آرژنین چیست و چه فواید و عوارضی دارد؟

نویسنده : حمید
تاریخ : 19 اسفند 1399

آرژنین چیست؟ (آشنایی با فواید، عوارض و مقدار مصرف Arginine)

آرژنین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد؟ این ممکن سوال بسیاری از افراد بدنسازی باشد که نام مکمل آرژنین را شنیده اند اما اطلاعات کافی در رابطه با فواید کپسول آرژنین برای قد و ریزش مو, عوارض و نحوه مصرف Arginine و خواص قرص ال آرژنین برای زنان و مردان ندارند؛ ما در این قسمت از داروخانه آنلاین فردامارکت شما را به طور کامل با ویتامین ال آرژنین آشنا می کنیم.

امروزه با توجه به افزایش تمایل افراد به استفاده از مکمل ها، هر روز شاهد ورود انواع جدیدی از این نوع پروتئین ها هستیم. L-Arginine، یکی دیگر از این مکمل ها است که مورد استقبال بسیاری از بدنسازان و ورزشکاران قرار گرفته است.

تمام پروتئین هایی که ما مصرف می کنیم، یا درون بدن ما وجود دارند و از واحدهایی به نام اسیدآمینه ساخته شده‌اند. ال ارژنین نوعی از اسیدآمینه های ضروری است که در بدن ما تولید نمیشود و باید به صورت خوراکی به بدن برسد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این اسیدآمینه اینجا کلیک کنید

ال آرژنین چیست و از چه منابعی تامین می شود؟

برخی از داروخانه های تولید کننده دارو و مکمل غذایی، ال ارژنین را به صورت دارو در دوزهای ۵۰۰ و ۱۰۰۰ میلی گرمی تولید کرده اند و به بازار عرضه کرده اند. همچنین این مکمل به صورت تزریقی نیز وجود دارد. اما هر فرد باید باتوجه به نیاز بدن خود و تحت نظر پزشک شیوه مصرف آن را انتخاب کند.

به نقل از سایت webmd.com :

In the body, the amino acid arginine changes into nitric oxide (NO). Nitric oxide is a powerful neurotransmitter that helps blood vessels relax and also improves circulation.

Some evidence shows that arginine may help improve blood flow in the arteries of the heart. That may improve symptoms of clogged arteries, chest pain or angina, and coronary artery disease. However, there currently is no data on how the long-term use of arginine affects cholesterol or heart health.

 

منابع غذایی حاویی آرژنین

منابع غذایی حاوی آرژنین:

مواد غذایی که سرشار از پروتئین است، از منابع بسیار مهم آرژنین محسوب میشود.اما برخی از آنها عبارتند از:

 • ماکیان
 • ماهی
 • گوشت
 • تخم مرغ
 • مغزها

شما می توانید با داشتن یک رژیم متعادل و مناسب از مواد خوراکی اصلی که تأمین کننده آرژنین مورد نیاز بدن شما می‌باشد، بهره مند شوید.

مصرف مکمل آرژنین، برای چه کسانی مناسب است؟

 1. مکمل آرژنین، در کاهش فشار خون در افراد مبتلا به فشار بالا موثر است.
 2. ارژنین، در کاهش علائم و نشانه‌های بیماری در مبتلایان به آنژین صدری می‌تواند تاثیر باشد.
 3. مصرف مکمل آرژنین، مدت زمان بستری شدن را در بیماران تحت عمل جراحی کاهش می‌دهد.
 4. Arginine، در کاهش ابتلا به عفونت‌های بیمارستانی نقش مهمی دارد.
 5. مکمل آرژنین، موجب کاهش خطر بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شود.
 6. مصرف مکمل آرژنین، در کودکان و نوجوانان کوتاه قد، با تحریک تولید هورمون رشد، تا حدی منجر به جبران عقب ماندگی رشدی می‌شود.
 7. ویتامین آرژنین، به افزایش قدرت باروری و تسهیل نعوظ در مردان کمک زیادی می کند.

مکمل آرژنین برای مردان

مهم ترین نقش ال آرژنین در بدن

مکمل آرژنین، در مرحله رشد و همچنین سلامت انسان نقش بسیار مهمی دارد. این اسیدآمینه در ساختار بسیاری از پروتئین‌های بدن ما نقش دارد و فعالیت‌های متفاوتی را می تواند کنترل کند. به عنوان نمونه L-Arginine در شل شدن رگ ها، تحریک تولید هورمون رشد و دفع مواد زائد حاصل از مصرف پروتئین ها نقش بسیار مهمی دارد. همچنین کمبود آن در بدن با به وجود آمدن التهاب نیز در ارتباط است.

خاصیت آرژنین چیست و برای چه کسانی سودمند است؟

همانطور که گفته شد Arginine، یکی از بهترین اسید آمینه هایی است که در مواد پروتئینی همچون گوشت، تخم مرغ و غیره وجود دارد. البته این ماده به صورت مکمل غذایی نیز تولید میشود و مصرف آن به خصوص برای آقایان و ورزشکاران طرفداران زیادی دارد.

سلامت قلب با ارژنین:

یکی از وظایف اصلی آرژنین، تولید اکسید نیتریک در بدن است که کمک می کند تا خاصیت ارتجاعی رگ ها بیشتر و خون بهتر و راحتر در رگها جریان یابد. بسیاری از پزشکان مکمل های آرژنین را برای کمک به درمان بعضی از بیماری های قلبی و عروقی تجویز می کنند. آرژنین باعث خون رسانی بهتر به اندام ها از جمله قلب میشود و برای بیمارانی که دچار گرفتگی رگ ها و یا فشار خون بالا می باشند مفید است.

سلامت قلب با آرژنین

ال آرژنین برای مردان و کمک به درمان ناتوانی جنسی:

همانطور که گفته شد ال آرژنین موجب افزایش خون رسانی به اندام های مختلف بدن میشود و مصرف مکمل های آن باعث شدن جریان خون در آلت تناسلی و بهبود وضعیت نعوظ میشود. از این رو برای مردانی که با مشکل نعوظ ناکامل رو به رو هستند می تواند مفید باشد.

آرژنین و ریزش مو:

ویتامین آرژنین، موجب میشود تا اکسیژن و مواد غذایی بیشتر و بهتری در اختیار ریشه موها قرار بگیرد و با این مکانیزم می تواند کمک زیادی به رویش موها و افزایش ضخامت آنها کند. به خصوص در زمانی که با مواد معدنی و سایر ویتامین های دیگر مانند روی، بیوتین و منیزیم همزمان مصرف می گردد.

کمک به کنترل فشارخون:

قرص آرژنین برای فشارخون

بدنسازی راحت با Arginine:

این مکمل علاوه بر افزایش پمپاژ خون به عضلات موجب آزاد شدن بیشتر هورمون رشد در بدن شده که نقش موثری را در افزایش حجم و قدرت عضلات و همچنین افزایش سرعت متابولیزم ایفا می کند. به همین دلیل مصرف مکمل های آرژنین در افرادی که به ورزش بدنسازی مشغول می باشند بسیار متداول است.

تقویت سیستم ایمنی بدن و ویتامین آرژنین:

قرص ال آرژنین، باعث خنثی شدن رادیکال های آزاد شده و با این عمل از روند تخریب پوست و اندام ها می کاهد و از سوی دیگر باعث تقویت سیستم ایمنی و افزایش استقامت بدنی نیز می شود. استفاده از مکمل های آرژنین، در هنگام سرماخوردگی و یا در زمان هایی که تحت استرس هستید کمک زیادی به شما خواهد کرد.

انواع مکمل های آرژنین:

مکمل های آرژنین با نام Arginine و یا L-Arginine در دوزهای مختلف به صورت پودر و یا کپسول موجود می باشند. البته در نظر داشته باشید که میزان مصرف آن باید توسط پزشک متخصص تعیین شود.

مقدار مصرف مجاز مکمل آرژنین چقدر است؟

نحوه مصرف آرژنین

افرادی که دارای مشکلات قلبی یا روانی‌ هستند؛ قبل از مصرف کپسول آرژنین باید با پزشک خود مشورت‌های لازم را انجام دهند. آرژنین هم همانند دیگر آمینو اسید‌ها نیز ممکن است بیش از اندازه مصرف شود.

طبیعتاً مصرف بیش از اندازه قرص آرژنین میتواند دارای عوارض جانبی نظیر اسهال، ضعف ، سردرد و حالت تعوع باشد. هنوز دوز ثابت و مشخصی‌ برای آرژنین مشخص نشده است و بر اساس شرایط نوع استفاده از آن میتواند چیزی بین ۴۰۰-۶۰۰۰ میلی‌گرم تغییر داشته باشد.

همچنین دوز  توصیه شده برای ایجاد هر کدام از اثراتی که در قسمت های بالا گفته شده متفاوت است و برای از دوز مصرف و کاهش اثرات جانبی بهتر است که تحت نظر پزشک معالج باشید.

ال آرژنین برای این افراد خطرناک است:

تشخیص اینکه چه کسانی نمی توانند از این مکمل استفاده کنند بر عهده پزشک می باشد. اما به صورت کلی افرادی که به آرژی های شدید مبتلا هستند و یا دچار نارسایی کبد و کلیه هستند نباید از این دارو استفاده کنند. مصرف این مکمل در بارداری و شیردهی، با نظر پزشک مجاز است.

عوارض جانبی مصرف L-Arginine :

ویتامین آرژنین، به طور کلی یک مکمل تقریباً ایمن برای همه افراد محسوب می‌شود اما در برخی موارد ممکن است عوارض جانبی مانند موارد زیر را به همراه داشته باشد:

 • درد های شکمی
 • واکنش آلرژیک و حساسیت
 • تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • التهاب در مجاری تنفسی
 • افزایش علائم آسم

خاصت کپسول آرژنین

تداخلات دارویی ارژنین با داروهای دیگر:

قرص آرژنین، ممکن است با برخی داروهای دیگر تداخل داشته و موجب کاهش یا افزایش اثرات دارو شود. از جمله داروهایی که ممکن است با مصرف این مکمل ناسازگاری داشته باشد، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. داروهای ضد انعقاد خون و ضد پلاکت
 2. داروهای کاهش دهنده فشار خون
 3. داروهای کنترل کننده دیابت
 4. داروهای قلبی
 5. داروهای مُدِر
 6. داروهای کمک کننده به نعوظ مانند سیلدنافیل یا ویاگرا
عوارض قرص ال آرژنین فواید کپسول آرژنین
ایجاد آلرژی جلوگیری از ریزش مو
مشکل کبد بهبود عضله سازی
ایجاد مشکل برای مجاری تنفسی تقویت ایمنی بدن
مضر برای خانم ها باردار سلامت قلب
ایجاد مشکلات پوستی کنترل فشارخون

خرید و قیمت آرژنین در داروخانه اینترنتی فردامارکت:

قیمت آرژنین

مکمل های غذایی ممکن است در فروشگاه های نامعتبر و عموما غیرقانونی نیز عرضه شود. اما بهتر است به یاد داشته باشید که تنها مرکز خرید مکمل غذایی آرژنین داروخانه اینترنتی فردامارکت و زیر نظر دکتر داروساز می باشد. زیرا اکثر مکمل های غذایی موجود در بازار به صورت  OTC در داروخانه ها عرضه می شود. یعنی شما می توانید بدون به همراه داشتن نسخه پزشک نیز آنها را تهیه کنید. اگر به دنبال خرید مکمل آرژنین با کیفیت بالا هستند می توانید در فروشگاه اینترنتی فردامارکت خرید خود را انجام دهید، البته در نظر داشته باشید که قیمت آرژنین در سایت فردامارکت مناسب است.

ما در این قسمت از سایت فردامارکت، در رابطه با اینکه آرژنین چیست و چه فوایدی دارد توضیحات کاملی در اختیارتان قراردادیم، شما می توانید با کسب اطلاع از عوارض ال آرژنین و خاصیت های ان بتوانید بهتر از کپسول آرژنین استفاده کنید. البته در نر داشته باشد که خاصیت های ال آرژنین برای مردان و زنان متفاوت می باشد و هر فرد می تواند با توجه به نیاز خود از مزایای هورمون آرژنین بهره مند شود. ممنون تا اینجا با ما همراه بودید خوشحال میشیم تجربیات خود را در رابطه با استفاده مکمل آرژنین با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: webmd.com، rxlist.com، medicalnewstoday.com

آرژنین چیست؟ (آشنایی با فواید، عوارض و مقدار مصرف Arginine) آرژنین چیست و چه کاربردی در بدنسازی دارد؟ این ممکن سوال بسیاری از افراد بدنسازی باشد که نام مکمل آرژنین را شنیده اند اما اطلاعات کافی در رابطه با فواید کپسول آرژنین برای قد و ریزش مو, عوارض و نحوه مصرف Arginine و خواص قرص […]

1828 بازدید
برچسب :

16879

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید
2021-03-15 00:24:08

سلام من خودم چند بار این مکمل آرژنین رو خریدم و مصرف کردم واقعا راضی بودم ضرر خاصی هم برام نداشته این چیزا ک میگین برا کسی هس ک ی مشکل یا بیماری داشته باشع

مطالب مرتبط

ارژنین معجزه ای مکمل شکل 2 مرداد 1400
پروتئین وی برای بانوان 30 تیر 1400
بارگیری کراتین چیست؟ آیا دوره بارگیری کراتین لازم است؟ 29 تیر 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید