ال کارنیتین چیست؟ (عوارض + فواید +نحوه مصرف)

نویسنده : حمید
تاریخ : 11 مرداد 1400

ال کارنیتین، به صورت خوراکی برای افزایش سطح این ماده در در افرادی که سطح طبیعی  آنها بسیار پایین است ، مصرف می شود. برخی از افراد از L-Carnitine، برای بیماریهای قلب و عروق ، پرکاری تیروئید ، ناتوانی در باردار شدن در یک سال تلاش برای باردار شدن (ناباروری) ، بیماری جدی کلیه و بسیاری از بیماریهای دیگر استفاده می کنند ، اما شواهد علمی خوبی وجود ندارد برای حمایت از این استفاده ها. در ادامه بیشتر با ال کارنیتین اشنا خواهید شد. با فردامارکت همراه باشید.

ال کارنیتین چیست؟

 یک ماده شیمیایی شبیه به آمینو اسید است که در بدن تولید می شود.  به بدن کمک می کند تا چربی را به انرژی تبدیل کند. بدن می تواند این ماده را به سایر مواد شیمیایی به نام استیل-ال-کارنیتین و پروپیونیل-ال-کارنیتین تبدیل کند.کارنیتین ، مشتق شده از یک آمینو اسید ، تقریباً در تمام سلول های بدن یافت می شود. نام آن از گوشت لاتین گرفته شده است ، زیرا این ترکیب از گوشت جدا شده است.

انواع L-Carnitine :

استیل ال کارنیتین: این فرم ، گاهی اوقات به عنوان ALCAR شناخته می شود ، همچنین در متابولیسم نقش دارد.

D-carnitine: این نوع ایزومر نوری (تصویر آینه) L-carnitine است.

L-carnitine L-tartrate: ورزشکاران ممکن است از این نوع در قالب مکمل های ورزشی استفاده کنند.

ال کارنیتین

چگونه کار می کند؟

ال کارنیتین به بدن در تولید انرژی کمک می کند. این برای عملکرد قلب و مغز ، حرکت ماهیچه ها و بسیاری از فرایندهای دیگر بدن مهم است. کارنیتین نقش مهمی در تولید انرژی دارد. این اسیدهای چرب زنجیره بلند را به میتوکندری منتقل می کند تا بتوان آنها را برای تولید انرژی اکسید (“سوزانده”) کرد. همچنین ترکیبات سمی تولید شده از این اندامک سلولی را برای جلوگیری از تجمع آنها منتقل می کند.

ال کارنیتین در بدنسازی:

برخی ورزشکاران برای بهبود عملکرد ، کارنیتین مصرف می کنند. با این حال ، بیست سال تحقیق هیچ شواهد ثابتی مبنی بر اینکه مکمل های کارنیتین می تواند ورزش یا عملکرد بدنی را در افراد سالم بهبود بخشد در ست نیست.

ال کارنیتین وپیاده روی:

به نظر می رسد که ال کارنیتین در کنار ورزش ، کاهش وزن را بهبود نمی بخشد. تنگ شدن عروق خونی که باعث ضعف جریان خون در اندام ها می شود (بیماری شریانی محیطی). برخی تحقیقات اولیه نشان می دهد که ال کارنیتین ممکن است راه رفتن را در افرادی با رگ های خونی مسدود شده نه در قلب یا مغز بهبود بخشد.

فواید ال کارنیتین :

ال کارنیتین وکلیه

تاثیر بر روی کلیه:

بیماری کلیوی جدی. اکثر تحقیقات نشان می دهد که مصرف از طریق دهان یا داخل وریدی می تواند تعداد گلبول های قرمز خون را در طول همودیالیز بهبود بخشد. سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) ال کارنیتین را برای درمان و پیشگیری از کمبود L-Carnitine در افرادی که بیماری کلیوی جدی دارند و تحت همودیالیز هستند ، تایید کرده است.

درمانی برای درد قفسه سینه:

درد قفسه سینه (آنژین). به نظر می رسد مصرف ال کارنیتین از طریق دهان یا داخل وریدی تحمل ورزش را در افراد مبتلا به درد قفسه سینه بهبود می بخشد. به نظر می رسد مصرف L-Carnitine همراه با درمان استاندارد باعث کاهش درد قفسه سینه و بهبود توانایی در افراد مبتلا به سندرم قلبی X می شود. افراد مبتلا به این عارضه درد قفسه سینه دارند اما عروق مسدود نشده اند.

تاثیر ال کارنیتین بر روی قلب

دوایی برای نارسایی قلبی:

نارسایی قلبی و تجمع مایعات در بدن (نارسایی احتقانی قلب یا CHF). به نظر می رسد مصرف L-Carnitine از طریق دهان یا داخل وریدی (توسط IV) باعث بهبود علائم و افزایش توانایی ورزش در افراد مبتلا به نارسایی قلبی می شود. علائم نارسایی قلبی را بهبود می بخشد.

افزایش اسپرم و درمانی برای ناباروری مردان:

اکثر تحقیقات نشان می دهد که مصرف ال کارنیتین ، به تنهایی یا همراه با استیل ال کارنیتین ، تعداد اسپرم و حرکت اسپرم را در مردان مبتلا به مشکلات باروری افزایش می دهد. برخی تحقیقات نشان می دهد که این امر احتمال بارداری را افزایش می دهد.

تاثیر ال کارنیتین بر تخمدان ها:

یک اختلال هورمونی که باعث بزرگ شدن تخمدان ها با کیست (سندرم تخمدان پلی کیستیک یا PCOS) می شود.ال کارنیتین میتواند باروری زنان را افزایش دهد. چون باعث افزایش تخمک گذاری و احتمال باردار شدن می شود. همچنین ، مصرف L-Carnitine ممکن است به کاهش وزن و بهبود سطح قند خون در این زنان کمک کند.

بهبو عملکرد مغز:

تأثیر بر عملکرد مغز ال کارنیتین ممکن است برای عملکرد مغز مفید باشد. برخی از مطالعات حیوانی نشان می دهد که فرم استیل ، استیل ال کارنیتین (ALCAR) ، ممکن است به جلوگیری از زوال ذهنی مرتبط با سن و بهبود نشانگرهای یادگیری کمک کند.

اکنه را در ۸ هفته ناپدید کنید!

آکنه. تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از محصول حاوی L-Carnitine دوبار در روز به مدت ۸ هفته باعث کاهش آکنه و بهبود کیفیت زندگی در افراد مبتلا به آکنه می شود.

تاثیر ال کارنیتین بر روی کبد

پاکسازی کبد با ال کارنیتین:

بنابراین ال کارنیتین باعث کاهش آنزیم های کبدی و بهبود عملکرد کبد می شود بیماران مبتلا به بیماری مزمن کبدی اغلب سطح L-carnitine را کاهش می دهند.

ریزش مو را متوقف کنید.

تحقیقات اولیه نشان می دهد که استفاده از محلول ال کارنیتین دو بار در روز به مدت ۶ ماه باعث افزایش موهای سر در افراد مبتلا به ریزش مو مردانه یا زنانه می شود.

موا غذایی حاوی L-Carnitine:

 مواد غذایی حاوی ال کارنیتین

محصولات حیوانی مانند گوشت ، ماهی ، طیور و شیر بهترین منابع هستند. به طور کلی ، هرچه گوشت قرمزتر باشد ، محتوای کارنیتین آن بیشتر است.کارنیتین همچنین در مقادیر کمتری در مرغ ، لوبیا و آووکادو یافت می شود. وگان ها تمایل دارند کارنیتین کمتری از غذاها دریافت کنند ، اما بدن آنها معمولاً به اندازه کافی تولید می کند.

عوارض قرص ال کارنیتین برای زنان و مردان:

هنگام مصرف خوراکی: ال کارنیتین تا ۱۲ ماه مصرف می شود ، احتمالاً ایمن است. این می تواند عوارض جانبی مانند تهوع ، استفراغ ، ناراحتی معده ، سوزش سر دل ، اسهال و تشنج ایجاد کند. همچنین می تواند باعث بوی ادرار ، تنفس و عرق بوی “ماهی” شود. از استفاده از D-carnitine و DL-carnitine خودداری کنید. این اشکال کارنیتین ممکن است اثرات ال کارنیتین را مسدود کرده و علائمی شبیه به کمبود ال کارنیتین ایجاد کند.

نحوه مصرف ال کارنیتین:

از آنجا که ال کارنیتین به سرعت جذب بدن می شود ، به ویژه هنگامی که به صورت مایع مصرف شود ، بهترین زمان مصرف آن صبح و یا قبل از تمرین است. توصیه می شود بین ۲-۴ گرم ال کارنیتین در روز ، به دو یا سه دوز مساوی تقسیم کنید.

ال کارنیتین در بارداری و شیر دهی

بارداری و شیردهی:

اطلاعات قابل اطمینان کافی برای اطلاع از ایمن بودن استفاده از ال کارنیتین در دوران بارداری وجود ندارد. در طرف امن بمانید و از استفاده اجتناب کنید.

مصرف L-Carnitine در زنان شیرده احتمالاً ایمن است ، هنگامی که از طریق دهان به میزان توصیه شده توسط ارائه دهنده خدمات بهداشتی مصرف می شود. مقادیر کمی ال کارنیتین در شیر مادر و شیر خشک به نوزادان داده می شود و عوارض جانبی گزارش نشده است. اثرات مقادیر زیاد مصرف مادر شیرده ناشناخته است.

کودکان:

L-Carnitineدر صورت استفاده مناسب از راه دهان یا داخل وریدی (توسط IV) ، کوتاه مدت ، احتمالاً ایمن است. تا ۶ ماه بدون خطر از راه دهان استفاده می شود.

کم کاری تیروئید (کم کاری تیروئید):

مصرف L-Carnitine ممکن است علائم کم کاری تیروئید را بدتر کند.

تشنج:

به نظر می رسد ال کارنیتین در افرادی که قبلاً تشنج داشته اند ، تشنج را بیشتر می کند. اگر دچار تشنج شده اید ، از L-Carnitine، استفاده نکنید.

ال کارنیتین چیست ؟

 و در آخر:

فرد می تواند ال کارنیتین، را به شکل مکمل مصرف کند. L-Carnitine ، یک نوع کارنیتین است که از اسیدهای آمینه مشتق شده است. اسیدهای آمینه با هم ترکیب می شوند و پروتئین هایی را ایجاد می کنند که بسیاری از وظایف ضروری را در بدن انجام می دهند.

کارنیتین به بدن کمک می کند تا اسیدهای چرب را تجزیه کرده و آنها را به انرژی برای تقویت سلول ها تبدیل کند. ال کارنیتین یک ماده مغذی ضروری است ، به این معنی که بدن به طور کلی می تواند از آن به میزان کافی استفاده کند ، اما در برخی موارد ، اگر فرد نتواند به اندازه کافی آن را تهیه کند ، ممکن است مجبور شود این ترکیب را از غذا یا مکمل های خوراکی دریافت کند.

افراد مبتلا به کمبود ال کارنیتین ممکن است نیاز داشته باشند که این ترکیب را از طریق رژیم غذایی خود یا به عنوان مکمل دریافت کنند. توصیه می شود قبل از مصرف مکمل ال کارنیتین با پزشک مشورت کنید.

برخی از افراد ممکن است بخواهند از مکمل های ال کارنیتین برای مزایای بالقوه خود مانند کمک به عملکرد ورزشی یا کاهش وزن استفاده کنند. با این حال ، تحقیقات بیشتری برای تأیید این مزایا لازم است.

منبع:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/

https://ods.od.nih.gov/

https://www.webmd.com

111 بازدید
برچسب :

18977

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید