اچ ام بی چیست؟(فواید،عوارض و هر آنچه که باید از HMB بدانید!)

نویسنده : حمید
تاریخ : 4 مرداد 1400

اچ ام بی، مخفف بتا-هیدروکسی بتا-متیل بوتیرات ، یک مکمل غذایی محبوب است که به دلیل توانایی بالقوه خود برای کمک به رشد عضلات و عملکرد ورزشی ، مورد علاقه بسیاری در جامعه بهداشت و تناسب اندام قرار گرفته است. این مقاله توضیح می دهد که HMB، چیست؟ و مزایای بالقوه آن را بیان می کند. همچنین فردامارکت قصد دارد اطلاعاتی درباره ایمنی و سایر توصیه های آن ارائه دهد.

اچ ام بی چیست؟

بتا-هیدروکسی-بتا-متیل-بوتیرات یا همان HMB، که به آن معروف است ، می تواند به طور طبیعی در بدن تولید شود و به رژیم شما اضافه شود. به طور طبیعی ، مکمل اچ ام بی، متابولیتی از لوسین اسید آمینه زنجیره شاخه است.

با این حال ، لوسین یک اسید آمینه ضروری است و بنابراین به طور طبیعی توسط بدن تولید نمی شود ، بنابراین لازم است از رژیم غذایی یا مکمل های غذایی خارج شود. برخی از مراجعه کنندگان به ورزشگاه HMB، را مکمل می کنند تا اطمینان حاصل شود که سطح این ترکیب در طول تمرین بالا است.

فواید اچ ام بی:

مطالعات نشان داده است که مصرف اچ ام بی، ممکن است با مزایای بیشماری همراه باشد ، به ویژه در زمینه ترکیب بدن. این موارد شامل افزایش رشد عضلات و کاهش تجزیه عضلات، یک اثر ضد کاتابولیک ، تقویت سنتز پروتئین ، کاهش پروتئولیز ، افزایش توده عضلانی و کاهش آسیب عضلانی در افراد مسن است.

اچ ام بی

رشد عضلات (دروغ تولید کنندگان)

شرکت ها معمولاً این کالا را به عنوان مکملی که به رشد عضلات کمک می کند ، به بازار عرضه و تبلیغ  می کنند. با این حال ، تحقیقات در مورد HMB در این زمینه نتایج مختلفی را نشان می دهد و بی نتیجه است.

مطالعات قدیمی تر ، از اوایل سال ۲۰۰۰ و قبل از آن ، نشان داده است که ممکن است در برخی از افراد کمک کند. در این مطالعات اثرات اچ ام بی، در افراد آموزش دیده و افراد مسن بررسی شده است. کسانی که مصرف مکمل را با انجام تمرینات مقاومتی ترکیب کرده اند ، رشد عضلانی بیشتری نسبت به افرادی که به تنهایی تمرین مقاومتی انجام می دهند ، تجربه کرده اند. با این حال ، مطالعات دیگر نشان داده اند که HMB بر رشد عضلات تأثیر نمی گذارد.

درمانی برای کاهش تجزیه عضلات؛ مخصوصا برای افراد خاص:

در تجزیه و تحلیل ۱۵ مطالعه ، اثرات مصرف در ۲،۱۳۷ نفر بررسی شد. این شرکت کنندگان دارای شرایط سلامتی بودند که باعث از بین رفتن عضلات می شود ، مانند سرطان ، HIV ، نارسایی کلیه .

تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف ۳-۴ گرم  در روز؛ طی یک دوره ۷ روزه تا ۶ ماهه به طور قابل توجهی موثرتر در جلوگیری از از دست دادن عضلات است.

سازگاری با ورزش (تغییر فوری به جای تغییر طولانی)

 یک مطالعه ۱۲ هفته ای در ۱۶ قایقران نخبه نشان داد؛ که مصرف ۳ گرم، در روز به طور قابل توجهی ظرفیت ورزش هوازی و اوج قدرت بی هوازی را افزایش می دهد و به کاهش چربی بدن کمک می کند.

به همین ترتیب ، یک مطالعه ۱۲ هفته ای دیگر در ۴۲ ورزشکار ورزشی رزمی نشان داد که مصرف ۳ گرم HMB، روزانه به طور قابل توجهی باعث افزایش توانایی ورزش هوازی و بی هوازی می شود.

  • بی هوازی چیست؟قدرت بی هوازی به حداکثر نیرویی که می توانید در هنگام ورزش با شدت زیاد تولید کنید اشاره دارد.

مکملی که به کمک ذهن می اید!

تحقیقات انجام شده روی حیوانات نشان می دهد که HMB ممکن است به کاهش افت ذهنی مربوط به افزایش سن کمک کند. با این حال ، دانشمندان باید این تأثیرات را در انسان مطالعه کنند

آیا واقعا اچ ام بی باعث بهبود زخم میشود؟

یک مطالعه ۴ هفته ای بر روی ۱۱ فرد دیابتی که تحت دیالیز بودند نشان داد که مصرف مکمل حاوی این مکمل همراه با آرژنین و گلوتامین کمک قابل ملاحظه ای در بهبود زخم ایجاد می کند.

کاهش فشار خون

یک بررسی قدیمی از ۹ مطالعه نشان داد که مصرف ۳ گرم در روز، به طور قابل توجهی کلسترول کل ، کلسترول LDL (بد) و فشار خون سیستولیک را در مقایسه با مصرف دارونما های دیگر کاهش می دهد. (فشار خون سیستولیک بالاترین عدد در فشار خون است.)

 

مطالعات HMB را با مزایای مختلف سلامتی مانند بهبود سازگاری با ورزش ، کاهش از دست دادن عضلات ، بهبود بهتر ورزش و موارد دیگر مرتبط کرده است. همچنین ممکن است باعث افزایش رشد عضلات در افراد بدون آموزش و افراد مسن شود.

hmb

نحوه مصرف اچ ام بی:

دوز توصیه شده عمومی برای HMB، حدود ۳ گرم در روز است ، اما این باید در طول روز به وعده های کوچکتر از ۱ گرم تقسیم شود. این دوز به اندازه افراد بستگی دارد. اگر ورزشکار حرفه ای هستید ، می توانید دوز روزانه بیشتری را اضافه کنید اما هنوز هم باید به وعده های کمتری تقسیم شود. برای مکمل ایمن حتماً از دستورالعمل های سازنده پیروی کنید.

طریقه مصرف اچ ام بی پودری :

این مکمل به دو شکل قرص یا پودر موجود است. تصمیم شما برای انتخاب شخصی است. پودر این محصول  به طور کلی کاملاً نرم و بدون طعم است ، بنابراین می توانید آن را با اب یا آب میوه مخلوط کنید تا یک نوشیدنی تازه درست شود.

بهترین زمان مصرف اچ ام بی:

زمان مشخصی برای مکمل وجود ندارد ، زیرا بسته به زمان تمرین شما ممکن است متفاوت باشد. به طور کلی ، توصیه می شود این مکمل را حدود یک ساعت قبل از شروع ورزش مصرف کنید. با این وجود ، اگر صبح اول وقت تمرین کنید؛  می توانید HMB، را درست قبل از ورزش مصرف کنید.

مصرف هم زمان اچ ام بی با گلوتامین و یا ارژنین :

سایر مطالعات این مکمل را با  سایر اسیدهای آمینه مانند گلوتامین و آرژنین ترکیب کردند. آنها دریافتند که این ترکیبات خاص ممکن است به جلوگیری از از دست دادن عضلات که با شرایط خاصی مانند ایدز و سرطان اتفاق می افتد کمک کند.

اچ ام بی برای بانوان:

دوز HMB بسته به اندازه فرد می تواند متفاوت باشد. به زنان متوسط ​​توصیه می شود دوز روزانه حدود ۳ گرم را اضافه كنند – اما این باید در طول روز به وعده های كوچكتر تقسیم شود. این وعده های کوچکتر معمولاً برابر با هر یک گرم است که به صورت پودر مخلوط شده به عنوان نوشیدنی یا کپسول مصرف می شود.

پروتئین وی 4500گرمی

عوارضی خطرناک از اچ ام بی:

در موارد نادر ، افراد ممکن است درد معده ، یبوست یا خارش را هنگام مصرف تجربه کنند.

این مکمل در دوزهای استاندارد (۳ گرم روزانه) به طور كلی بی خطر است. مانند هر مکمل غذایی ، قبل از مصرف  با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

در اخر:

HMB ماده ای است که بدن شما هنگام تجزیه اسید آمینه لوسین به طور طبیعی تولید می کند. هنگامی که برخی از افراد آن را به عنوان مکمل مصرف می کنند ، ممکن است فوایدی به همراه داشته باشد.

برخی شواهد نشان می دهد که ممکن است به کاهش از دست دادن عضلات کمک کند و به سازگاری های ورزشی کمک کند. به علاوه ، ممکن است رشد عضلات را در افراد آموزش دیده و افراد مسن افزایش دهد. از دیگر مزایای بالقوه می توان به کمک به ریکاوری ورزش و کاهش التهاب و افت ذهنی مربوط به سن اشاره کرد.توجه به این نکته مهم است که تحقیقات بیشتری در مورد بسیاری از این مزایای بالقوه مورد نیاز است.

منبع:

https://www.healthline.com

https://www.maximuscle.com/

95 بازدید
برچسب :

18770

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید