین

مکمل های گینر به عنوان بهترین مکمل های شناخته شده اند که برای ورزشکارانی مناسب هستند که می خواهند خیلی سریع عضله سازی کنند و حجم خود را افزایش دهند. این مکمل ها دارای انواع ویتامین ها، پروتئین ها، مواد معدنی، مواد ضروری و غیرضروری، کربوهیدرات ها می باشند.

میزان کربوهیدرات موجود در این مکمل ها خیلی بیشتر از پروتئین آن می باشد. به همین دلیل کالری بسیار زیادی دارد و همین منجر به حجم سازی و افزایش حجم می شود. در صورتی که شما با دستور پزشک و مربی از این مکمل ها استفاده کنید، به شما این اطمینان را می دهیم که هیچ عوارضی نخواهد داشت ولی در صورت مصرف خودسرانه می تواند منجر به مشکلات کبد، کلیه و دستگاه گوارش شود.

مکمل های کراتین هم به همین صورت هستند که در صورت مصرف بیش از اندازه مشکل ایجاد می کنند. اگر از این مکمل ها استفاده می کنید، در صورت این که در صورت شما متورم شد، تنگی نفس پیدا کردید و یا کهیر زدید، این به این معناست که شما نسبت به مکمل کراتین آلرژی دارید و بهتر است از آن استفاده نکنید.

حالت تهوع، درد شکم، اسهال، گرفتگی عضلات و افزایش حجم هم از دیگر مشکلات و عوارض مکمل کراتین می باشد. مکمل بدنسازی به صوت کلی بیشتری تاثیری که می گذارد روی کبد و کلیه می باشد و می تواند آن ها را از کار بیندازد. از دیگر عوارض مصرف بیش از اندازه کراتین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • نامنظم شدن تبش قلب
 • استرس و افسردگی
 • رفتارهای خشونت آمیز
 • خواب آلودگی
 • فشار زیاد به ساق پا
 • کاهش حجم خون
 • تشنج
 • و…

عوارض مکمل های بدنسازی برای بانوان

عوارض مکمل های بدنسازی برای بانوان

بیشترین مکمل هایی که این روز ها هم برای بانوان و هم آقایان مورد استفاده قرار می گیرد، پروتئین وی، کراتین، بی اس ای ای، کازئین و گلوتامین می باشد. این مکمل ها از انواع ویتامین ها و مواد ضروری برای بدن ساخته شده اند و می توانند میزان زیادی از پروتئنی و ویتامین مورد نیاز بدن ما را تامین کنند.

مصرف این مکمل ها به همان اندازه که در مردان رواج پیدا کرده است، برای خانم ها نیز آزاد شده و همه ورزشکاران بانوان می توانند ازآن ها استفاده کنند. با توجه به این که سیستم ایمنی بانوان به نسب آقایان، ضعیف تر می باشد. طبیعتا مصرف این مکمل ها می تواند برای آن ها ضرر های بیشتری داشته باشد که در ادامه در مورد آن توضیح مختصر می دهیم .

در صورت این که شما از این مکمل های پروتئینی به صورت خودسرانه استفاده کنید، می توانید به مرور زمان شاهد عوارض متعدد آن باشید، از مهم ترین عوارضی که می توانیم به آن اشاره کنیم، دل درد و دل پیچه می باشد. البته با توجه به این که دل درد و دل پیچه مشکل چندان بزرگی نیست نمی تواند برای فرد مصرف کننده آسیب رسان باشد.

مصرف بیش از اندازه از مکمل ها و قرص ها و پودر های بدنسازی برای خانم ها در طولانی مدت منجر به ریزش مو، تغییر صدا، ناباروری، ایجاد موهای زائد، رفتار های تهاجمی، آکنه و جوش، تومار های کبدی می شود. پس به خانم ها توصیه می شود در مصرف این مکمل ها به دستور مربی خود جلو بروند.

البته استفاده از مکمل های تقلبی و غیر اصل هم هر چند که شما به موقع و با دستور از آن ها استفاده کنید، می تواند عوارض خطرناک تری ناشی از مرگ داشته باشد. از دیگر عوارض این مکمل ها برای بانوان به موارد زیر دقت کنید:

 • افزایش وزن
 • کاهش سلامت استخوان ها
 • ریسک دهیدراتاسیون
 • مشکلات کلیوی

این موارد نمونه هایی از عوارض جانبی و گاها غیر قابل جبران مصرف مکمل های بدنسازی می باشند. اگر می خواهید در طول تمرین خودتان از بهترین مکمل های بدنسازی استفاده کنید و در طی مدت زمانی کوتاه تاثیر آن را ببینید می توانید برای تصمیم گیری راحت تر و سریع تر به یک پزشک مراجعه کنید و پس از آن اقدام به خرید کنید، شما می توانید برای خرید بهترین و معتبر ترین مکمل های بدنسازی به فروشگاه اینترنتی فردامارکت مراجعه کنید.


حمید
دیدگاه کاربران 7 دیدگاه
 • اصغر 25 آبان 1399 / 7:01 ب.ظ

  آیا پروتئین iso whey عوارض دارد و مزه و بوی خیلی بدی میدهد؟

 • یوسف 1 خرداد 1399 / 3:01 ق.ظ

  سلام افراد دیابتی هم میتونن از مکمل استفاده کنن؟
  آیا ورزش همراه با مکمل برای افراد دیابتی توصبه میشه؟

  • حمید 1 خرداد 1399 / 1:46 ب.ظ

   سلام توصیه میکنیم از مقاله مکمل بدنسازی برای افراد دیابتی استفاده کنید

 • گیتی 28 اردیبهشت 1399 / 8:15 ب.ظ

  سلام وقت بخیر
  ببخشید مصرف مکمل های بدنسازی رو دوران بارداری برای خانم ها عوارض داره؟؟

  • حمید 29 اردیبهشت 1399 / 4:17 ب.ظ

   باسلام
   مصرف بیش از اندازه مکمل ها بدون عوارض نیست مخصوصا برای خانم ها. بهتره که به دستور مربی و پزشک مصرف بشه و اندازه.
   موفق باشید.

 • سنایی 28 اردیبهشت 1399 / 1:34 ق.ظ

  سلام
  من زمانی که ورزش رو شروع کردم واسه اینکه میخاستم خیلی زود جواب بگیرم با مشورت مربی البته مکمل استفاده کردم حدود ۲۲ سالگی عوارضی برام نداشت. فقط اینکه باید طبق دستور مربی و پزشک باشه. وگرنه ریزش مو یکی از عوارضه.

 • بهرام 18 اردیبهشت 1399 / 9:36 ب.ظ

  سلام مصرف مکمل برای خانم ها در چه سنی پیشنهاد میشه؟
  ریزش مو میتونه از عوارضش باشه؟

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *