BCAA چیست؟

نویسنده : حمید
تاریخ : 19 اسفند 1399

BCAA چیست؟ یکی از بهترین مکمل های غذایی و بدنسازی می باشد که آمینو اسید هایی چون: لوسین، ایزولوسین و والین است که این اسید های آمینه ها به بی سی اس اس (bcss) یا بی سی دبل ای (BCAA)  که مخفف “Branched-chain amino acid” معروف هستند. در مقاله Bcaa چیست؟ به مواردی چون: بی سی ای ای (BCAA) چیست؟ کدام ترکیب بی سی ای ای بهتر است؟ اسید آمینه ایزولوسین، والین در کنار لوسین، عوارض BCAA در کبد، انرژی بدن در زمان ورزش، آیا BCAA عوارض دارد؟ اگر شما هم جز آن دسته افرادی هستید که به مواردی چون: انرژی بدن، بدنسازی، مکمل بدنسازی، اسید آمینه بدن، مکمل ورزشی و… اهمیت می دهید می توانید در ادامه مقاله BCAA چیست؟ به شناخت کامل این مکمل برسید.

در ادامه این مقاله به در سایت داروخانه شبانه روزی فردامارکت معمولا در مکمل بدنسازی BCAA سوالاتی از قبیل زیر پرسیده می شود:

 • آیا بی سی اس اس ضرر دارد؟
 • بهترین زمان مصرف مکمل بدنسازی BCAA چیست؟
 • عوارض BCAA چیست؟
 • قیمت پودر مکمل BCAA
 • BCAA برای لاغری
 • نحوه مصرف قرص BCAA

نقش آمینو اسیدها چیست؟

نقش آمینو اسیدها چیست؟

آمینو اسیدها سازنده پروتئین هستند، آنها نقش بسزایی در فعالیت‌های فیزویولوژیکی مربوط به انرژی، ریکاوری، عملکرد مغزی و قدرت عضلات دارند. از همه جالب‌تر نقش مهمی در فرآیند چربی‌سوزی ایفا می‌کنند. آمینو اسیدهایی که داخل بدن ساخته می‌شوند، آمینو اسیدهای غیر ضروری هستند که کارهایی مثل سم‌زدایی، افزایش عملکرد مغز، بهبود سیستم ایمنی بدن، فراهم کردن انرژی و… را بر عهده دارند.

در حالت کلی سه نوع BCAAs به نام‌های لوسین، والین و ایزولوسین وجود دارد. این سه نوع اسید آمینه دارای توانایی‌های برتری هستند. یکی از بزرگترین کارایی این اسید آمینه‌ها جلوگیری از شکست عضلانی و کمک به بازسازی مجدد بافت ماهیچه است و این وظیفه مهم بر عهده اسید آمینه لوسین است، بنابراین لوسین برای حفظ و ساخت عضلات نقش کلیدی دارد.

از دیگر نکات با اهمیت BCAAs‌‌ها،  تامین سوخت مورد نیاز در طول تمرینات شدید و طاقت فرسا می باشد، به‌عبارتی ساختار آنها این امکان را فراهم می‌کند تا سوخت مورد نیاز ماهیچه در طول تمرین را تامین کنند. از این طریق اندام باریک‌تری را هم خواهید داشت.

به نقل از ویکی پدیا:

اسید آمینه یا آمینو اسید در شیمی به هر مولکولی که شامل گروه‌های کاربردی آمینه و کربوکسیلیک اسید است گفته می‌شود. اسید آمینه واحد تشکیل دهنده پروتئین است. اسیدهای آمینه در هنگام ساخته شدن پروتئین‌ها از RNA پیام بر یا mRNA به یکدیگر می‌پیوندند.

در زیست‌شیمی به اسیدهای آلفاآمینو یعنی آن اسید آمینه‌هایی که در آنها گروه های آمین و کربوکسیل هر دو به کربنی یگانه چسبیده‌اند اسید آمینه می‌گویند. آنها فقط به یک دسته تقسیم می‌شوند.

BCAA چیست؟

بی سی ای ای (BCAA) یا بی سی اس اس (BCSS) چیست؟

اسیدآمینه سازنده بلوک های پروتئینی هستند که سازنده دیواره های سلول های پروتئینی بدن می شوند.

هنگامی که شما یک غذای پروتئینی مصرف می کنید این غذا در معده هضم شده و در روده های شما جذب می شود و به اسیدآمینه شاخه دار تبدیل می شود که توانایی جذب در جریان خون را دارد، این اسید های آمینه وظایف بسیاری را در بدن از ساخت تا بافت ها ونیز فعالیت های شیمیایی مورد نیاز در انجام و بهبود کارایی مغز را بر عهده دارند. در ادامه به ترکیبات بی سی اس اس می پردازیم پس با ما همراه باشید.

ترکیبات بی سی اس اس چیست؟

ترکیبات بی سی اس اس چیست؟ کدام بهتر است؟

شاید شما هم ترکیبات مختلف BCAA از کمپانی های مختلفی را دیده باشید که با عبارتی مانند: ۱:۱:۸ یا ۱:۱:۲ یا ۱:۱:۵ و… مشاهده نموده اید اما این سوال پی می آید که این اعداد نشانه چیست؟ و کدام یک نسبت ها بهترین نسبت BCAA را دارد؟

BCAA از سه اسید آمینه: لوسین، ایزولوسین و والین تشکیل شده که عدد اول این نسبت ها را نشان می دهد که به معنی عدد اول میزان لوسین، عدد دوم نشان دهنده ایزولوسین و عدد سوم نسبت والین می باشد.

طبق آخرین تحقیقات دولتی آمریکا نشان داد لوسین مهم ترین اسید آمینه یا آمینو اسید ضروری برای به حداکثر رساندن میزان سنتز پروتئین است که این امر کلیدی ترین مسئله درافبزایش رشد عضلات اسکلتی می باشد.

نتیجه: میزان لوسین به نسبت به دو آمینو اسید دیگر بالاتر باشید، نتایج بهتری از مکمل به بدن ما می رسید. در ادامه به برسی ترکیبات سه اسید آمینه ایزولوسین، والین و لوسین میپردازیم.

ترکیبات ایزولوسین، والین و لوسین چه تاثیراتی دارد؟

ترکیبات ایزولوسین، والین و لوسین چه تاثیراتی دارد؟ آیا مضر است؟

والین، این آمینو اسید علمکرد بسیار ویژه ای دارد؛ والین با جلوگیری از افزایش ترپتوفان در بدن استقامت ورزشکاران را افزایش می دد و تریپتوفان آمینو اسیدی است که موجب سروتونین می گردد و سروتونین نیز سیگنال خستگی در بدن را افزایش می دهد.

نتیجه: شما در هر حالت یه سه اسید آمینه ایزولوسین، والین و لوسین احتیاج دارید و برای بهتر نتیجه گرفتن حتما به نسبت های آن دقت کنید. در ادامه به برسی مضرات BCAA در کبد می پردازیم.

مضرات BCAA؛ خداحافظی تلخ با کبد سالم

اسید آمینه ایزولوسین، والین و لوسین قبل از اینکه جهت تجدید قوا و بازسازی در بدن مورد استفاده قرار بگیرند وارد کبد می شوند و کبد توانایی بالایی در تجزیه آمینواسید ها داردت و جهت تامین انرژی بدن در تمرینات سخت و دوره های سخت بدنسازی (بعضی موارد گرستمگی های طولانی مدت) نیز به همین صورت است.

اسید های آمینه زنجیره ای به این دلیل اهمیت بسیار بالایی دارند که کبد آن ها را تجزیه کرده و سریع وارد جریان خون و عضلات اسکلی می کند که در نهایت به راحتی جهت تامین انرژی مانند: گرسنگی، آسیب ها، جراحات و تمرینات به شدت سخت مورد استفاده قرار می گیرد.

BCAA یا BCSS ها فروان ترین اسید های آمینه ای هستند که در عضلات وجود دارد و یک سوم ساختار پروتئین را تشکیل می دهد. این اسید های امینه به آرامی وارد فاز کاتابولیسم (شکست در جهت تولید انرژی) در طول تمرینات بدنسازی استفاده می شود.

نکته فوق به دلیل اینکه در بدن ورزشکاران توانایی ساختن این نوع اسید های آمینه نیست مهم بودن و بدست آوردن این سه اسید آمینه ایزولوسین، والین و لوسین را افزایش می دهد. در ادامه به تامین انرژی در هنگام بدنسازی میپردازیم.

فواید مصرف مکمل BCAA

فواید مصرف مکمل bcaa

 • عضله‌سازی
 • جلوگیری از خستگی
 • بالا رفتن توان عضلات
 • عملکرد بهتر در ورزش
 • مقابله با بیماری‌هایی که بر اثر تضعیف بدن به وجود می‌آیند

تامین انرژی بدن در بدنسازی؛ هیکلت رو بساز!!!

در طول یک وضعیت معمولی ۸۰% تا ۱۰۰% انرژی بدن از چربی ها و کربوهیدرات ها تامین می شود. این بدین معنا می باشد که این آمینواسید ها می توانند. ۲۰% از نیاز بدن را تامین نمایند.

بسته به نوع تمرین شما به صورت ایده آل چربی و کربوهیدرات ذخیره شده(گلیکوژن) به صورت سوخت یا انرژی می سوزانید. اما سرانجام بدن شام هنگام که ذخایر گلیکوژن تمام شود به سراغ منابع پروتئینی به ویژه BCAAخواهد رفت.

بهترین زمان و مقدار مصرف مکمل BCAA

بهترین زمان و مقدار مصرف مکمل BCAA:

قبل از تمرین، در حین تمرین، پس از تمرین و در طول روز و به مقدار ۵ تا ۷ گرم می باشد. در ادامه برسی مکمل بدنسازی BCAA ضرر دارد می پردازیم.

آیا مکمل بدنسازی BCAA ضرر دارد؟

مطالعات دانشگاه های آمریکا نشان می دهد که مقدار دریافتی این مکیمل باید ۵ تا ۲۰ گرم به شکل قرص ۱و تا ۷ گرم در هر لیتر به شکل مایع هیچگونه اثرات جانبی ندارد. مصرف بیش از حد مکمل BCAA از جذب دیگر آمینواسید های موجود در رژیم غذایی و خطر ابتلا به ناراحتی های معه ای و روده ای را افزایش  می دهد. بنابر این مصرف بیش از حد این مکمل پیشنهاد نمی شود.

نتیجه گیری مقاله BCAA چیست؟

درمقاله BCAA چیست؟ در سایت داروخانه آنلاین فردامارکت توضیح دادیم که اگر شما به بدن خود اهمیت می دهید و می خواید اسید آمینه هایی را جذب بدنتان کنید و سریع تر نتیجه بگیرید باید مکمل BCAA یا بی سی ای ای را میل کنید. در مقاله BCAA چیست؟ به سوالاتی از قبیل: آیا بی سی اس اس ضرر دارد؟ بهترین زمان مصرف مکمل بدنسازی BCAA چیست؟ عوارض BCAA چیست؟ قیمت پودر مکمل BCAA، BCAA برای لاغری، نحوه مصرف قرص BCAA و توضیحات تکمیلی برای اسید های آمینه ایزولوسین، والین و لوسین. پاسخ داده شد. لطفا در قسمت نظرات همین بخش نظر خود را در رابطه با مصرف این نوع مکمل پروتئینی با ما به اشتراک بگذارید.

 

منبع: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1201261/ ، https://en.wikipedia.org/wiki/Leucine، https://www.healthline.com/nutrition/benefits-of-bcaa

 

 

2712 بازدید
برچسب :

16838

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید
2021-03-09 13:01:44

[…] E مصرف نکنند وجود ندارد. پس مقدار مصرف ویتامین E در بدنسازی مانند افراد معمولی می باشد مگر آنکه با پزشک خومد مشورت […]

2021-03-09 13:37:27

سلام ببخشید این نوع مکمل ها باعث کچلی نمیشه؟

2021-03-09 13:40:12

فکر نکنم چون ک این نوع مکملا حالت انرژی بخشی داره من فکر نمیکنم کچلی بیاره

2021-03-14 20:40:34

چ قرص خوبو مفیدیه ،اینک مانع خستگی و توان بخشی برای عضلاته خیلی خوبه

آخرین مطالب

بهترین مارک گلوتامین چیست؟ (معرفی ۷ گلوتامین برتر) 20 مرداد 1400
دپو مدرول درمانی برای درد و تورم آرتروز + ۹ بیماری دیگر 19 مرداد 1400
علائم تنگی نفس را با اسپری سرتاید پیشگیری کنید!(معرفی کامل) 19 مرداد 1400
یوتیروکس موثر در کنترل کم کاری تیروئید (عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
آسنترا درمانی برای افسردگی (فواید و عوارض+نحوه مصرف) 19 مرداد 1400
فلوکستین برای چیست؟ افسردگی را به راحتی کنترل کنید! 19 مرداد 1400
کی پی تیوا چیست؟ (هر ان چیز که باید از کی پی تیوا بدانید!) 18 مرداد 1400
تلفست چیست؟ (فواید،عوارض و نحوه مصرف) 18 مرداد 1400
فواید گلوتامین + معرفی بهترین مارک و نحوه مصرف 18 مرداد 1400
گینر رونی کلمن اصل و تقلبی + طریقه مصرف 16 مرداد 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید