مکمل دوران بارداری وشیردهی

مولتی ویتامین حاملگی: وارد دوران شیرین بارداری که می شوید زندگی تان زیر و رو می شود و نیازهای تغذیه ای تان هم از این قاعده کلی مسثتنی نیست. در این دوران جنینی که در رحم تان به وجود آمده، نیازهای تغذیه ای ویژه ای دارد که قرار است از طریق غذایی که شما می خورید تامین شود. از طرف دیگر حضورش باعث می شود که نیاز خود شما هم به بعضی از ویتامین ها و مواد معدنی بیشتر شود تا بتوانید سلامتی تان را حفظ کنید.

 مولتی ویتامین حاملگی

این دوره نیاز بدن را به ویتامین ها و پروتئین ها را افزایش میدهد؛ که برنامه غذایی روزانه، مواد مغذی مورد نیاز خانم باردار را تا حد زیادی تامین می کند. خصوصا در شرایطی که ترکیب برنامه غذایی روزانه خانم باردار از تنوع کافی برخوردار نیست و یا مادر به علت حاملگی های مکرر و به ویژه با فاصله کم، ذخایر بدنی کافی ندارد ،مصرف قرص مولتی ویتامین در بارداری توصیه شود. معمولا در کشورهای در حال توسعه به دلیل وضعیت نامطلوب اقتصادی و یا فرهنگی ممکن است خانم باردار دریافت کافی مواد مغذی از رژیم غذایی روزانه نداشته باشد.

نقش خوردن ویتامین ها برای زنان باردار در زمان بارداری چیست؟

ویتامین ها نقشی اساسی و کلیدی در جذب مواد مغذی و کالری زا، یعنی قند، چربی و پروتئین ها دارند. به همین دلیل در سلامت شما و جنین تان نقش دارند. شما، این ویتامین ها را از راه خوردنی ها و مکمل ها دریافت خواهید کرد. دو دسته کلی ویتامین ها شامل :ویتامین های محلول در آب ، یعنی ویتامین های B و C و دسته دوم ویتامین های محلول در چربی یعنی ویتامین های A، D ، E، K هستند .

مصرف مکمل‌ها و مولتی‌ویتامین‌ها

اگرچه مواد مورد نیاز بدن از غذاها و منابع طبیعی گزینۀ مناسب‌تری به نظر می‌رسد، اما در این دوره ممکن است تأمین میزان مورد نیاز بدن شما از طریق مواد غذایی و منابع طبیعی امکان‌پذیر نباشد.به همین دلیل، توصیه کرده ‌است که تمام زنان باردار حداقل سه ماه پیش از بارداری، خوردن مولتی‌ویتامین‌های بارداری را در کنار اصلاح رژیم غذایی آغاز کنند.این نوع مکمل ها معمولاً حاوی مقادیر کافی از مواد معدنی و ویتامین‌های مورد نیاز بدن است.با این حال، ممکن است پزشک با توجه به شرایط جسمی و سلامت شما، مکمل‌های فولیک اسید و آهن مجزا را برای شما تجویز کند. در هر صورت هیچ مکمل یا ویتامینی را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید.توجه داشته باشید که قرص‌های مولتی‌ویتامین برای جبران کمبود مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند و لازم است در کنار مصرف این مکمل‌ها، رژیم غذایی خود را برای جذب مواد مورد نیاز از منابع طبیعی اصلاح و به شکلی درست تنظیم کنید.

آیا مصرف ویتامین ث در بارداری ضروری میباشد؟

اگر شما از دسته افرادی هستید که روزانه میوه و سبزیجات به اندازه کافی مصرف میکنید و ویتامین ث که از راه خوردن میوه ها و سبزیجات به بدن شما میرسد، کافی می باشد نیازی به استفاده مولتی ویتامین و یا ویتامین ث وجود ندارد ولی اگر از دسته افرادی هستید که با خوردن میوه و سبزیجات مشکل دارید و یا وقت تنظیم کاربرد به موقع و به اندازه سبزیجات را ندارید با استفاده مولتی ویتامین و انواع ویتامین ها ویتامین ث مورد نیاز بدنتان را کامل کنید زیرا کمبود ویتامین ث خطر ابتلا به بیماری پره اکلامپسی را در بارداری افزایش میدهد .

استفاده همزمان مولتی ویتامین و اسید فولیک

نیاز به اسید فولیک در زمان بارداری افزایش می یابد. به دلیل نقش اسید فولیک در پیشگیری از نقص مادرزادی لوله عصبی، بهتر است؛ این مکمل از سه ماه قبل از بارداری شروع شود و برای خانم هایی که از قبل تصمیم به بارداری نداشته اند به محض اطلاع از آن مصرف روزانه یک عدد از این مکمل توصیه می شود. مصرف منابع غذایی غنی از اسید فولیک مانند جگر، سبزی های سبز تیره مثل اسفناج و حبوبات در برنامه غذایی روزانه توصیه می شود.

برای اطلاعات بیشتر در زمینه فولیک اسید میتوانید مقاله”مصرف فولیک اسید قبل از بارداری” را مطالعه بفرمایید.

فواید مولتی ویتامین در حاملگی

پزشكان به زنان باردار توصیه می كنند ، علاوه بر خوردن اسیدفولیك و مكمل آهن (اسیدفولیك به جلوگیری از تولد نوزادان ناقص و مكمل های آهن به جلوگیری از كم خونی زنان باردار كمك می كنند.) از این نوع قرص ها استفاده كنند.

مولتی ویتامین در بارداری چه تاثیری دارد؟

انتخاب رژیم غذایی سالم و مناسب در این دوره بهترین راه برای دریافت ویتامین‌ها و مواد معدنی خواهد بود اما حتی اگر رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، ممکن است که در دوره بارداری خود با کمبود برخی از ویتامین‌های ضروری مواجه شوید. اینجاست که قرص های چندکاره، راه خود را باز می‌کنند و مصرف آن‌ها از دروان پیش از بارداری، دوران بارداری و حمل جنین تا دوران شیردهی و پس از زایمان برای سلامت مادر و نوزاد اهمیت پیدا می‌کند. بدون شک مصرف مولتی ویتامین می‌تواند از بسیاری از خطرات و بیماری‌های نوزاد و مادر در این زمان جلوگیری کند.

خوردن مولتی ویتامین از هفته چندم بارداری باید شروع شود؟

خرید قرص مولتی ویتامین از سایت فرامارکت در بارداری به طور آشکاری از خطر کم وزنی هنگام تولد و کوچک بودن نوزاد به نسبت سن بارداری تا ۲۳ درصد می‌کاهد.دانشمندان با بررسی تعدادی زن باردار متوجه شدند، احتمال ابتلا به عارضه مسمومیت حاملگی در زنانی که پیش از لقاح، مصرف می کنند 17 درصد کمتر و این احتمال در افرادی که پس از لقاح تا 12 هفته مولتی ویتامین مصرف می کنند، 22 درصد کمتر از زنانی است که  از مکمل مصرف نمی کنند.همچنین،زنانی که پیرامون زمان لقاح از مکمل های مولتی ویتامین استفاده می کنند، کمتر از دیگران در خطر ابتلا به عارضه بیماری های حاملگی قرار دارند.

مولتی ویتامین بارداری شامل چیست؟

اطلاعات بیشتر ...

نمایش 1–12 از 14 نتیجه