بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم چه زمانی است؟

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و ویتامین دی چه زمانی است؟

بهترین زمان زمان مصرف کلسیم چه زمانی است ؟  قرص کلسیم یکی از مکمل های مورد نیاز برای بدن می باشد. حتما اطلاع دارید که مواد غذایی متنوعی وجود دارد که سرشار از کلسیم هستند. اما آیا برنامه غذایی شما تا حد کافی شامل این ماده معدنی را به بدنتان می باشد؟ نیاز واقعی بدن به کلسیم چقدر است؟ اگر نیاز به مصرف مکمل دارید چه نوع مکملی را باید انتخاب کنید؟ چه زمانی باید مکمل کلسیم را مصرف کنید. این سؤالات ذهن خیلی از افراد را درگیر کرده است؛ ما در این مقاله از سایت فردامارکت سغی کرده ایم تا به سوالات شما پاسخ دهیم. در حلت کلی می توان به این نتیجه می توان دست یافت که در طول روز میزان کلسیم موجود در خون به صورت دائم بالا و پایین می شود؛ بنابراین هنگامی که می خوابیم میزان کلسیم در بدن به حداقل خود می رسد، در طول این افت آن بدن از استخوان مواد مورد نظرش را برداشت می کند. در این مقاله از سایت فردامارکت می خواهیم مطالبی درمورد عوارض قرص کلسیم دی، مصرف همزمان قرص کلسیم با شیر، بهترین زمان مصرف قرص کلسیم d3 و  اینکه مصرف قرص کلسیم از چه سنی شروع میشود؟ توضیحات مفیدی در اختیارتان قرار دهیم.

تشخیص بهترین زمان خوردن قرص کلسیم

برای تشخیص زمان درست مصرف کلسیم سه نکته کلیدی را از یاد نبرید:

 • نوع قرص کلسیم
 • دوز مصرفی در طول روز
 • بررسی تداخل دارویی

با مشورت دارویی از داروخانه فردامارکت میتوانید اطلاعات موردنیاز درباره تداخل دارویی دریافت کنید.

انواع کلسیم و تفاوت آنها

 

انواع کلسیم و تفاوت آنها

عوارض مصرف قرص کلیسیم کربنات

سیترات : این از بهترین نوع کلسیم است. به آسانی قابل جذب است و میتوان در بین وعده های غذایی مصرف کرد.

کربنات: به دلیل سنگ ساز بودن بودن قرص های کربنات در صورتی که جراحی معده انجام داده اید و یا مشکل کلیوی دارید بهتر است از نوع سیترات استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف کلسیم در بارداری

برای خانم های باردار ۱۲۰۰ تا ۵۰۰ میلی گرم مواد غنی از کلسیم مانند شیر و ماست توصیه میشود. این میزان حدود یک لیوان شیر و یا ماست برای هر واحد است.در صورت تامیین کلسیم به صورت رژیم غذایی نیازی به استفاده از آن نخواهد بود.

عوارض عدم مصرف کلسیم در بارداری

 • افزایش خطر شکستی در سنین بالا
 • افزایش فشار خون در بارداری
 • زایمان زودرس
 • وزن کم هنگام تولد
 • رشد آهسته کودک
 • بی حسی و سوزش انگشتان
 • کودکتان نمی تواند کلسیم کافی را در استخوان ها دریافت کند
 • مشکلات قلبی
 • گرفتکی های عضلانی و پا
 • اشتهای ضعیف

قرص کلسیم دی را کی بخوریم؟

بهترین زمان مصرف کلسیم

بهترین زمان مصرف کپسول کلسیم

سوالی که همیشه مطرح میشود اینست که برای جذب بیشتر و مصرف درست  کلسیم چه کنیم؟ باید توجه داشته باشید که مصرف هر نوع قرص و مکمل با توجه به نیازهای بدن و شرایط جسمی هر فرد متفاوت می باشد و نمی توان مقدار و میزان مشخصی برای هر دارو تعیین کرد. غذاهایی مانند تخم‏مرغ، ماهی، سویا ، لوبیا به دلیل داشتن اسید آمینه برای جذب بهتر مفید هستند. اگر سطح کلسیم بدن شما بسیار کم است میتوانید دوز مصرفی خود را به چند قسمت در روز تقسیم کنید.

مصرف مکمل منیزیم در کنار کلسیم

منیزیم از عناصری است که فراوانی زیادی در استخوان ها دارد. حدود ۶۰ درصد از استخوان ها ازمنیزیم تشکیل شده است. بر خلاف تور عامه که تنها عامل استحکام برای استخوان را کلسیم میدانند بهتر است برای جذب بهتر آن در زمان مصرف؛ از مکمل منیزیم به اندازه نصف مکمل کلسیم استفاده کنید.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم منیزیم زینک

بهتر است در زمان مصرف کلسیم از مکمل روی استفاده نکنید چرا که میزان جذب آن پایین تر خواهد بود. در عین حال ویتامین D  به جذب بهتر در زمان مصرف، کمک خواهد کرد. برای جذب بهتر  و عدم دفع آن بهتر است گوشت، تخم‏مرغ، شیر که منشا حیوانی کلسیم هستند کمتر استفاده شوند تا دفع کمتری از راه ادراری انجام شود.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و آهن

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و آهن

متداول ترین ترین مکمل های مورد استفاده در بدن مکمل، روی و آهن هستند. متاسفانه کمبود آهن که یک ماده مغذی کلیدی در سلامت انسان است که در جامعه شایع است. مکمل های آهن برای جبران این کمبود تجویز می شوند. این مکمل ها به هر روشی که باشند، بهتر است زمانی مصرف شوند که معده خالی از غذا است. یعنی بهتر است همراه با غذا مصرف نشوند چون درصد جذب آنها پایین می آید. اما برعکس آهن، بهترین زمان مصرف مکمل های کلسیم زمانی است که معده پر است و فرد دارد غذا مصرف می کند. در واقع این مکمل اگر همراه غذا مصرف شود تاثیرش دو چندان خواهد بود.

مقدار مصرف کلسیم در طول روز

بهترین مقدار مصرف کلسیم، ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ میلی گرم در طول روز است. البته این میزان برای خانم های باردار حداقل از ۱۲۰۰ میلی گرم شروع میشود. اگر این میزان توسط مواد غذایی جذب بدن شود نیازی به استفاده از مکمل ها نخواهد بود چرا که مکمل ها ضرر های خاص خود را برای بعضی دارند. برای مثال افرادی که دارای سنگ کلیه هستند بهتر است استفاده نکنند. مکمل های کربنات به دلیل سنگ ساز بودن برای این افراد به هیچ وجه توصیه نمیشود.

مصرف خودسرانه کلسیم و عوار ض آن

اگر مقدار کلسیم در خون به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند باعث بالا رفتن فشارخون و نارسایی کلیه میشود. به این مشکل سندروم قلیایی میگویند. البته اگر مصرف مکمل های کلسیم به میزان استاندارد باشد مشکلی در این رابطه به وجود نمیآید. همچنین باتوجه به مطالبی که گفته شد باری افراد دارای سنگ کلیه نوع کربنات توصیه نمیشود.

مصرف بیش از حد در زنان باردار موجب یبوست،سنگ های کلیه،مشکل جذب سایر مواد معدنی مانندآهن و روی، ضربان قلب نامنظم، میزان پایین آن در بدن کودک خواهد شد.

بهترین زمان مصرف کلسیم معمولا همراه با ویتامین c  میباشد و همچنین بهتر است زمان هایی مصرف شود که مواد شامل سبوس گندم مصرف نکرده باشید. یکی از موارد مهم در افزایش جذب کلسیم، کم کردن میزان مصرف خوراکی های کم ارزش مثل تنقلات است. برای آشنایی با نحوه و میزان مصرف سایر مکمل ها مانند زینک و اسید فولیک مجله داروخانه فرامارکت را بررسی کنید.

بهترین زمان مصرف قرص کلسیم و ویتامین دی

قرص کلسیم دی را کی بخوریم؟ سیترات کلسیم و کربنات کلسیم دو نوع از متداول ترین انواع مکمل‌های کلسیم هستند. بهترین زمان مصرف مکمل کلسیم برحسب نوع آن متفاوت است. کربنات کلسیم باید به همراه غذا و یا بلافاصله بعد از صرف غذا مصرف شود. چون اسید معده که در حین هضم غذا ترشح می‌شود میزان جذب این نوع کلسیم را بالا می‌برد. اما سیترات کلسیم مانند دیگر انواع آن یعنی لاکتات کلسیم و گلوکونات کلسیم در هر زمانی جذب بدن می‌شود. بنابراین می‌توانید آن را در هر ساعتی از روز مصرف کنید.


حمید
دیدگاه کاربران 12 دیدگاه
 • مهران 3 بهمن 1399 / 7:11 ب.ظ

  اینجا دوستان هرسوالی کردن چرا جواب ندادین؟

 • ندا 25 آذر 1399 / 8:33 ق.ظ

  چرا زمان مصرف کلسیم منیزیم زینک رو ننوشتین؟! فقط تیترش هست!

 • نیکی 3 آبان 1399 / 3:39 ب.ظ

  متوجه نشدم یه جا نوشتین خوردن تخم مرغ تو جذب کلیسیم خوبه چند خط پایینترش نوشتین خوردن تخم مرغ خوب نیست

 • نیهان 28 مهر 1399 / 0:58 ق.ظ

  سلام
  میشه بگید که دقیقا کی باید از قرص کلسیم رو خورد؟
  اخه یجا نوشته اگه شب قبل از خواب بخوری باعث رسوب میشه

 • لیلا 26 مهر 1399 / 10:24 ق.ظ

  سلام روزتون بخیر
  بنده درحال حاضر کمو تراپی میشم میخواستم کلسیم استفاده کنم بخاطر اینکه محدودیت در مصرف لبینات دارم ممنون میشم راهنمایی کنید
  متشکرم.

 • ندا 5 شهریور 1399 / 0:03 ق.ظ

  سلام یکی از عوامل ریزش مو کمبود زینک و آهن هست؛ یک مورد موثر هم اضطراب و استرس هستش

 • ملیکا 29 خرداد 1399 / 7:04 ب.ظ

  سلام
  میخاستم بدونم مصرف قرص زینک واسه ریزش مو تاثیر داره یا اینکه حتما باید از مکمل های تقویت مو و اینا استفاده کنیم. چون من ریزش موهام خیلی شدیده اما ازمایش دادم کمبود زینک و آهن و اینا نداشتم. اما یکی از دوستام گفتش که زینک واسه ریزش مو خیلی خوبه میتونم بخورم.حالا موندم چیکار کنم چون کمبود نداره بدنم از نظر زینک

  • حمید 29 خرداد 1399 / 7:49 ب.ظ

   باسلام
   با توجه به اینکه باید قبل از مصرف مکمل های دارویی برای جلوگیری از ریزش مو، علت ریزش مو رو جویا بشید، بهتره که مکمل هایی استفاده کنید که بدن شما کمبود داره. اگر زینک بدن شما کم نیست پس دلیلی برای استفاده از این قرص ندارید شما می تونید از مکمل ها و ویتامین هایی مثله هیرویت استفاده کنید. که تاثیرگذاری فوق العاده ای داره.

 • مبینا 15 خرداد 1399 / 12:13 ب.ظ

  سلام روز بخیر
  برای اینکه جذب کلسیم بالا باشه باید چیکار کنیم و اینکه استفاده از کلسیم در دوران بارداری ضروری هست حتی اگر که از شیر و اینا و مواد غذایی که کلسیم مورد نیاز رو داره استفاده کنیم یا نه حتما باید از یه مکمل دارویی و اینا استفاده کنیم؟

  • حمید 21 خرداد 1399 / 2:26 ب.ظ

   باسلام
   برای اینکه جذب کلسیم بدنتان را افزایش دهید باید ویتامین D بدنتان تامین باشد. در غیر این صورت کلسیم به خوبی جذب بدن شما نمیشود. هم می توانید از نور خورشید برای تامین این ویتامین استفاده کنید و هم میتونید از غذاهایی حاوی ویتامین دی استفاه کنید. استفاده از کلسیم در دوران بارداری با توجه به اینکه کمبود این ویتامین را داشته ابشید نیاز هست و باید تامین شود. شما میتونید مواد غذایی حاوی کلسیم رو جایگزین مکمل ها و مواد دارویی کنید.

 • آزاده 15 خرداد 1399 / 12:07 ب.ظ

  سلام و خسته نباشید
  من باردار هستم و الان مدتی هست که ضعف شدیدی دارم و احساس میکنم بدنم درد میکنه. دکتر بهم پیشنهاد کرده که از قرص کلسیم تو دوران بارداری استفاده کنم ولی خب من وقتی این قرص رو استفاده میکنم خیلی صورتم ورم میکنه و پف میکنه. یه جورایی بهش حساسیت دارم. الان میخام بدونم چیکار کنم از چی استفاده کنم با توجه به اینکه باردار هم هستم و کلسیم برای بچه نیازه…
  میشه لطفا راهنمایی کنید. خیلی ممنون

  • حمید 21 خرداد 1399 / 2:29 ب.ظ

   باسلام
   اگر به قرص کلسیم حساسیت دارید، میتونید از مواد غذایی که حاوی کلسیم هست استفاده کنید. مغزها و آجیل، میوه هایی مثله پرتقال، کلم پیچ، اسفناج، شیره، سویا، ماهی، لبنیات و… میتونن تا حدود زیادی کلسیم بدن شما را تامین کنند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *