ویتامین k چیست و چه موادی ویتامین k دارند؟

ویتامین کا چیست؟

ویتامین k، منبعی عالی و مفید، مخصوصا درمانی که میتواند برای پوست؛ بارداری؛ مو؛ انعقاد خون و استخوان بسیار مفید است و میتواند زندگی شمارا نجات دهد!

ویتامین کا؛ به جمعی از ویتامین هایی گفته میشود که: در چربی حل شده هسستند و نقش ضد انعقاد خون را ایفا میکند و حتی برای جلوگیری از بیماری کوید۱۹ با کرونا بسیار مفید است. برای بدن انسان تمامی ویتامین ها از جمله ویتامین کا بسیار ضروری و مهم است زیرا فوایدی که ویتامین k ایفا میکند واقعا قابل توجه است! ما میتوانیم ویتامین کا یا k را به ۲ صورت مصرف کنیم: ۱٫ با مصرف غذاهایی که ویتامین کا دارند، ۲٫ مصرف قرص ویتامین k که به صورت جوشان و جویدنی است ما در این مقاله که در سایت فردامارکت؛داروخانه آنلاین شبانه روزی با شما به اشتراک گذاشتیم به صورت تخصصی در مورد: ویتامینk چیست؛ معرفی انواع ویتامین کا؛ علایم کمبود ویتامین کا و خواص ویتامین k به صورت کامل توضیح داده ایم. پس تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

 

فواید ویتامین کا چیه

ویتامین k برای چیست و چه نقشی در بدن دارد؟

ویتامین کا، از سری ویتامین های بسیاری ضروری بدن و حل شده در چربی است که برای جذب پروتئین و جلوگیری از خونریزی است. گفتنی است ویتامین k برای دوران پریودی یا قاعدگی بانوان بسیار نقش بزرگی را ایفا میکند و در درمان حالت تهوع در ابتدای روز تاثیر شایانی را دارد. ویتامین k علاوه بر ساهت پروتئین در بدن و پوست، چندین پروتئین مخصوص دیگری برای خون؛ استخوان و کلیه ها تولید میکند.در بعضی مواقع برای کودکان ویتامین k تجویز میکنند تا از بیماری خطرناک خونی جلوگیری کنند زیرا در بسیاری از نوزادن مقدار ویتامین کا بسیار کم است!

انواع ویتامین کا برای چی خوبه؟

ویتامین k، به۳ شکل طبیعی و غیر طبیعی وجود دارد که به صورت زیل برای شما توضیح داده ایم:

ویتامین k1، که به مقدار بسیار زیادی در سبزی های سبز رنگ پیدا میشود و همچنین در روغن های گیاهی مانند: زیتون یافت میشود. البته باید در نظر داشته باشید که در محصولات لبنی موجود نیست و بیشتر کاربرد این بیماری در انعقاد و جلوگیری از خون است و کاربرد دارد!

ویتامین k2 ، که ساخته شده باکتری روده است که به صورت طبیعی وجود دارند. ویتامین k در روده بزرگ وجود دارد میتواند با توانایی که دارد میتواند ویتامین k1 را به نوع k2  تغییر دهد این در شرایطی است که اگر این ویتامین به صورت طبیعی مصرف نشود باید مکمل ویتامین k2  استفاده شود!

ویتامین k3 ، یا منادیون که یک ویتامین غیر طبیعی و ساخته بشر است که در برخی از کشورها به عنوان جبران کمبود ویتامین k به افراد داده میشودو برای آنها تجویز میشود. متاسفانه منادیون که یک نوع ویتامین کا است، در کشور آمریکا ممنوع است. زیرا اگر بیش از اندازه مصرف شود در بدن سم تولید میکند و منحر به مرگ میشود!

 

علایم کمبود ویتامین k

 

علایم کمبود ویتامین کا چیست و در چه افرادی رخ میدهد ؟

اگر سطح ویتامین k  در بدن شما کم شده  باعث میشود تا تراکم استخوان پایین بیاید و در گرما به صورت ناخودآگاه ه خونریزی کنید.مدارکی وجود دارد که میگوید با مصرف انواع ویتامین k، میتوانید به راحتی از این عارضه جلوگیری کنید.شما میتوانید علایم کمبود ویتامین ک را در صورت مشاهده علایم زیر پیدا کنید، که شامل:

 • کبودی پوست به راحتی
 • خونریزی بی دلیل از بینی و لثه
 • خطر مبتلا شدن به سرطان
 • خونریزی از مجرا و محل تزریق یا جراحی شده

در افرادی کمبود ویتامین زیاد است که مواد غذایی یا مکمل ویتامین کا به اندازه کافی مصرف نکردند، عواملی مانند: عدم جذب چربی در روده؛ بیماری کبدی؛ مصرف آنتی بیوتیک ها باعث کمبود سطح ویتامین k در بدن میشود. همچنین ویتامین k برای کودکان تازه متولد شده طبیعی است و باید به انها هنانطور که در بالا اشاره کردیم این ویتامین تزریق شود!

ویتامین k تو چه موادی است؟

بهتر است بدانید اگر در رژیم غذایی شما ویتامین کا باشد دیگر نیازی به استفاده و مصرف مکملها و قرص ویتامین k ندارید.به همین دلیل همیشه در مرحله اول در رژیم غذایی خود این مواد غذایی ذکر شده را که در منابع غذایی و حیوانی و سبزیجات وجود دارد، قرار دهید و آنها را به صورت منظم مصرف کنید.

 • گوشت سفید و قرمز
 • کلم بروکلی
 • کاهو سبز
 • تخم مرغ
 • کدو حلوایی
 • سویا

اینها تنها بخشی از مواد غذایی  سرشار از ویتامین کا هستند که میتواند شما را از بحران نجات دهد. دانشمندان با مطالعه دریافتند که پروتئین استخوان و غضروف ها به ویتامین k وابسته هستند و اگر به صورت منظم این مواد را مصرف نکنیم، دچار اختلالات استخوانی و غضروفی میشویم.

 

 

ویتامین k چه خواصی دارد و عوارض آنرا بشناسید!

از خواصی که میتوانیم به ان اشاره کنیم، تنظیم متابولیسم استخوان و بدن و همچنین تنظیم میزان کلسیم خون است تا به قلب کمک کند سلامتی خود را حفظ کند.از خواص ویتامین k میتوانیم به عوامل زیر اشاره کنیم!

 1. درمان سریع زخم ها

ویتامین کا به بهبود لختگی خون کمک کرده  و میتواند باعث درمان سریع زخمهای پوستی شود و سلول ها سریع تر در ناحیه زخم ترمیم شود!

     ۲٫گودی زیر چشم

برخی از افراد متخصص میگویند کرم های ویتامین k بدلیل اینکه گردش خون را در بدن افزایش میدهند میتواند به کبودی زیر چشم کمک خوبی کند.

    ۳٫تقویت و رشد مو

برخی از مطالعات میگویند که: انواع ویتامین k  باعث میشود که سرعت گردش خون در پوست سر شما زیاد شود و باعث افزایش رشد مو شود و ریزش مو پیدا نکنید.

اما گفتنی است که به جدایی از فواید بسیاز خوب این ویتامین باید حواسمان به عوارض آن باشد زیرا ممکن است باعث: ایست قلبی ؛ سکته مغزی و لخته شدن شود و حتما باید با پزشک مربوطه مشورت کنید. در ادامه ما برخی از عوارض ویتامین کا را برای شما اورده ایم که شامل: حساسیت و الرژی؛ تداخل دارویی و کلیه است و باید بدانید که مصرف خود سرانه انواع ویتامین کا باعث افزایش کلسترول و تشدید بیماری های زمینه ای و .. میشود.

مقدار ویتامین  کا مصرفی باید چقدر باشد؟

شما با مشورت پزشک مربوطه میتوانید مقدار مصرفی خود را متوجه شوید، اما ما یک میانگین از مصرف این ویتامین را به شما گفتیم که نسبت به سن و جنس متفاوت است که ما در ۳ گروه برای شما دسته بندی کردیم که شامل موارد ذیل است:

نوزادان و کودکان

 • نوزادان ۶ ماهه : ۲ میکروگرم درهر روز
 • نوزادان تا ۱۲ ماهه : ۲٫۵ میکروگرم در هرروز
 • سن ۳ سال : ۳۰ میکروگرم در هرروز
 • سن ۴ تا ۸ سال : ۵۵ میکروگرم در هرروز
 • از سن ۹ تا ۱۳ سال : ۶۰ میکروگرم در هرروز

زنان

 • سن ۱۴ سال به بالا: ۷۵ میکروگرم در هرروز
 • زنان حامله : ۹۰ میکروگرم درهر روز
 • زنان شیرده بچه دار : ۹۰ میلی گرم در هرروز

مردان

۱۴ تا ۱۸ سال : ۷۵ میکروگرم روزانه

۱۹ سال به بالا : ۱۲۰ میکروگرم روزانه

 

نتیجه گیری..

ویتامین کا و انواع آن قطعا برای هر فردی ضروریست میبایست آنرا به درستی مصرف کرد تا خواص آن کاملا شامل حال بدن ما شود. شما در این مطلب که در سایت فردا مارکت با شما به اشتراک گذاشتیم از انواع ویتامین کاغ خواص ان؛ عوارض و فواید آن و علایم کمبود آنرا برای شما اوردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و میتوانید برای تهیه ویتامین کا به فروشگاه ما مراجعه کنید.

حمید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *