درمان دیابت

بهترین راه درمان دیابت چیست

درمان دیابت : خیلی از ما تا به الان اسم دیابت را شنیده ایم و یا با آن سروکار داشته ایم . در این مطلب می خواهیم در مورد تاریخچه دیابت و چگونگی به وجود آمدن آن ، نکاتی در مورد دیابت ، انواع دیابت ها ، تفاوت ها و شباهت ها و تفاوت های انواع دیابت و راه های درمان آن بیشتر صحبت کنیم . دیابت یک بیماری خاموش است که در این مقاله بیشتر آن را خواهید شناخت .

تاریخچه دیابت

درمان دیابت: یکی از موضوعات مهمی که در وب سایت فردامارکت توضیح میدهیم، درمان سریع دیابت است. در این مقاله در مورد موضوعاتی مثل: بهترین راه درمان دیابت چیست؛ سریعترین راه درمان دیابت؛ انواع دیابت و… توضیح میدهیم. پس تا انتها با فردامارکت همراه باشید.

یکی از بیماری هایی که این روزها بسیاری از افراد را به خود درگیر کرده است ، دیابت می باشد . بیماری دیابت با افزایش قند خون به وجود می آید . دیابت شیرین ، واژه کامل شده دیابت می باشد که از زبان یونانی به معنای سیفون گرفته شده است . می توان گفت که کلمه دیابت برای اولین بار حدود ۲۵۰ سال قبل به وسیله شخصی به نام آپولونیوس به کار گرفته شد .

توماس ویلیس در سال ۱۶۷۵ نام دیابت شیرین را به این خاطر جایگزین دیابت کرد ، چون بسیاری از افراد که دارای بیماری دیابت بودند ادرارشان شیرین بود .این مسئله ادامه پیدا کرد تا این که بالاخره متیو دوبسون در سال ۱۷۷۶ ثابت کرد که ادرار افراد دیابتی مزه شیرینی دارد و این موضوع به دلیل وجود قند در ادرار می باشد .

دوبسون توانست ثابت کند که بیماری دیابت در بعضی از افراد نهایت منجر به مرگ آنان می شود و در بعضی از افراد تبدیل به یک بیماری ثابت می شود . به همین دلیل این دیابت را با دیابت نوع ۱ و نوع ۲ نام گذاری کرد .

نکاتی در مورد دیابت

نکاتی در مورد دیابت

قبل از این که وارد بحث شویم بهتر است به تعریف کلی دیابت توجه کنیم . همان طور که می دانید ما انسان ها در طول روز نیازمند انرژی هستیم برای این که بتوانیم کارهای روز خود را انجام دهیم . انرژی ما قطعا از غذایی که استفاده می کنیم به دست می آید .

مواد غذایی که ما در طول روز استفاده می کنید بعد از مدتی در بدن ما تبدیل به گلوکز و یا همان قند می شود . قندی که وارد بدن ما می شود در خون وسلول های ما جریان پیدا می کند و انرژی بدن ما را تامین می کند .

در این مدت اگر قندی که وارد بدن ما شده است وارد سلول ها نشود و در خون باقی بماند ، به عبارتی می توان گفت که قندخون ما را افزایش داده می دهد .

افزایش قند خون ، همان طور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم ، باعث ایجاد بیماری دیابت می شود . حال این دیابت می تواند از طریق انسولین هورمونی موجود در بدن کنترل شود .

انسولین هورمونی از پانکراس ترشح می شود و به قند کمک می کند تا به سلول ها نفوذ کند و در خون باقی نماند .

اگر انسولین در بدن ما ترشح نشود ، قند نیز در خون ما باقی می ماند و در نهایت به بیماری دیابت منجر می شود .

نکات مهم برای دیابتی ها

نکاتی وجود دارد که افراد مبتلا به بیماری دیابت باید از آن اطلاع داشته باشند و آن ها را جدی بگیرند تا بتوانند بهتر این بیماری خاموش را درمان کنند و به زندگی طبیعی خود ادامه دهند . باید به نکاتی توجه داشته باشید تا دیابت نتواند روی کلیه های شما تاثیر بگذرد .

به قند خون خود توجه داشته باشید . سعی کنید قند خونتان کاملا طبیعی باشد و هر چند وقت یک بار آن را چک کنید . نگذارید که قند خون شما افزایش پیدا کند که این روی دیابت تاثیر می گذارد و آن را تحریک می کند . سعی کنید در مدت بیماری از مصرف دخانیات بپرهیزید و وزن خود را کاهش دهید و نگذارید که چربی های اضافی در بدن شما تولید شود .

بیمارانی دیابتی بهتر است هر چند وقت یک بار از نظر فشار خود و وزن ، ویزیت شوند تا بهتر از وضع خود اطلاع داشته باشند . افرادی که در سن بالای ۱۱ سال به بیماری دیابت نوع دو دچار شده اند ، باید هر چند وقت یک بار آزمایش ادرار برای بررسی میکروآلبومین بدهند که این به کاهش بیماری کمک می کند .

نوع دیابت

در ابتدای این مقاله به دیابت و تعریف آن اشاره کردیم و گفتیم که دلایل نام گذاری دیابت چه بوده است ، اما می خواهیم در مورد انواع دیابت صحبت کنیم ، دیابت دو نوع می باشد :

 • دیابت نوع ۱
 • دیابت نوع ۲

در ادامه بیشتر با این دو نوع دیابت آشنا خواهید شد و می توانیم تفاوت ها و شباهت های این دو نوع دیابت را با هم بررسی کنیم .

دیابت نوع ۱ چیست ؟

با توجه به این که دیابت به روش های متفاوتی درمان می شود در دو نوع شناخته شده است . دیابت نوع ۱ ، به دیابتی گفته می شود که با توجه به شرایط محیطی در بدن افراد ، حتی کودکان و نوجوانان ایجاد می شود .

دیابت نوع ۱ دیابتی است که برای درمان نیاز زیادی به انسولین ندارد و پس از مدتی مراقبت توسط فرد بیمار کنترل خواهد شد .

دیابت نوع ۲ چیست ؟

دیابت نوع ۲ معمولا در افراد بالای ۴۰ سال خود را نشان می دهد و برای درمان نیازمند ترشح انسولین از طرف پانکراس می باشد .

گاهی ممکن است انسولین ترشح شده در بدن ما در مقابل دیابت کافی نباشد و بدن ما در برابر انسولین موجود مقاومت نشان دهد .

برای درمان این نوع دیابت به تغذیه غذایی مناسب ، رژیم غذایی مناسب و همچنین ورزش احتیاج خواهیم داشت .

در صورت این که پانکراس شما نتواند در برابر دیابت مقاومت کند و تنبل شده باشد و همچنین به درستی انسولین ترشح نکند ، بیمار به انسولین نیاز خواهد داشت که باید آن را از داروخانه تهیه کنید .

تفاوت ها و شباهت های دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ چیست ؟

مهم ترین نکته ای که در هر دو نوع دیابت مشترک می باشد ، میزان بالای قند خون است . این تنها شباهت دیابت نوع ۱ و دیابت نوع ۲ می باشد .

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که در بین دیابت ۱ و ۲ رایج است ، این است که دیابت نوع ۱ همیشه نیاز به انسولین دارد چرا که بدن نمی تواند تامین کننده انسولین باشد .

پس اگر به دیابت نوع ۲ مبتلا شده اید ، نیازی به استفاده از انسولین ندارید فقط با رعایت کردن یک سری نکات می توانید بیماری خود را کنترل کنید .

اگر نگران این هستید که آیا دیابت دارید یا نه ؟ بهتر است به چند مورد ذکر شده توجه کنید :

 • افزایش تشنگی و تشنگی بیش از اندازه
 • پرادراری و شب ادراری
 • پرخوری بیش از اندازه
 • کاهش وزن

سریع تری راه درمان دیابت

سریعترین راه درمان دیابت

قطعا هر بیماری طول درمان مشخصی دارد ، تنها کسی که می تواند در مدت درمان به بیمار کمک کند برای این که این بیماری را به خوبی پشت سر بگذارد ، شخص بیمار می باشد . بیمار باید با در نظر گرفتن مواردی به درمان و زود تر خوب شدن خود کمک کند . اگر بیمار بتواند یک سری موارد را مراعات کند ، قطعا می تواند طول دوران خود را کاهش دهد . برای درمان دیابت هم می توانیم از داروهای شیمایی استفاده کنیم و هم می توانیم همان روش سنتی را پیش بگیریم .

مصرف برخی از مواد غذایی می تواند به شما در درمان دیابت کمک کند این مواد غذایی به شرح زیر می باشد :

 • زردچوبه
 • ترخون
 • ریحان
 • بابونه
 • دارچین
 • آویشن

همان طور که می دانید دیابت یکی از بیماری هایی است که افزایش آن می تواند منر به مرگ شما شود. این بیماری اگر در طول سال و عمر شما ادامه پیدا کند، می تواند بسیاری از دسترسی ها را از شما دریغ کند. مصرف شیرینی، غذاهای خوشمزه، قند و خیلی از خوراکی های لذیذ دیگر برای شما قابل مصرف نخواهند بود.

شما می توانید در طول مدت زندگی این بیماری را با روش های متنوعی کنترل کنید تا بتوانید، بهترین و خوشمزه ترین خوراکی ها را استفاده کنید. همه افراد نه تنها افراد مبتلا یه بیماری دیابت، زمانی که فشار های عصبی به آن ها وارد می شود باعث می شود میزان قند خون آن ها افزایش پیدا کن. این قند خون زمانی بهبود پیدا خواهد کرد که فرد به آرامش رسیده باشد.

قرص شیرین کننده برای دیابتی ها

اگر شما یک فرد دیابتی باشید و یا یکی از اعضا خانواده تان به این بیماری دچار باشد، حتما به این فکر افتاده اید که از شیرین کننده های مصنوعی یا طبیعی بدون قند استفاده کنید. تولید کنندگان این مواد خوراکی مدعی هستند که افراد می توانند بدون هیچ نگرانی برای جلوگیری از افزایش قند خون خود به جای قند و یا شکر از این نوع طعم دهنده ها استفاده کنند. قرص شیرین کننده استویا، کم کالری و مخصوص افراد دیابتی می باشد؛ که با داشتن شیرینی بسیار، ماده ای به نام سوکرالوز  دارد که از لاکتوز شیر تهیه شده است. این ماده خاصیت قند و شکر را ندارد و باکتری های بدن آن را به عنوان مواد غذایی شناسایی نمی کنند. به راحتی از بدن دفع می شود و به دلیل کم کالری بودن، جذب بدن هم نمی شود. شما با خوردن قرص شیرین کننده به همراه نوشیدنی هایی مانند چای و حتی به صورت خالی با در نظر گرفتن تاییدیه پزشک دچار هیچ مشکلی نمی شوید.

خوراکی های مخصوص افراد دیابتی

قبل از این به مواد خوراکی اشاره کردیم که برای درمان بیماری دیابت مفید بودن و بیماران مبتلا می توانستند با مصرف این مواد غذایی و خوراکی ها، تا حدود زیادی میزان قند خون خودشان را کنترل کنند. درمان های سنتی، درمان های طبیعی و استفاده از داروهای شیمیایی تا به الان برای تمام بیماران مبتلا به این بیماری بدون نتیجه نبوده است. در ادامه می خواهیم به چند نمونه از این درمان ها اشاره کنیم.

درمان بیماری قند خون با مصرف رازیانه

رازیانه یکی از بهترین خوراکی هایی است که به دلیل داشتن ترکیباتی قوی می تواند در برابر بیماری قند مبارزه کند. این دانه ها علاه بر این که می توانند از گسترش این بیماری جلوگیری کنند، تاثیر بسیار زیادی روی بهبود بیماری های سرطانی دارند و برای مصرف نوزادان هم بسیر موثر می باشند.

درمان دیابت عصبی با سیر

سیر هم به عنوان یکی از سبزیجات می تواند برای بیماری هایی مانند دیابت و سرطان بسیار مفید باشد. سیر خاصیت ضد التهابی دارد و بیماری را سرکوب می کند. مصرف روزانه یک حبه سیر می تواند در درمان دیابت عصبی به شما کمک کند.

دیابت عصبی با مصرف رزماری

رزماری به عنوان یکی از گیاهان تقویت کننده قلب است. این گیاه می تواند میزان زیادی از استرس را کاهش دهد که همین منجر به بهبود بیماری شما می شود . چرا که یکی از علائم ایجاد بیماری دیابت استرس می باشد. شما می توانید از این گیاه در غذاهای خود استفاده کنید.

با در نظر گرفتن این نکات می توانید تشخیص دهید که آیا به این بیماری مبتلا شده اید یا خیر ، در صورت این که هر یک از این موارد را در خود مشاهده کردید بهتر است برای درمان دیابت به پزشک معالج مراجعه کنید .

 


admin
دیدگاه کاربران 21 دیدگاه
 • ماهک 18 شهریور 1399 / 8:17 ب.ظ

  سلام خسته نباشید
  من یه دختره ۱۶ساله هستم که ازمایش دادم و قندم ۴۰۹ بود

  میخوام بدونم با رعایت خیلی زیاد و مراقبت خوب میشم؟
  شماچه راهیو پیشنهاد میکنیر که بدون قرص های قوی خوب بشم ؟اخه قرص هام روی کلیه و معده اثرات خوبی ندره
  لطفا راهنماییم کنین

 • mojtaba 19 خرداد 1399 / 10:52 ب.ظ

  mamnon az matalebi ke gozashtin vaghean mofid bod

 • زهرا 1 خرداد 1399 / 3:05 ق.ظ

  سلام راهی هست تا دیابتی ها با ورزش هم دچار افت زیاد قند خون نشن و هم قندشون کنترل بشه
  چه ماده های غذایی به اینکار کمک میکنه

  • حمید 1 خرداد 1399 / 2:01 ب.ظ

   سلام مقاله مکمل های بدنسازی برای افراد دیابتی رو مطالعه کنید

 • کسری 28 اردیبهشت 1399 / 8:18 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من دیابت نوع یک داشتم برای درمان تنها کاری که کردم مراعات کردن بود. از غذاهای قند دار و شیرین خیلی کم و حتی گاهی اصلا استفاده نمیکردم. عرض یک ماه قندم کاهش پیدا کرد و متعادل شد. الان خوب شده دیگه.
  ممنون از مطالب مفیدی که در سایت منتشر میدین.

 • امیررضا 28 اردیبهشت 1399 / 1:43 ق.ظ

  سلام خسته نباشید
  ببخشید میخاستم بدونم برای درمان دیابت باید چیکار کنیم دیابت نوع ۱ .
  من پدرم دیابت داره منم میتونم بگیرم؟

  • حمید 29 اردیبهشت 1399 / 4:33 ب.ظ

   باسلام
   برای درمان دیابت نوع ۱ تنها کاری که میتونید انجام بدید پیشگیری است. سعی کنید از مصرف غذاهای شیرین و قندی پرهیز کنید. با توجه به اینکه در خانواده شما وجود داره و این بیماری ارثی هست ممکنه شما هم به اون مبتلا شوید پس بهتره در مصرف غذاهای چرب و قندی مراعات کنید تا به دیابت نوع ۲ مبتلا نشوید.
   موفق باشید.

 • وحید 20 اردیبهشت 1399 / 7:59 ب.ظ

  سلام ممنون اطلاعات خیلی خوبی بود

 • زهرا 18 اردیبهشت 1399 / 9:43 ب.ظ

  سلام چه نوع عسلی برای دیابتی ها مناسیه؟

  • حمید 18 اردیبهشت 1399 / 9:57 ب.ظ

   سلام عسلی که میزان ساکاروز کمتری داشته باشه

 • فاطمه 18 اردیبهشت 1399 / 8:05 ب.ظ

  سلام برای دیابت در کودکان نیازی به استفاده از انسولین هست؟

 • بنیامین 11 اردیبهشت 1399 / 9:18 ب.ظ

  سلام ببخشید
  کدوم دیابت ها بدتره؟ من دیابت نوع دو دارم چه جوری درمان کنم البته خیلی نیست ها

  • حمید 11 اردیبهشت 1399 / 9:50 ب.ظ

   با سلام
   طبیعتا دیابت نوع یک خطرناک تر هست، شما اگر دیابت نوع دو دارید می تونید با مراعات کردن و مصرف کمتر مواد شیرین این بیماری را به صورت کل کاهش بدهید.

 • shahin 8 اردیبهشت 1399 / 7:31 ب.ظ

  سلام خسته نباشین
  من قندم تو این مدت ۳۰ تا زیاد شده یعنی ۳۰ تا بیشتر از اونی هست که باید باشه الان من باید از انسولین استفاده کنم ؟ چیکار کنم من خیلی استرس دارم .

  • حمید 8 اردیبهشت 1399 / 8:08 ب.ظ

   با سلام
   خیر نیازی به استفاده از انسولین نیست ، شما می تونید با مراعات کردن و کمتر مصرف کردن مواد شیرین قند خود را کاهش دهید.

 • omid 7 اردیبهشت 1399 / 6:54 ب.ظ

  سلام
  دیابت ارثیه دیگه درسته؟
  من پدرم دیابت داره منم مصرف شیرینی و اینام خیلی بالاست یعنی دیابت می گیرم؟!!

  • حمید 7 اردیبهشت 1399 / 7:01 ب.ظ

   با سلام
   بله درسته دیابت ارثی هم هست ، با توجه به این که شما پدرتون هم دیابت دارند شما باید در مصرف مواد قندی خیلی مراعات کنید چون ممکنه شما هم به این بیماری دچار شوید .

 • محمد 5 اردیبهشت 1399 / 8:23 ب.ظ

  سلام
  واسه دیابت نوع دو بهترین دارو چی پیشنهاد می کنین ؟ اصن به دارو احتیاج داره با توجه به این که خیلی عمیق نیست؟؟!!

  • حمید 5 اردیبهشت 1399 / 9:06 ب.ظ

   با سلام
   با توجه به این که دیابت نوع دو به انسولین احتیاج نداره ، شما می تونید با مراعات کرد خودتان را درمان کنید که تاثیر خوبی هم داره.

 • mina joni 2 اردیبهشت 1399 / 0:50 ق.ظ

  سلام
  من ۱۸ سالمه یه مدت بیماری دیابت داشتم دیابت نوع یک . به دکتر مراجعه کردم با یک سری دارو ها خوب شدم . الان مدتی هست که خیلی تشنم میشه و وزنم هم کاهش پیدا کرده میتونه بازم دیابت باشه ؟؟؟ پدرم هم دیابت داره .من چیکار کنم که دیابتم درمان بشه؟؟

  • حمید 2 اردیبهشت 1399 / 0:56 ق.ظ

   باسلام
   با توجه به اینکه بیماری دیابت در خانواده شما ارثی هست شما باید در خوردن مواد قندی دقت کافی رو داشته باشین و اگر احساس می کنین که طی مدت زمان کوتاهی کاهش وزن شدیدی داشتین ، ببه یک پزشک متخصص مراجعه کنید و فراموش نکنید که استرس یکی از عوامل دیابت می باشد .

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *