فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف

نویسنده : حمید
تاریخ : 18 مرداد 1400

فواید گلوتامین چیست؟ بهترین زمان مصرف و نحوه استفاده ان چیست؟ کدام مارک را بخریم؟ از عوارض ان خبر دارید؟ اگر جواب این سوال هارا نمی دانید این مقاله به شما کمک خواهد کرد. فردامارکت در این مقاله توضیح می دهد که چرا گلوتامین مهم است و مزایا و ایمنی مکمل های گلوتامین را مورد بحث قرار می دهد.

گلوتامین (Glutamine ) ، یک آمینو اسید مهم است که عملکردهای زیادی در بدن دارد.این ماده سازنده پروتئین و بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن است. علاوه بر این ، Glutamine نقش ویژه ای در سلامت روده دارد.

بدن شما به طور طبیعی این اسید آمینه را تولید می کند و همچنین در بسیاری از غذاها یافت می شود. با این حال ، ممکن است مطمئن نباشید که برای سلامت مطلوب به گلوتامین اضافی از مکمل ها نیاز دارید.

گلوتامین چیست

گلوتامین چیست؟

گلوتامین یک اسید آمینه است. اسیدهای آمینه مولکول هایی هستند که نقش های زیادی در بدن ایفا می کنند.هدف اصلی آنها این است که به عنوان عناصر سازنده پروتئین ها عمل کنند.پروتئین ها برای اندام ها بسیار مهم هستند. آنها همچنین وظایف دیگری را انجام می دهند ، مانند انتقال مواد در خون و مبارزه با ویروس ها و باکتری های مضر.

مقایسه L-glutamine و D-glutamine:

آنها تقریباً یکسان هستند اما آرایش مولکولی کمی متفاوت دارند.فرم موجود در غذاها و مکمل ها L-glutamine است. برخی مکمل ها آن را به عنوان L-glutamine لیست می کنند ، اما برخی دیگر به سادگی از اصطلاح وسیع تر گلوتامین استفاده می کنند.

در حالی که L-glutamine برای ساخت پروتئین ها و انجام سایر عملکردها استفاده می شود ، به نظر می رسد D-glutamine در موجودات زنده نسبتاً بی اهمیت است.ال گلوتامین به طور طبیعی در بدن شما تولید می شود.

در واقع ، این فراوان ترین اسید آمینه در خون و سایر مایعات بدن است.با این حال ، مواقعی وجود دارد که نیازهای گلوتامین بدن شما بیشتر از توانایی آن در تولید آن است.

بنابراین ، این اسید آمینه به طور شرطی ضروری تلقی می شود ، به این معنی که باید تحت رژیم های غذایی تحت شرایط خاصی مانند آسیب یا بیماری دریافت شود.همچنین ، گلوتامین یک مولکول مهم برای سیستم ایمنی و سلامت روده است .

نتیجه:

گلوتامین یک اسید آمینه مهم است. ال-گلوتامین شکلی است که در غذاها ، مکمل ها و بدن انسان یافت می شود. این بخشی از پروتئین های بدن شما است و در عملکرد سیستم ایمنی و سلامت روده نقش دارد.

کدام مواد غذایی گلوتامین دارد

 کدام مواد غذایی گلوتامین دارند؟!

گلوتامین به طور طبیعی در انواع غذاها یافت می شود. برآورد شده است که یک رژیم معمولی حاوی ۳ تا ۶ گرم در روز است ، اما این می تواند بر اساس رژیم غذایی خاص شما متفاوت باشد.

بیشترین مقدار در محصولات حیوانی به دلیل داشتن پروتئین زیاد یافت می شود.با این حال ، برخی از غذاهای گیاهی درصد بیشتری از آن را در پروتئین خود دارند.در یک مطالعه از تکنیک های آزمایشگاهی پیشرفته برای تعیین میزان L- گلوتامین در غذاهای مختلف استفاده شد .

موارد زیر درصد پروتئین تشکیل شده از L-glutamine در هر غذا است:

تخم مرغ🥚  :(۰٫۶ گرم در هر ۱۰۰ گرم تخم مرغ)
گوشت گاو 🐄 : (۱٫۲ گرم در هر ۱۰۰ گرم گوشت گاو)
شیر بدون چربی🥛 : (۰٫۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم شیر)
برنج سفید 🍚: (۰٫۳ گرم در هر ۱۰۰ گرم برنج)
ذرت 🌽 : (۰٫۴ گرم در ۱۰۰ گرم ذرت)

اگرچه برخی از منابع گیاهی ، مانند برنج سفید و ذرت ، درصد زیادی پروتئین را از گلوتامین تشکیل می دهند ، اما به طور کلی محتوای پروتئین کمی دارند.بنابراین ، گوشت و سایر فرآورده های دامی ساده ترین راه برای به دست آوردن مقادیر زیاد آن است.

متأسفانه میزان دقیق گلوتامین بسیاری از غذاهای خاص مورد مطالعه قرار نگرفته است.با این حال ، از آنجا که گلوتامین جزء ضروری پروتئین ها است ، تقریباً هر غذایی حاوی پروتئین حاوی مقداری گلوتامین است.

تمرکز بر دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی کلی شما راهی آسان برای افزایش بالقوه میزان مصرف گلوتامین است.

نتیجه:

تقریباً هر ماده غذایی حاوی پروتئین حاوی مقداری گلوتامین است ، اما مقادیر آن متفاوت است. غذاهای حیوانی به دلیل داشتن پروتئین منبع خوبی هستند. دریافت پروتئین کافی در رژیم غذایی می تواند اطمینان حاصل شود که به اندازه کافی دریافت می کنید.

گلوتامین برای چه خوبه؟

یکی از مهمترین عملکردهای گلوتامین نقش آن در سیستم ایمنی بدن است.این منبع سوختی حیاتی برای سلول های ایمنی از جمله گلبول های سفید خون و برخی از سلول های روده است.

با این حال ، سطح خون آن می تواند به دلیل جراحات عمده ، سوختگی یا جراحی کاهش یابد .اگر نیاز بدن به گلوتامین بیشتر از توانایی تولید آن باشد ، بدن شما ممکن است ذخایر پروتئینی مانند ماهیچه ها را تجزیه کند تا مقدار بیشتری از این آمینو اسید آزاد شود.

علاوه بر این ، هنگامی که مقادیر کافی گلوتامین در دسترس نباشد ، عملکرد سیستم ایمنی بدن به خطر می افتد .به همین دلایل ، رژیم های پر پروتئین ، رژیم های حاوی گلوتامین بالا یا مکمل های گلوتامین اغلب پس از صدمات عمده مانند سوختگی تجویز می شوند.

مطالعات همچنین گزارش داده اند که مکمل های گلوتامین ممکن است سلامتی را بهبود بخشد ، عفونت ها را کاهش داده و منجر به کوتاه شدن مدت بستری در بیمارستان بعد از عمل شود.

علاوه بر این ، نشان داده شده است که آنها بقا را بهبود می بخشند و هزینه های درمانی را در بیماران بدحال کاهش می دهند.سایر مطالعات نشان داده است که مکمل های گلوتامین همچنین ممکن است عملکرد ایمنی را در حیوانات آلوده به باکتری یا ویروس بهبود بخشد .

گلوتامین و ریزش مو

آیا گلوتامین باعث ریزش مو میشود؟

مو از اسیدهای آمینه زیادی از جمله سیستئین ، لیزین و آرژنین تشکیل شده است. با این حال ، حتی اسیدهای آمینه که بخشی از ساختار مو نیستند می توانند در روند رشد مو نقش داشته باشند.

یکی از اینها گلوتامین است و نحوه عملکرد آن در اینجا آمده است. می تواند به رساندن گوگرد به پوست سر که برای سلامت رشد مو ضروری است ، کمک کند.
سطوح سالم گلوتامین می تواند از ریزش بیشتر مو جلوگیری کرده و حتی به رشد مجدد موها کمک کند. کراتین جزء اصلی مو است و حاوی مقدار زیادی سیستئین است. سیستین دارای مقدار زیادی گوگرد است و بنابراین نقش مهمی در سلامت موها ایفا می کند.

گلوتامین و سلامت روده

در سلامت روده نقش دارد!

مزایای سیستم ایمنی گلوتامین به نقش آن در سلامت روده ها مربوط می شود.در بدن انسان ، روده ها بزرگترین بخش سیستم ایمنی محسوب می شوند.

این به دلیل سلولهای روده ای متعدد با عملکرد ایمنی و همچنین تریلیون باکتری است که در روده شما زندگی می کنند و بر سلامت سیستم ایمنی بدن شما تأثیر می گذارد.

روده ها بخش مهمی از سیستم ایمنی بدن شما هستند. گلوتامین منبع انرژی برای سلولهای روده و ایمنی است. همچنین به حفظ سد بین روده ها و بقیه بدن شما کمک می کند و به رشد مناسب سلول های روده کمک می کند.

ایا گلوتامین باعث افزایش وزن میشود

آیا گلوتامین باعث افزایش وزن میشود؟ آیا گلوتامین چربی سوز است ؟

اگرچه تحقیقات محدود است ، چندین مطالعه مکمل های گلوتامین را با افزایش وزن مرتبط می دانند.

به عنوان مثال ، یک مطالعه ۶ هفته ای روی ۶۶ فرد مبتلا به دیابت نوع ۲ نشان داد که مصرف روزانه ۳۰ گرم پودر گلوتامین باعث افزایش عوامل متعدد برای بیماری های قلبی و کاهش چربی شکم و بدن می شود.

چندین مطالعه کوچک نشان می دهد که مکمل های گلوتامین ممکن است باعث کاهش کوتاه مدت وزن شود ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

ایا گلوتامین حجم میدهد

آیا گلوتامین حجم میدهد؟

استفاده کمی از مکمل های گلوتامین برای افزایش یا تقویت عضلات وجود دارد. با این حال ، آنها ممکن است خستگی را کاهش دهند یا درد عضلات را در حین و بعد از ورزش کاهش دهند.

برخی از محققان با توجه به نقش آن به عنوان یک ماده سازنده پروتئین ، آزمایش کرده اند که آیا مصرف گلوتامین به عنوان مکمل باعث افزایش عضله یا عملکرد ورزشی می شود یا خیر.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد این مکمل ها برای افزایش یا تقویت عضلات مفید هستند. پشتیبانی محدودی برای سایر اثرات وجود دارد ، اما تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

همچنین توجه به این نکته ضروری است که بسیاری از ورزشکاران از پروتئین زیادی در رژیم غذایی معمول خود استفاده می کنند ، به این معنی که ممکن است مقادیر زیادی گلوتامین را حتی بدون مکمل مصرف کنند.

حمایت کمی برای استفاده از مکمل های گلوتامین برای افزایش یا تقویت عضلات وجود دارد. با این حال ، آنها ممکن است خستگی را کاهش دهند یا درد عضلات را در حین و بعد از ورزش کاهش دهند.

معرفی بهترین مارک گلوتامین:

در کل نمیشود یه برند از مکمل را بهترین نام برد اما فاکتور های زیادی وجود دارد که یک برند را از مارک دیگر متمایز میکند مانند: کیفیت پودر،جذب شوندگی، قیمت،بسته بندی و..  باید این چند فاکتور مهم را در نظر بگیریم  بعد به خرید مکمل مورد نیاز خود بپردازیم.

برای اطلاعات بیشتر می توانید مقاله بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) را بخوانید.

 

ایا گلوتامین عوارض دارد

آیا گلوتامین عوارض دارد؟

از آنجا که گلوتامین یک آمینو اسید است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و در بسیاری از غذاها یافت می شود ، نگرانی وجود ندارد که در مقادیر طبیعی مضر باشد.

برآورد شده است که یک رژیم معمولی ممکن است حاوی ۳ تا ۶ گرم در روز باشد ، اگرچه این مقدار می تواند بر اساس نوع و مقدار غذاهای مصرفی متفاوت باشد.

عوارض گلوتامین

اگر به ال گلوتامین حساسیت دارید یا اگر بیش از حد مصرف کرده اید عوارض جانبی رخ می دهد. برخی از اثرات عبارتند از ، تهوع ، استفراغ ، درد مفاصل ، کهیر.

نحوه مصرف:

بهترین زمان مصرف گلوتامین :

با معده خالی ، حداقل ۱ ساعت قبل یا ۲ ساعت بعد از غذا مصرف کنید.

طریقه مصرف پودر:

دوز پودر خوراکی گلوتامین خود را حداقل در ۸ اونس مایع گرم یا سرد حل کنید.

گلوتامین با چی مصرف شود؟

همچنین می توانید پودر را با یک غذای نرم مانند پودینگ ، سس سیب یا ماست مخلوط کنید. مخلوط را هم بزنید و بلافاصله همه آن را بخورید یا بنوشید.

نحوه مصرف گلوتامین

نحوه نگهداری:

در دمای اتاقی به دور از گرما و رطوبت، نگهداری شود. هر دوز پودر خوراکی را در بسته خود نگه دارید تا زمانی که آماده استفاده از دارو باشید.

اگر دوز مصرفی را فراموش کنم چه اتفاقی می افتد؟

به محض یادآوری دوز فراموش شده را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان دوز برنامه ریزی شده بعدی شما فرا رسیده است ، دوز فراموش شده را کنار بگذارید. برای جبران دوز فراموش شده از داروهای اضافی استفاده نکنید.

در صورت مصرف بیش از حد چه اتفاقی می افتد؟

انتظار نمی رود مصرف بیش از حد گلوتامین علائم تهدید کننده زندگی را ایجاد کند.

هنگام مصرف گلوتامین از چه چیزهایی باید اجتناب کنم؟

دستورالعمل های پزشک خود را در مورد هرگونه محدودیت در غذا ، نوشیدنی یا فعالیت دنبال کنید.

گلوتامین چه مزه ای دارد ؟

نه مثل نمک و نه هیچ چیز دیگر. ال-گلوتامین طعم چندانی ندارد. بسیار کمی شیرین ، شور و تلخ است. اما فقط به سختی قابل توجه است.

در اخر:

گلوتامین یک آمینو اسید است که به دو شکل L-glutamine و D-glutamine وجود دارد. ال-گلوتامین فرم مهمی است که به طور طبیعی در بدن تولید می شود و در بسیاری از غذاها یافت می شود. تخمین زده می شود که یک رژیم معمولی حاوی ۳ تا ۶ گرم در روز است.

این سوخت برای سلولهای ایمنی و روده ای تأمین می کند و به محکم نگه داشتن اتصالات در روده ها کمک می کند. در مواقعی که بدن شما نمی تواند مقدار مطلوب تولید کند ، مانند آسیب یا بیماری شدید ، مکمل آن می تواند برای سلامت و بهبود سیستم ایمنی بدن شما مفید باشد.

گلوتامین نیز مکرراً از مکمل ورزشی استفاده می شود ، اما اکثر تحقیقات از اثربخشی آن حمایت نمی کنند. به نظر می رسد مکمل در کوتاه مدت بی خطر است ، اما تحقیقات بیشتری در مورد اثرات بلند مدت آن لازم است. قبل از مصرف مکمل گلوتامین ، در نظر بگیرید که آیا دلیل مصرف آن با شواهد موجود تایید شده است.

منبع:

https://www.healthline.com/

https://www.webmd.com/e

https://www.healthline.com/nutrition

https://www.hairguard.com/

https://www.healthline.com

 

187 بازدید

19260

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید