انواع شیرخشک

نویسنده : حمید
تاریخ : 4 خرداد 1399

انواع شیرخشک:وقتی نوزاد شما به دنیا می آید مشخص می شود که می تواند از شیر شما تغذیه کند یا باید شیر خشک بخورد. در قدم اول شما تمام تلاشتان را بکنید تا نوزادتان از طریق شیر خودتان تغذیه شود. زیرا هیچ چیزی جای شیر مادر را نمی گیرد. اما در صورتی که به هر دلیلی مجبور به استفاده از انواع شیرخشک شدید، باید حواستان باشد که شیر خشک مناسبی را از نظر مواد غذایی و کیفیت برای نوزادتان خریداری کنید.

در این مطلب از سایت فردامارکت انواع شیرخشک،انواع شیر خشک برای وزن گیری کودک و همه مواردی که باید در انتخاب صحیح شیر خشک در نظر بگیرید را برایتان توضیح خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

اولین شیرخشک نوزاد

شیرخشک بعد از تولد، معمولا متفاوت است. شیر گاو در شیر خشک حاوی دو نوع پروتئین وی و کازئین است. اولین شیرخشک نوزاد حاوی پروتئین وی است چون هضم راحتتری نسبت به دیگر انواع شیرخشک دارد. این شیرخشک را تا زمانی که نوزاد شروع به مصرف غذای کمکی میکند، میتوانید به او بدهید.

هیچ مدرکی وجود ندارد که تغییر شیرخشک مفید یا مضر باشد هرچند اگر برندی وجود دارد که کودکتان با مصرف آن مشکل دارد بهتر است با پزشک در این باره مشورت کنید. زمانی که نوزاد یک ساله شد میتواند شیر گاو، گوسفند یا بز را مصرف کند.

شیرخشک بز

این شیرخشک را میتوان از زمان تولد مصرف کرد. انواع مختلفی از شیرخشک بز وجود دارد که با همان فرمول مبتنی بر شیر گاو تولید میشوند. این شیرخشک برای نوزادانی که حساسیت به شیرگاو هم دارند مناسب نیست.

شیرخشک Hungrier

این شیرخشک را میتوان از هنگام تولد مصرف کرد اما باید در مورد مصرف آن پیش از همه با پزشک مشورت کنید. این نوع از شیرخشک کازئین بیشتری نسبت به پرتئین وی دارد و کازئین برای نوزاد سخت هضم‌تر است. اگرچه این نوع شیرخشک برای نوزادان گرسنه مناسب است هیچ شواهدی وجود ندارد که نوزاد با مصرف آن راحت‌تر بخوابد یا به طور کلی حال بهتری داشته باشد.

شیرخشک ضد ریفلاکس

لیست قیمت انواع شیر خشک

این نوع شیرخشک را می‌توان از زمان تولد استفاده کرد اما بهتر است پیش از مصرف با پزشک در این باره مشورت کنید. این نوع شیرخشک برای جلوگیری از ریفلاکس نوزاد غلیظ‌ تر است بنابراین اگر کودک شما مدام شیر را استفراغ می‌کرد و به نظر مضطرب بود بهتر است از انواع شیر خشک ضد رفلاکس استفاده کنید.

در دستور اغلب این نوع شیرخشک‌ها نوشته شده که آب را ۴۵ دقیقه قبل از مصرف بجوشانید و بگذارید در دمای محیط بماند. با این حال مهم است که آب جوش بیشتر از ۳۰ دقیقه سرد نشود طوری که درجه حرارت آن ۷۰ درجه سانتی‌گراد باشد. پودر شیرخشک استریل نیست و استفاده از آب در این دما می‌تواند باکتری‌های مضر آن را از بین ببرد.

شیرخشک comfort

این شیرخشک را هم می‌توانید از بدو تولد استفاده کنید اما بهتر است با پزشک مشورت کنید. این نوع از شیر خشک حاوی پروتئین‌های شیر گاو است که هیدرولیز شده است تا هضم آن آسانتر شده و از مشکلات گوارشی مانند قولنج و یبوست جلوگیری شود.

شیرخشک بدون لاکتوز

این شیرخشک تحت نظارت پزشکی از بدو تولد استفاده می‌شود. این شیرخشک برای نوزادانی که دچار عدم تحمل لاکتوز هستند مناسب است. این نوزادان نمی‌توانند لاکتوز، قند موجود در شیر و فرآورده‌های لبنی را جذب کنند. عدم تحمل لاکتوز در نوزادان نادر است اما علائم آن شامل اسهال، درد شکم و نفخ است.

شیرخشک ضد آلرژی

این شیرخشک تحت نظارت پزشکی از بدو تولد مورد استفاده قرار میگرد. اگر کودک شما به شیر گاو حساسیت داشته باشد پزشک شیرخشکی تجویز می‌کند که پروتئین‌های آن کاملا هیدرولیز شده باشد.

شیرخشک Follow-on

این شیرخشک را از ۶ ماهگی باید استفاده کرد اما باید با تجویز پزشک باشد. این شیرخشک را به هیچ عنوان کمتر از ۶ ماه استفاده نکنید. تحقیقات نشان می‌دهد تعویض شیرخشک نوزاد از ۶ ماهگی به این نوع شیرخشک منفعت خاصی برای نوزاد ندارد و نوزاد شما می‌تواند همچنان شیرخشکی را که استفاده می‌کرد تا یک سالگی مصرف کند.

شیرخشک سویا

انواع شیرخشک برای نوزاد

این شیرخشک از ۶ ماهگی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد. انواع شیر خشک سویا از دانه‌های سویا تهیه می‌شود نه شیرگاو و می‌تواند جایگزین شیرخشک‌های با شیر گاو که نوزادان به آن حساسیت دارند، شود. این شیرخشک را نمی‌توان زیر ۶ ماه استفاده کرد چون ممکن است خطر ابتلا به آلرژی سویا افزایش پیدا کند.

شیرخشک برای نوزادان نارس

این شیرخشك‌ها برای كودكانی كه با وزنی كمتر از ۲۵۰۰گرم به دنیا می‌آیند مناسب هستند .

شیرخشک برای بچه‌های حساس

خوب وزن نگرفتن، دانه‌های قرمز رنگ روی پوست، اسهال، استفراغ، بی‌قراری و وجود خون در مدفوع، همه اینها می‌توانند نشانه‌های حساسیت به شیرخشك باشند. در این موارد، متخصص‌ها انواع شیر خشک های ضد حساسیت را برای شیرخوار پیشنهاد می‌دهند.

انواع شیرخشک بزرگسالان

بچه‌ها تنها مشتری‌های شیرخشك نیستند و صنف شیرخشك‌ها، مشتری‌های پروپا قرص دیگری هم دارند. شیر را در مواردی به‌صورت كامل و بدون شكستن پروتئین‌ها برای مصرف بزرگسالان خشك می‌كنند تا با اضافه كردن آب بتوان از آن استفاده كرد.

همچنین برای مصارف صنعتی،كارخانه‌های تولید شیر، بسته‌های بزرگ چندكیلویی (معمولا۲۰یا ۲۵كیلوگرم) تولید می‌كنند كه برای مصارف بالا به‌صرفه ‌تر هستند و استفاده و حمل‌ونقل آسان‌تری دارند و بر حسب كاربردهای گوناگون به انواع مختلفی مثل كم‌چرب ، پرچرب و… تقسیم می‌شوند.

شیرخشك در تهیه بعضی دسرها و شیرینی‌ها هم به‌كار می‌رود. ورزشكارها هم، به‌ویژه قدیم‌ترها كه بازار مكمل‌های پروتئینی داغ نبود، از شیرخشك در رژیم غذایی‌شان استفاده می‌كردند؛ گرچه این روزها با توجه به‌وجود مكمل‌های رنگارنگ در بازار، كمتر كسی سراغ شیرخشك می‌رود.

جدای از اینها، بعضی‌ها هم هستند كه طعم پودر شیرخشك را همینجوری دوست دارند. البته اگر جزو این دسته آخر هستید توجه داشته باشید كه شیرخشك به‌خاطر غنی بودن از پروتئین و كربوهیدرات و… ممكن است باعث چاقی شود یا عوارض پوستی ایجاد كند؛البته انواع شیر خشک برای چاقی بزرگسالان می تواند برای افراد لاغر گزینه ای مناسبی باشد.

انواع شیرخشک ها به سه شکل کلی تقسیم بندی می شوند:

  • آماده مصرف
  • مایع غلیظ
  • پودر شده

انواع شیرخشک نوزاد

مدل آماده مصرف قطعا آسانترین راه مصرف را دارد، نیازی به مخلوط کردن با آب نیست و آماده دادن به نوزاد است. توی بیمارستان ها و مراکز بهداشتی و مواقعی که به آب مطمئن، دسترسی نداریم، بهترین انتخاب است. تنها باید دقت کرد که حتما در عرض ۴۸ ساعت باید بسته باز شده، مصرف شود.

مایع غلیظ نیاز به مخلوط کردن قسمت های مساوی آب دارد. در مقایسه با مدل آماده مصرف، مایع غلیظ هزینه کمتری دارد و فضای کمتری را هم اشغال می کند. در مقایسه با پودر، آماده کردنش راحت تره اما هزینه بیشتری دارد.

پودر هم که بیشتر ما با آن آشنا هستیم، ارزان تر و باید با آب مخلوط شود و در حدود یک ماه پس از باز شدن درب اون هم میشود از آن استفاده کرد!

انواع شیرخشک بچه

معمولا برندها شیرخشك‌هایشان را براساس سن نوزاد با ۱ (از بدو تولد تا ۶ماهگی) و ۲ (از۶ماهگی تا یك سال) و ۳ (از یك سال به بعد) مشخص می‌كنند.

همچنین، ممكن است روی قوطی‌های شیرخشك به عباراتی مثل Infant formula برای شیرهای قابل استفاده از بدو تولد و follow-upformula برای شیرهای مراحل بعدی بر بخورید.

برخی از انواع شیرخشک های موجود

احتمالا اسم و برندهای مختلفی برای انواع شیرخشک نوزادان به گوشتان خورده است و نمی دانید که چه نوع شیرخشکی برای نوزاد شما بهتراست. در زیر به طور مختصر انواع مارکهای شیرخشک را برایتان آورده ایم:

۱- شیرخشک Neocate

محصول کشور انگلستان است و از انواع شیرخشک های خارجی، برای کودکان زیر یک سال و کودکانی که به شیر گاو آلرژی دارند، مناسب است.

۲- شیرخشک Precomida

محصول کشور آلمان است و مخصوص کودکان با حساسیت غذایی و اسهال از بدو تولد تا یک سالگی است.

انواع شیرخشک های ببلاک

انواع شیر خشک برای وزن گیری کودک

۳- ببلاک (premature)

برای تغذیه نوزادان نارس و کم وزن مناسب است.

۴- ببلاک هایپوآلرژیک (HA)

برای نوزادان با ریسک آلرژی بالا مفید است.

۵- ببلاک ( Anti regurgitaion)

برای کودکانی مفید است که پس از خوردن شیر بالا می آورند.

۶- ببلاک فاقد لاکتوز (LF)

برای نوزادان مبتلا اسهال و عدم تحمل لاکتوز مفید است.

۷- ببلاک ۱

شیر خشک معمولی برای نوزادان زیر ۶ ماه

۸- ببلاک ۲

شیر خشک ببلاک۲ معمولی برای نوزادان ۶ تا ۱۲ ماه

۹- ببلاک ۳

مناسب برای کودکان ۱۲ ماه به بالا

شناخت انواع شیرخشک آپتامیل

انواع شیرخشک در ایران

۱۰- آپتامیل ۱

از انواع شیر خشک آپتامیل،مناسب برای نوزادان زیر ۶ ماه

علت متفاوت بودن شیر خشک ها

۱۱- آپتامیل ۲

مناسب برای نوزادان ۶ تا ۱۲ ماه ( حاوی امگا ۳ و ۶ )

۱۲- آپتامیل FSM

تقویت کننده شیر مادر برای نوزادان نارس

۱۳- AL110

محصول کشور هلند و مناسب برای کودکان با علائم سوء جذب مواد غذایی مبتلا به اسهال

۱۴- ایزومیل

بر پایه سویا و مناسب برای کودکان مبتلا به اسهال و یا کودکانی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند.

۱۵- بیومیل

شماره یک آن مناسب برای نوزادان از بدو تولد تا ۶ ماهگی، شماره ۲ آن مخصوص نوزادان ۶ ماهه تا یک ساله و شماره ۳ آن مناسب برای کودکان ۱ تا ۳ سال است.

۱۶- لیدی میل

مناسب برای مادران باردار و شیرده؛ مادران باید توجه ویژه ای به تغذیه سالم و متعادل خود در طی دوران شیردهی، بارداری و حتی قبل از زمانی که تصمیم به بارداری دارند، داشته باشند.
در دوران شیردهی مادر باید مواد مغذی بیشتری را دریافت کند تا بتواند در کنار تامین رشد فرزند خود و شیردهی بهتر، به حفظ ذخایر بدن خود نیز کمک کند.

۱۷- Human

انواع شیرخشک برای وزن گیری نوزاد

محصول کشور آلمان، شماره یک آن مورد استفاده برای نوزادان تازه متولد شده، شماره دو آن مناسب نوزادان بالای ۶ ماه و شماره ۳ آن مناسب برای کودکان بالای ۱۰ سال

۱۸- نان (NAN)

انواع شیر خشک نان، شماره یک آن برای نوزادان از بدو تولد تا ۶ ماهگی، شماره ۲آن برای نوزادان از ۶ ماه تا یک سالگی و شماره ۳ آن از یک سالگی به بعد

۱۹- Guigoz (گیگوز)

از انواع شیر خشک در ایران؛ شیر خشک معمولی از بدو تولد تا ۶ ماهگی

۲۰- Multi

محصول شرکت فرانسه، فاقد گلوتن و ساکارز

انواع شیر خشک و قیمت آن

طیف گسترده ای از انواع شیرخشک و برندهای شیرخشک وجود دارد،که شما می توانید برای خرید اینترنتی شیر خشک در سایت فروشگاه فردامارکت برند شیرخشک مورد نظر خود را انتخاب و سپس به صورت آنلاین سفارش دهید.

2128 بازدید
برچسب :

13521

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید
2020-06-04 13:03:13

سلام خسته نباشید شیرخشک برای بچه هایی که رفلاکس دارند از اپتامیل استفاده کنم بهتره یا ببلاک؟ چه فرقی میکنه؟

2020-06-04 13:05:59

سلام دوستان اگه بچت رفلاکس داره باید از شیرخشک ضد رفلاکس استفاده کنی و اینو با تجویز پزشک خریداری کن. من بچم هر شیرخشکی استفاده میکردم واسش یا دل درد میگرفت یا یبوست میاورد ولی الان دارم از گیگوز استفاده میکنم خداروشکر خوب بوده براش راضیم. ولی پسره من شیر خودمم میخوره فقط شیرخشک بهش نمیدم. حالا نمیدونم تاثیر داره یا نه.

2020-06-18 19:17:06

ببین دوست عزیز به نظر من شیرخشک هیچ فرقی نداره. فرقش رو بچه خودت تعیین میکنه اینکه مزاجش با شیرخشک سازگار هست یا نه. من بچه اولیم فقط میتونست ببلاک بخوره اما دخترم الان دوماهشه ببلاک بهش نمیسازه و آپتامیل میخوره. همش به بچه خودت بستگی داره و یه سری چیزای دیگه به برند و مارک و اینا نیست بنظرم

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید