یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف)

نویسنده : حمید
تاریخ : 19 مرداد 1400

قرص یوتیروکس چیست؟

لووتیروکسین برای درمان کم کاری تیروئید استفاده می شود. هورمون تیروئید را که معمولاً توسط غده تیروئید تولید می شود ، جایگزین یا تأمین می کند. سطوح پایین هورمون تیروئید می تواند به طور طبیعی رخ دهد یا زمانی که غده تیروئید در اثر اشعه یا دارو آسیب ببیند یا با عمل جراحی برداشته شود. داشتن مقدار کافی هورمون تیروئید برای حفظ فعالیت طبیعی روانی و جسمی مهم است.

در کودکان ، داشتن هورمون تیروئید به اندازه کافی برای رشد طبیعی روانی و جسمی مهم است. این دارو همچنین برای درمان انواع دیگر اختلالات تیروئید (مانند انواع خاصی از گواتر ، سرطان تیروئید) استفاده می شود. این دارو نباید برای درمان ناباروری استفاده شود مگر اینکه ناشی از سطح پایین هورمون تیروئید باشد.

fardamarket.com

نحوه مصرف یوتیروکس:

قبل از شروع مصرف لووتیروکسین و هر بار پر کردن مجدد ، جزوه اطلاعات بیمار را در صورت داروساز بخوانید. اگر سوالی دارید ، از پزشک یا داروساز خود بپرسید.

این دارو را طبق دستور پزشک ، معمولاً یک بار در روز با معده خالی ، ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت قبل از صبحانه ، از طریق دهان مصرف کنید. این دارو را با یک لیوان پر آب مصرف کنید مگر اینکه پزشک شما دستور دیگری دهد.

اگر از کپسول این دارو استفاده می کنید ، آن را به طور کامل بلعید. تکه تکه نشوید ، خرد نکنید و نجوید. افرادی که نمی توانند کپسول را به طور کامل ببلعند (مانند نوزادان یا کودکان کوچک) باید از شکل قرص دارو استفاده کنند.

برای نوزادان یا کودکانی که نمی توانند قرص های کامل را ببلعند ، قرص را خرد کرده و ۱ تا ۲ قاشق چایخوری (۵ تا ۱۰ میلی لیتر) آب مخلوط کرده و بلافاصله با قاشق یا قطره چکان مصرف کنید. قرص را با شیر خشک سویا مخلوط نکنید. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود مشورت کنید.

میزان مصرف بر اساس سن ، وزن ، وضعیت پزشکی ، نتایج آزمایشگاهی و پاسخ به درمان تعیین می شود.

به طور منظم از این دارو استفاده کنید تا بیشترین سود را از آن ببرید. برای کمک به شما در به خاطر سپردن ، آن را هر روز در زمان مشخص مصرف کنید.

مصرف این دارو را بدون مشورت اولیه با پزشک متوقف نکنید. درمان جایگزینی تیروئید معمولاً مادام العمر انجام می شود.

مارک های مختلف لووتیروکسین موجود است. بدون مشورت اولیه با پزشک یا داروساز ، مارک را تغییر ندهید.

تداخل دارویی

تداخل دارویی :

برخی از داروها (مانند کلستیرامین ، کلستیپول ، کلسولام ، آنتی اسیدها ، سوکرالفات ، سیمتیکون ، آهن ، سدیم پلی استایرن سولفونات ، مکمل های کلسیم ، اورلیستات ، لانتانیم ، سولامر و سایر داروها) می توانند میزان هورمون تیروئید جذب شده توسط بدن شما را کاهش دهند. در صورت مصرف هر یک از این داروها ، آنها را حداقل تا ۴ ساعت از این دارو جدا کنید.

علائم کاهش سطح هورمون تیروئید شامل خستگی ، دردهای عضلانی ، یبوست ، خشکی پوست ، افزایش وزن ، ضربان قلب کند یا حساسیت به سرما است. اگر وضعیت شما بعد از چند هفته مصرف این دارو بدتر شد یا ادامه یافت ، به پزشک خود اطلاع دهید.

تداخلات دارویی ممکن است نحوه عملکرد داروهای شما را تغییر داده یا خطر عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. این سند شامل همه تداخلات دارویی احتمالی نیست. لیستی از تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی/بدون نسخه و محصولات گیاهی) تهیه کرده و آن را با پزشک و داروساز خود به اشتراک بگذارید. بدون تأیید پزشک ، داروی خود را شروع ، متوقف یا تغییر ندهید.

عوارض جانبی یوتیروکس:

ریزش مو

ریزش مو ممکن است در چند ماه اول درمان رخ دهد. این عارضه معمولاً موقتی است زیرا بدن شما خود را با این دارو تطبیق می دهد. اگر این اثر ادامه پیدا کرد یا بدتر شد ، سریعاً به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید.

به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است زیرا او تشخیص داده است که مزایای آن برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی است. بسیاری از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

در صورت بروز هر یک از این عوارض نادر اما جدی سطح بالای هورمون تیروئید ، فوراً از پزشک کمک بگیرید:

  • درد قفسه سینه؛
  • تپش سریع، ضربان قلب نامنظم؛
  • تورم دست، مچ پا و پا؛
  • تشنج.
تورم دست و پا

تورم دست و پا

واکنش آلرژیک بسیار جدی به این دارو نادر است. با این حال ، در صورت مشاهده علائم واکنش آلرژیک جدی ، فوراً از پزشک کمک بگیرید ، از جمله:

  • بثورات؛
  • خارش، تورم (به ویژه صورت، زبان و گلو)؛
  • سرگیجه شدید؛
  • مشکل تنفس.

این یک لیست کامل از عوارض جانبی احتمالی نیست. در صورت مشاهده سایر عوارضی که در بالا ذکر نشده است ، با پزشک یا داروساز خود تماس بگیرید.

دیابت

دیابت و EUTHYROX:

اگر دیابت دارید ، این دارو ممکن است بر قند خون شما تأثیر بگذارد. به طور منظم قند خون خود را طبق دستورالعمل بررسی کرده و نتایج را با پزشک خود در میان بگذارید. اگر علائمی مانند افزایش تشنگی/ادرار ، لرزش ، تعریق غیرمعمول ، سرگیجه یا گرسنگی دارید ، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید. پزشک شما ممکن است نیاز به تنظیم داروهای دیابت ، برنامه ورزشی یا رژیم غذایی شما داشته باشد.

هشدار!

در صورت حساسیت به لووتیروکسین ، به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید. یا اگر حساسیت دیگری دارید. این محصول ممکن است حاوی مواد غیر فعال باشد که می تواند باعث واکنش های آلرژیک یا مشکلات دیگر شود. برای اطلاعات بیشتر با داروساز خود صحبت کنید.

قبل از استفاده از این دارو ، سابقه پزشکی خود را به پزشک یا داروساز خود اطلاع دهید ، به ویژه در مورد: افزایش هورمون های تیروئید (تیروتوکسیکوز) ، کاهش عملکرد غده فوق کلیوی ، بیماری های قلبی (مانند بیماری عروق کرونر ، ضربان نامنظم قلب) ، فشار خون بالا.

قبل از انجام عمل جراحی ، پزشک یا دندانپزشک خود را در مورد تمام محصولاتی که استفاده می کنید (از جمله داروهای تجویزی ، داروهای بدون نسخه و محصولات گیاهی) مطلع کنید.

سردرد

کودکان ممکن است نسبت به عوارض جانبی خاص این دارو ، به ویژه سردرد ، تغییرات بینایی و درد لگن، پا حساس تر باشند. سطح بالای هورمون تیروئید ممکن است منجر به کاهش رشد استخوان و کاهش قد کامل بزرگسالان شود. تمام قرارهای آزمایشگاهی و پزشکی را نگه دارید تا پزشک بتواند درمان را تحت نظر داشته باشد.

افراد مسن ممکن است به عوارض جانبی این دارو ، به ویژه ضربان قلب سریع، تپش نامنظم حساس تر باشند.

اطلاعات فعلی نشان می دهد که این دارو ممکن است در دوران بارداری استفاده شود. در صورت بارداری به پزشک خود اطلاع دهید زیرا ممکن است نیاز به تنظیم دوز شما باشد.

لووتیروکسین به شیر مادر منتقل می شود اما بعید است به نوزاد شیرخوار آسیب برساند. قبل از شیردهی با پزشک خود مشورت کنید.

این دارو را با دیگران به اشتراک نگذارید!

آزمایشات آزمایشگاهی و یا پزشکی (مانند آزمایشات عملکرد تیروئید) باید به صورت دوره ای برای نظارت بر پیشرفت شما یا بررسی عوارض جانبی انجام شود. برای جزئیات بیشتر با دکتر خود مشورت کنید.

دوز از دست رفته

دوز از دست رفته:

در صورت فراموش شدن یک دوز ، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر نزدیک زمان دوز بعدی است ، دوز فراموش شده را کنار بگذارید. دوز بعدی خود را در زمان معمول مصرف کنید. دوز را برای جبران مضاعف نکنید مگر اینکه پزشک به شما دستور دهد این کار را انجام دهید. در صورت فراموش شدن ۲ یا بیشتر دوز متوالی با پزشک خود تماس بگیرید. پیش از این از پزشک خود بپرسید که در مورد دوز فراموش شده چه باید بکند و دستورالعمل های خاص پزشک را دنبال کنید.

نحوه نگهدای:

در دمای اتاق و دور از نور و رطوبت نگهداری شود. در حمام نگهداری نکنید. همه داروها را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.مگر اینکه به شما دستور داده باشد داروها را به توالت بریزید یا در سطل زباله بریزید. هنگامی که این محصول منقضی شده یا دیگر نیازی به آن نیست ، آن را به درستی دور بیندازید.

با داروساز یا شرکت دفع زباله محلی خود مشورت کنید.

منبع:

https://www.webmd.com/drugs/2/drug-4695/euthyrox-oral/details

211 بازدید

19356

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید