حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

آیا مکمل برای بدنسازی ضروری است؟

آیا مکمل برای بدنسازی ضروری است؟

آیا مکمل برای بدنسازی ضروری است؟ اگر یک ورزشکار یا بدنساز هستید، حتماً می‌دانید که مکمل‌ها می‌توانند در پیشرفت عملکرد ورزشی و غنی کردن تغذیه نقش مهمی داشته باشند. اما چه نوع مکمل‌هایی ضروری هستند؟ وقتی سراغ مکمل‌های بدنسازی می‌روید، با حجم زیادی از انواع مکمل مواجه می‌شوید آن هم در شرایطی که ممکن است اطلاعات چندانی در خصوص آن‌ها نداشته باشید و دریافت اطلاعات غلط نیز شما را از دریافت نتیجه مناسب دور کند. در این مطلب  از سایت فردامارکت شما را راهنمایی می‌کنیم تا ضمن آشنایی با اینکه آیا مکمل برای بدنسازی ضروری است؟چند مکمل بدنسازی، در انتخاب آن‌ها نیز موفق عمل کنید.

چه زمانی به مکمل‌ها نیاز داریم و سن استفاده از آن‌ها چقدر است؟

در تحقیقات انجام شده مصرف مکمل‌ها صرف‌ نظر از ورزشکاران حرفه ای، فقط در موارد خاصی لازم است. اگر شما نتوانید وزنه ای با ۶۰ درصد توان بیشینه‌تان را ۵ بار بلند کنید ضعیف هستید و نیاز به مصرف برخی مکمل‌ها تحت نظر پزشک و انجام آزمایشات خواهید داشت.

از آنجایی که دوز مصرفی روی بسته‌بندی مکمل‌ها بیشتر از حد نیاز بدن اکثر افراد است، توصیه اکید پزشکان بر این است که مکمل‌ها فقط توسط افراد بالغ و بزرگسال انجام شود.

بسیاری از نوجوانان در صدد دستیابی به عضلات قوی و پرورش اندام هستند و برای تسریع در نتیجه از ‌هورمون‌ها استفاده می‌کنند.

مکمل برای چه کسانی مناسب است؟

مطمئنا در باشگاه اسم انواعی از مکمل ها را شنیده اید و از خود می پرسید: بالاخره کدامیک برای من مناسب است؟!مکمل بدنسازی را از کجا تهیه کنیم؟

این یک راهنمای ساده برای شماست تا بتوانید مکمل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

اگر شما یک بدنساز حرفه ای باشید و قرار باشد که در یک رقابت شرکت کنید و مکمل بدنسازی افزایش حجم  میخواهید؛ می دانید که مکمل ها در این زمان ها بسیار مفید واقع می شوند.

همراه با یک رژیم غذایی مناسب و برنامه تمرینی خوب، مکمل ها دوستان خوب شما هستند.

تعداد زیادی مکمل بدنسازی خوب برای افزایش رشد و یا کاهش چربی و دیگر مصارف وجود دارد. متاسفانه کار شما برای اینکه بفهمید آیا مکمل برای بدنسازی ضروری است؟ و کدامیک بدرد نخور هستند، سخت است!

به هر حال فرقی نمی کند اگر شما می خواهید یک پشت بازوی خشک برای رقابت های بدنسازی پیش رو ایجاد کنید یا اینکه قصد دارید برای یک رقابت دوی ماراتون ثبت نام کنید، مهم است که بدانید کدام مکمل سطح سلامتی شما را یک پله بالاتر می برد! و کمک می کند یا چربی بسوزانید یا عضله سازی کنید.

آیا مصرف مکمل بدنسازی ضروری است؟

مکمل بدنسازی جهت افزایش حجم

برنامه ی مکمل بدنسازی: با وجودی که مکمل ممکن است قانونی،بی خطر و موثر باشد(به عنوان بهبود دهنده کارآیی)لازم است تعیین کنید که آیا واقعاً به آن نیاز دارید.

به عنوان مثال در بسیاری از دوندگان مسافتهای طولانی زن ذخایر آهن پایین است و میتوانند از مکمل آهن بهره ببرند،ولی در صورتی که ذخایر شما طبیعی باشند،این مکمل برای شما ضروری نمیباشد.

کراتین ممکن است برای ورزشکاران درگیر در ورزشهای قدرتی تا حدی ارزشمند باشد ولی در صورتی که یک ورزشکار استقامتی هستید نیاز به آن ندارید و عوارض جانبی احتمالی آن توجیه پذیر نیست.

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که هیچ رژیم غذایی وجود ندارد که موجب قهرمانی یک ورزشکار عادی گردد.فقط رژیم غذایی صحیح و منطقی،شرایط را برای حداکثر آمادگی جسمانی و انجام مطلوبی فعالیت مهیا میکند.آیا مکمل برای بدنسازی ضروری است؟

مكمل های غذايی به چه مکمل هايی گفته می ‌شود؟

مکمل بدنسازی افزایش وزن به كلیه مواد مغذی شامل ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، یا گیاهی و همچنین مواد دیگر، غذایی و گیاهی گفته می شود كه علاوه بر رژیم غذایی متعادل با هدف افزایش عملكرد بدنی مصرف می شوند.

مکمل های غذایی در اشکال مختلف، از جمله مکمل بدنسازی قرص، کپسول، پودر، آمپول؛ نوشيدنی ها؛ بارهای انرژی و مایعات در فروشگاه ها همچنین در فروشگاه آنلاین فردامارکت در دسترس هستند.

مکمل های ضروری بدنسازی

گلوتامین حافظ بافت های عضلانی

گلوتامین برای ورزشکارانی که در رقابت ها حضور دارند و بدنسازانی که می خواهند همیشه سرحال باشند، مکمل فوق العاده ای است.

گلوتامین پاسخ دهی سیستم ایمنی بدن را تنظیم می کند و بین ۳۵-۴۰ % نیتروژن آمینو اسید موجود در جریان خون را تامین می کند.

مصرف این مکمل ضروری است چرا که پس از یک ساعت تمرین میزان گلوتامین در بدن تا ۴۰% کاهش پیدا می کند. وقتی این اتفاق رخ می دهد بصورت طبیعی چند روز طول می کشد تا سطح گلوتامین به میزان طبیعی خود بازگردد!

این موضوع می تواند برای قدرت و توان شما اثر منفی بگذارد. این مکمل با تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند تا عفونت و بیماری ها را از بدن دفع کنید.

کراتین تامین کننده انرژی

این مکمل عضله ساز و افزایش دهنده قدرت، دارای مدارک زیادی مبنی بر بی خطر و مفید بودن است.مکمل بدنسازی کراتین باعث افزایش ذخایر کراتین و کراتین فسفات درون سلول ها می شود، که نتیجه آن مدیریت انرژی هنگام اجرای تمرینات سخت است. این افزایش ذخایر کراتین فسفات باعث افزایش سرعت ریکاوری بین ست ها هم می شود.

مصرف طولانی مدت کراتین کیفیت تمرینات قدرتی را افزایش داده و معمولا باعث افزایش ۵ تا ۱۵ درصدی رشد عضلات و قدرت آن ها خواهد شد.

کافئین

مکمل های بدنسازی برای حجم

کافئین یکی از موادی است که در بیشتر مکمل ها یافت می شود. علت آن هم کمک به افزایش انرژی در تمرین های استقامتی و یا تمرینات شدید است. با این حال، وقتی که اثربخشی این ماده روی قدرت در نظر گرفته می شود، تاثیر آن در هاله ای از ابهام قرار می گیرید.

با وجود این که چند تحقیق تاثیر مثبت مصرف کافئین روی افزایش یک حرکت بیشینه (۱RM) در حرکت پرس سینه را نتیجه گرفته اند، سایر مطالعات این نتایج را درست ندانسته و اثربخشی آن روی ۱RM را رد می کنند.

پروتئین وی

مکمل بدنسازی پروتئین وی پروتئین های زودهضم مانند پروتئین وی جز مکمل های پیشنهادی برای بعد از تمرین هستند چرا که مصرف آن ها باعث افزایش سرعت ریکاوری عضله بعد از تمرینات سخت می شود. در واقع مصرف پروتئین وی موجب افزایش سنتز پروتئین خواهد شد، این افزایش سنتز ناشی از مصرف پروتئین وی، نسبت به سایر مکمل بدنسازی پروتئین مانند کازئین و سویا بسیار بیشتر است.

اسید چرب امگا ۳

پروتئین و مکمل بدنسازی

اسید چرب امگا ۳ مکمل فوق العاده ای است که به ارتقای سلامت قلب شما کمک می کند این اسید چرب در روغن ماهی پیدا می شود.

امگا ۳ اثرات زیادی دارد، حفظ حجم عضله، چربی سوزی و کاهش درد عضلانی بدن.

امگا ۳ یک چربی اشباع نشده پلی است که در روغن ماهی پیدا می شود که باعث افزایش جریان خون در طول تمرین می شود. این باعث می شود که درد عضلانی کاهش پیدا می کند.

همچنین کمک می کند با تحریک حساسیت انسولین باعث چربی سوزی در بدن می شود.

از سوی دیگر باعث تسکین نشانه های آلزایمر نیز می شود.

منابع فوق العاده ای برای امگا ۳ وجود دارد. روغن بذر کتان و روغن ماهی

شما برای افزایش منافع امگا ۳ می توانید با مصرف ماهی سالمون آنتی اکسیدان را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

آيا مصرف مكمل های ويتامينی در ورزشكاران ضرورت دارد؟

به جای مکمل بدنسازی چه بخوریم

به عنوان يك اصل كلي بايد گفت كه بهترين ومناسب ترين راه دريافت مواد مغذي مورد نياز بدن از جمله ويتامين ها، تغذيه طبيعي و مصرف مواد غذايي مختلف مي باشد.

اگر برنامه غذايي روزانه ورزشكاران متنوع باشد و بمقدار كافي از گروه هاي غذايي يعني شير و لبنيات، نان و غلات، سبزي ها، ميوه ها، گوشت ، حبوبات و تخم مرغ برخوردار باشد،تمام ويتامين هاي مورد نياز تامين خواهد شد و در اين صورت نيازي به مصرف مكمل ويتامين نيست.

تنها در بعضي شرايط مانند ورزشكاراني كه رژيم غذايي كاهش وزن (خيلي كم كالري) دارند، ورزشكاراني كه كمبود يك ويتامين خاصي دارند و يا ورزشكاراني كه برنامه غذايي يكنواخت،بدون تنوع و با ارزش تغذيه اي پايين دارند مي توانند با تجويز متخصص تغذيه يا پزشك از مكمل ويتامين استفاده كنند.

به جای مکمل بدنسازی چه بخوریم

مکمل های ورزشی چه مزایا و معایبی دارند

بر اساس بررسی NCAA – National Collegiate Athletic Association تقریبا ۴۲% از ورزشکاران از مکمل های ورزشی استفاده می کنند.

مکمل ها حاوی ویتامین، مواد معدنی، پروتئین، کراتین و ترکیبات مختلف ارگوژنیک هستند.

مکمل ورزشی عملکرد فرد را به حداکثر می رساند. تفاوتی نمی کند مکمل جهت کاهش وزن، افزایش وزن، سرعت و یا قدرت، استفاده شود آن ها می توانند اهداف را قابل دسترس و فرد را در بهترین وضعیت جسمی قرار دهند.

پودر، ژل، نوشیدنی و شکلات وجود دارد. مکمل بدنسازی بدون عوارض ورزشی مواد مغذی کلیدی بدن فرد را فراهم می سازد.

آن ها بدن فرد را آماده نگاه داشته و به فرد قدرت ادامه تمرین های فشرده را می دهد و در ضمن سبب سرعت مدت زمان ریکاوری می شوند.

این درست است که مکمل خود از منابع طبیعی دریافت شده و فرد قادر به تامین آن از طریق رژیم غذایی روزانه است، آیا مکمل برای بدنسازی ضروری است؟ مکمل ها یک فرم تصفیه و خالص از منابع غذایی هستند که به طور خاص برای افراد فعال (ورزشکار) طراحی شده اند.

پزشکان معتقدند کسانی که انرژی مصرفی روزانه خود را از مواد غذایی سالم و گروه‌های غذایی تأمین می‌کنند، ایا مکمل برای بدنسازی ضروری است حتی اگر ورزش شدید داشته باشند نیز به مکمل‌ها نیازی ندارند.

۳ قانون بدنسازی بدون مکمل

برنامه ی مکمل بدنسازی

بر اساس یک برنامه‌ منظم وزنه بزنید

همان طور که می‌دانید عضلات زمانی ساخته می‌شوند که به آن‌ها تا حدی فشار وارد شود که تحمل کمی پارگی را داشته باشند.

نگران نباشید، این موضوع خطرناک نیست.

پارگی کامل عضله از موارد نادر است. به هر حال، برای انجام این کار باید وزنه بزنید. تکرار مداوم یک حرکت ورزشی می‌تواند باعث سوخت و ساز شود. بنابراین، تمرین مداوم بر روی عضلات می‌تواند شما را به نتیجه دلخواه تان برساند.

وزنه زدن را در برنامه ورزشی خود بگنجانید. شما باید به شدت ورزش کنید.

اگرچه ممکن است دچار کمی پارگی شوید، اما در عوض به هیپرتروفی (نامی علمی برای ساخت عضله) نیز کمک می‌کنید.

شما می‌توانید بدون استفاده از مکمل، عضله بسازید. فقط به جای دوپینگ، نیاز به برنامه ورزشی منظم دارید.

برای ساخت عضله درست غذا بخورید

توجه داشته باشید که قبل از وجود مکمل، غذا وجود داشته است.
همچنین، در آن زمان مردان قوی و عضلانی نیز بوده اند. بنابراین، چطور این کار را کرده اند؟ پاسخ ساده است.
آن‌ها غذا می‌خوردند. غذای سالم بدون مواد شیمیایی، مواد نگهدارنده یا مواد افزودنی.

بدن به سه چیز نیاز دارد:

  • پروتئین
  • کربوهیدرات
  • چربی

پروتئین به بازسازی سلول‌های عضلات کمک می‌کند. از کربوهیدرات‌ها برای تامین انرژی استفاده می‌شود؛ و از چربی برای روان کردن مفاصل و همچنین متعادل کردن سطح هورمون استفاده می‌شود.

ورزش با شکم خالی

ورزش با شکم خالی

آیا می‌دانید زمانی که با معده خالی ورزش کنید چه اتفاقی می‌افتد؟ نترسید. تا زمانی که بدن هیدراته و آب کافی داشته باشد، گیج و منگ نخواهید شد. در پاسخ به این سوال باید گفت که بدن مقدار زیادی هورمون رشد و تستوسترون تولید می‌کند.

این هورمون‌ها، هورمون‌های اصلی برای ساخت عضله در سرتاسر بدن هستند. اگر تمرینات ورزشی با معده خالی را با رژیم غذایی حاوی مواد گفته شده در بالا ترکیب کنید، در مدت کوتاهی، خوش هیکل خواهید شد.

بنابراین یکی از روش های بدنسازی بدون مکمل، ورزش کردن با شکم خالیست.

هر زمان که قصد خرید مکمل بدنسازی اصل داشته باشید به شما قول می دهم که با گزینه های بسیار زیادی مواجه می شوید. اما مثل همیشه باید برای خرید اطلاعات دقیقی داشته باشید. همچنین باید اهداف خود را از تناسب اندام به درستی مشخص کنید. مشاوره رایگان فروشگاه اینترنتی فردامارکت در این زمینه می تواند راهنمایی های خیلی خوبی برای شما داشته باشد.

مطالب مرتبط :

حمید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X