قرص ملاتونین چیست؟

نویسنده : حمید
تاریخ : 19 اسفند 1399

قرص ملاتونین چیست ؟ یکی از مشکلاتی که امروزه و در جامعه ای که همه ما به اینترنت و سرگرمی های دیجیتالی علاقه مند شدیم، گریبان ما را گرفته است، کم خوابی و زمان خواب نامناسب است. خواب همانطور که می دانید یکی از مهم ترین کار هایی است که باید در طول روز به مقدار کافی از آن را داشته باشیم تا بتوانیم انرژی کافی برای انجام فعالیت های روز را به دست آوریم. اما بیخوابی یکی از مشکلاتی است که گریبان همه ما را گرفته است و بسیاری از ما را از زندگی انداخته است.

اما یکی از مهم ترین راه کار هایی که همه ما به طور ناخودآگاه به ذهنمان می رسد این است که با مصرف کردن قرص های مسکن و خواب آور، مشکل خودشان را حل کنند. از این رو شرکت های داروسازی بسیاری سالانه انواع و اقسام این قرص های خواب را برای افراد جامعه درست می کنند و تا بتوانند در رفع این مشکل کمکی کرده باشند و از این قضیه کسب درآمد نیز کرده باشند.

یکی از بهترین نمونه های قرص های خواب که طبق آمار کمترین عوارض بدنی را دارد و تاثیر بسیار بالایی نیز دارد، قرص ملاتونین است. اما قرص ملاتومین چیست؟ ویژگی ها و عوارض آن کدامند؟ در چه زمان و به چه شکل باید مصرف شود؟ قیمت خرید آن نسبت به سایر قرص های مسکن چقدر است و آیا می توان این قرص را بدون تجویز دکتر خریداری کرد؟ در ادامه این مطلب در وب سایت فردا مارکت، قصد داریم تا پاسخ تمامی سوال های بالا را به شما بدهیم.

 

قرص ملاتونین چیست؟

در ابتدا قبل از اینکه راجع به قرص ملاتونین صحبت کنیم، باید با هورمون ملاتونین آشنا شویم. تا به حال به وقت هایی که به حالت طبیعی خسته می شوید و خوابتان می برد دقت کرده اید؟ در این مواقع بدون نیاز به هیچ عامل بیرونی، شما فقط احساس خستگی می کنید و به اصطلاح «فقط می خواهید کمر خود را روی زمین بگذارید.» عامل اصلی این حس خستگی، ملاتونین در بدن شماست.

ملاتونین در واقع یک هورمون در بدن شماست که در غده صنوبری یا پینه آل؛ غذه ای بسیار کوچک در زیر مغز شما تولید می شود که باعث بروز خستگی در بدن شما می شود و در واقع تنظیم چرخه خواب و بیداری شما به عهده آن است. احتمالا تا بحال، اسم ساعت بیومتریک بدن را شنیده اید. حسی در درون شما که بدون اینکه ساعت داشته باشید نیز متوجه می شوید که برای مثال الان وقت خواب یا غذا است. بخش خواب ساعت بیومتریک بدن شما به ملاتونین بستگی دارد.

هورمون ملاتونین در بدن

آشنایی با هورمون Melatonin و غده صنوبری

اما مشکل بیخوابی از کجا می آید؟ همانطور که گفتیم غذه صنوبری در بدن ملاتونین را ترشح می کند. اندکی ملاتونین نیز در مواد غذایی مختلف مانند گوشت ها، میوه ها و سبزیجات و همچنین حبوبات نیز وجود دارد. اما وقتی که مقدار ملاتونین در بدن شما کم شود، باعث بروز انواع بی خوابی می شود و این موضوع می تواند به شما ضربه بزرگی بزند.

قرص ملاتونین در واقع یکی از بهترین راه حل های درمان بی خوابی است که مقدار ملاتونین در بدن شما را تنظیم می کند باعث می شود تا بتوانید به راحتی در شب بخوابید و مقدار زمان لازم برای خواب که معمولا بین ۷ تا ۸ ساعت است را دریافت کنید. برای همین ملاتونین یکی از محبوب ترین انواع قرص خواب در بین مردم جهان است و بسیاری از افراد از این قرص ها استفاده می کنند. اما چرا قرص های ملاتونین یکی از بهترین قرص های خواب آور هستند.

 

ویژگی های قرص های ملاتونین

۱- کمک به اختلالات خواب در کودکان

قرص های ملاتونین یکی از بهترین گزینه های قرص خواب برای کودکان هستند. این قرص ها، کمترین عوارض جانبی را برای کودکان دارند. از این قرص ها برای کودکان با بیماری های مختلفی همچپون نورولوژی روانی، عقب ماندگی ذهنی، اوتیسم یا صرع نیز تجویز می شود و مورد استفاده قرار می گیرد.

۲- کاهش ناراحتی های دوران قاعدگی

دوران قاعدگی یکی از زمان هایی است که خانم ها به طور ماهانه آن را تجربه می کنند که درد و ناراحتی های زیادی به وجود می آورد. قرص های ملاتونین اثرات این ناراحتی ها را نیز کمتر می کند و افسردگی و پرخاشگری در این زمان را کمتر می کند.

۳- کمک به تنظیم خواب در سفر های هوایی

سفر های هوایی، مخصوصا سفر های هوایی بلند مدت، در خواب افراد تاثیر بسزایی دارد و همه را اذیت می کند. از این رو قرص های Melatonin به افرادی که سفر های هوایی زیادی می روند نیز توصیه می شود.

۴- خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد سرطانی

این نوع از قرص خواب، خاصیت آنتی اکسیدانی نیز دارد که این موضوع احتمال ابتلا به سرطان به دلیل این دارو را پایین می آورد.

۵- کمک به درمان بی خوابی در سالمندان

سالمندان نیز یکی دیگر از دسته افرادی هستند که ممکن است برای خواب مشکلاتی داشته باشند و این باعث می شود که در طول زمان، ضعیف تر شوند. قرص های ملاتونین می تواند به خواب سالمندان نیز کمک کند تا بتوانند خواب بهتری را تجربه کنید.

۶- بهبود خواب بدنسازان و ورزشکاران

خواب مناسب یکی از مهم ترین فاکتور های ساختن یک بدن خوب و قوی است و بدن سازان همراه با تمرین های سخت و تغذیه مناسب به خواب خوب نیز نیاز دارند و در زمانی که نمی توانند به تنهایی این خواب را تنظیم کنند، می توانند با قرص های melatonin خواب خود را تنظیم کنند.

عوارض ملاتونین

عوارض داروی ملاتونین

عوارض قرص های melatonin

در بخش بالا درباره خواص و ویژگی های بسیار خوب و کاربردی قرص های ملاتونین گفتیم. اما یک نکته بسیار مهم وجود دارد. همیشه این موضوع را در موارد مختلف می شنویم که زیاده روی در هر چیزی می تواند عوارض داشته باشد. قرص های ملاتونین نیز از دسته دارو هایی هستند که مصرف بالا و زیادی آن می تواند عوارض جانبی داشته باشد. عوارض استفاده بیش از حد از melatonin عبارتند از:

 • سردرد های طولانی
 • اسهال های چند روزه
 • ناراحتی معده و حتی زخم معده در بازه زمانی مصرف طولانی
 • استرس و اضطراب
 • درد مفاصل مخصوصا زانو ها

 

مصرف ملاتونین در زمان بارداری

مصرف قرص های melatonin برای خانم هایی که حامله هستند منع نمی شود و حتی مزیت نیز دارد. مصرف آن می تواند از مغز کودک در برابر آسیب های احتمالی نیز محافظت کند. اما ملاتونین ممکن است در مدت زمان بلند، روی زمان خواب مادر و کودک تاثیر بگذارد و دچار اختلال کند. برای همین است که قرص ملاتونین برای خانم های باردار، فقط با تجویز دکتر مصرف می شود.

 

نحوه مصرف قرص ملاتونین؛ قرص melatonin را کی و چگونه بخوریم؟

یکی از مهم ترین نکات درباره انواع دارو ها و قرص ها این است که باید زمان مصرف آنها را بدانیم. قرص های ملاتونین به صورت ۳ میلی گرم تولید و عرضه می شوند. این قرص ها را باید بعد از وعده غذایی و ۱ تا ۲ ساعت قبل از خواب مصرف کنید. پس نکته بسیار مهم برای مصرف این دارو این است که برای مصرف آن باید دقت داشته باشید که وعده غذایی شب خود را زود بخورید که بعد از آن ملاتونین را مصرف کرده و تا ۲ ساعت بعد به خوبی بخوابید.

برای مثال بهتر است شام خود را در ساعت ۸ بخورید، بعد از آن melatonin را مصرف کرده و سپس تا ۱۰ شب بخوابید.

درباره دوز مصرف قرص ملاتونین نیز بسیار سوال می شود. ملاتونین هورمونی است که به طور روزانه در بدن شما ترشح می شود و بودن آن در بدن مشکلی ایجاد نمی کند، برای همین می توانید به طور روزانه از این دارو استفاده کنید اما باید به نکته ای دقت داشته باشید. آن نکته این است که باید تلاش کنید تا به این قرص وابسته نشوید و تا یک ماه به عادت خوابی مناسب برسید و مصرف آن را به تدریج کم کنید.

زمان و نحوه مصرف قرص ملاتونین

طرز مصرف ملاتونین را خوب بشناسید.

قیمت قرص های ملاتونین

قرص های ملاتونین یکی از بهترین قرص های خواب از نظر قیمت نیز هستند و قیمت بسیار مناسب تری نسبت به باقی قرص های مسکن و خواب آور دارند. شما نیز می توانید قرص ملاتونین را با پایین ترین قیمت و بالا ترین کیفیت از داروخانه آنلاین فردا مارکت خریداری کنید و از آن استفاده کنید.

 

آیا قرص های melatonin چاق کننده هستند؟

در کشور های مختلف، آزمایش های بسیاری روی این دارو خواب انجام شده است و خلاف سوال بالا را ثابت کرده است. در تحقیقاتی که در کشور های مختلفی همچون ایران، اسپانیا، آمریکا و کشور های دیگر انجام شده است ثابت کرده اند که مصرف روزانه قرص های ملاتونین هم در کاهش اشتها تاثیر دارند و هم با تاثیر گذاشتن روی چربی های بژ یا به اصطلاح چربی های قهوه ای باعث لاغری فرد نیز می شوند اما باید توجه داشته باشید که این روند در مدت زمان طولانی اتفاق می افتد و نباید به هیچ وجه به این موضوع مثبت نگاه کنید. چون در بسیاری از موارد این موضوع باعث افسردگی افراد نیز شده است.

قرص ملاتونین

Melatonin

مصرف melatonin برای چه کسانی تجویز نمی شود؟

 1. مصرف کننده های دارو های کاهش دهنده فشار خون و رقیق کننده خون
 2. دیابت
 3. تشنج
 4. هموفیلی
 5. زوال عقل
 6. افسردگی
 7. سابقه آلرژیک به ملاتونین
 8. مصرف کنندگان دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی بدن
 9. مصرف کننده های دارو های مسکن دیگر مثل کدئین، بنزودیازپین یا باربیتورات

 

در این مقاله در فردامارکت، بزرگترین مرجع خرید دارو به صورت اینترنتی قصد داشتیم تا شما را به طور کامل با قرص های ملاتونین آشنا کنیم تا شما متوجه شوید که قرص ملاتونین چیست و تمامی مشخصات مهم درباره آن را بهتر بشناسید. امیدواریم که این مقاله توانسته باشد به شما کمک کرده باشد تا قرص های خواب ملاتونین را بهتر شناخته باشید.

 

سوالات متداول

قرص ملاتونین چیست؟ قرص ملاتونین یکی از بهترین انواع قرص های خواب و مسکن است که کمترین مقدار عوارض جانبی را دارد.

ویژگی های ملاتونین چیست؟ کمک به بهبود وضعیت خواب در کودکان، سالمندان یا حتی ورزشکاران و همچنین مناسب برای بانوان در دوران قاعدگی

مصرف قرص ملاتونین چگونه است؟ قرص های ملاتونین باید بعد از وعده غذایی و ۲ ساعت قبل از خواب مصرف شوند.

مصرف قرص ملاتونین برای خانم های باردار چگونه است؟ می توانید فوایدی برای کودک داشته باشد و همچنین احتمال عوارض جانبی نیز وجود دارد و بهتر است که حتما با تجویز دکتر مصرف شود.

 

قرص ملاتونین چیست ؟ یکی از مشکلاتی که امروزه و در جامعه ای که همه ما به اینترنت و سرگرمی های دیجیتالی علاقه مند شدیم، گریبان ما را گرفته است، کم خوابی و زمان خواب نامناسب است. خواب همانطور که می دانید یکی از مهم ترین کار هایی است که باید در طول روز به […]

1073 بازدید
برچسب :

16834

https://fardamarket.com

دیدگاهتان را بنویسید

مطالب مرتبط

ارژنین معجزه ای مکمل شکل 2 مرداد 1400
پروتئین وی برای بانوان 30 تیر 1400
بارگیری کراتین چیست؟ آیا دوره بارگیری کراتین لازم است؟ 29 تیر 1400
بازگشت به بالا
سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید