حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

مکمل بدنسازی برای افراد دیابتی

مکمل بدنسازی برای افراد دیابتی

مکمل بدنسازی بدون عوارض برای افراد دیابتی

در این مقاله از داروخانه فردامارکت مصرف پروتئین و سایر انواع مکمل بدنسازی برای افراد دیابتی بررسی شده است. در ادامه به بررسی مهم ترین مکمل های تغذیه مفید برای افراد دیابتی میپردازیم. تحقیقات نشان داده بدلیل افت قند خون با مصرف یک سری از مکمل ها، مصرف کنترل شده مکمل بدنسازی برای ورزشکاران دیابتی ایجاد مشکل نمیکند.

مکمل مناسب افراد دیابتی

در تحقیقات ۲۰۰۵ محققان مشاهده کردند که زمانی که پروتئین وی را به رژیم غذایی افراد دیابتی اضافه میکنید؛ مصرف این مکمل به هضم و افزایش جذب کربوهیدرات کمک میکند. مزیت مصرف مکمل وی شبیه سازی انسولین در خون میباشد.

البته توجه داشته باشید که افرادی که به شیر و محصولات لبنی حساسیت دارند نباید از مکمل استفاده کنند چرا که در مواردی اینکار باعث افزایش مقامت مقاومت به انسولین در این افراد میشود.

برنامه ورزشی برای دیابتی ها و مکمل های مناسب برای ورزشکاران دیابتی

مکملهای بدنسازی و دیابت

چه نوع مکمل بدن سازی برای افراد دیابتی مناسب است؟

مکمل مناسب افراد دیابتی، به طور کلی مکمل های زیر برای افراد دیابتی گزینه های مناسبی است.

  • انواع مکمل های مفید برای افراد دیابتی:
  • پودر پروتئین
  • گلوتامین
  • کراتین(دوز مصرف خیلی کم)
  • آمینو اسید شاخه دار

پودر پروتئین

پودر پروتئین ماده ای غنی از آمینو اسیدها و پپتیدها  است. مصرف آب پنیر که یک منبع قوی مکمل وی است؛ که کاهش میزان قند خون کمک میکند. توجه داشته باشید که اگر به مواد لبنی حساسیت دارید در مصرف مکمل های پروتئینی مانند مکمل وی با مشاور دارویی فردامارکت مشورت کنید.

گلوتامین

مصرف این نوع مکمل نیز موجب کاهش قند خون بالا در دیابت نوع ۲ می‌شود.چرا که این مکمل باعث افزایش ترشح GLP – ۱ و انسولین خون میشود. توجه داشته باشید که اگر دیابت کنترل‌نشده دارید در مصرف این مکمل حتما با پزشک مشورت کنید. افراد دارای سابقه صرع،  و ناراحتی های کلیه، کبد و یا سندرم Reye نباید از این مکمل استفاده کنند.

کراتین

کراتین از جمله اسیدآمینه طبیعی مفید برای افراد دیابتی است.طبق مطالعات انجام شده مصرف این نوع امینه اسید ها تنها به ورزشکاران اختصاص ندارد چراکه موجب کاهش قند خون میشود و برای افراد دیابتی با کنترل میزان مصرفشان مفید است.

برنامه غذایی و تمرینی بدنسازی

آمینو اسید شاخه دار

آمینو اسید های شاخه‌دار، مواد مغذی ضروری هستند. این آمینو اسید ها از مواد غذایی لبنی و پروتئینی مانند گوشت به بدن میرسد. مکمل های از این نوع  در سوخت و ساز چربی و کاهش قند خون به بدن کمک میکنند.از جمله مواد غذایی مفید برای دریافت آمینو اسید های شاخه دار، گوشت، مرغ، ماهی، سویا، تخم‌مرغ،نخود، عدس، لوبیا، بادام میباشد.

مکمل های مورد نیاز در تغذیه افراد دیابتی

کرم و منیزیم از مواد موزد نیاز بدن هستند که روی میزان قند خون بدن تاثیر زیادی دارند. منیزیم موجب کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین و کاهش فشار خون میشود.

زینک: به علت کمبود میزان جذب روی در افراد دیابتی سطح زینک در بدن دچار افت خواهد شد. مصرف زینک باعث بهبود زخم های سطحی ایجاد شده به علت دیابت خواهد شد.

ویتامین C : استفاده از دوز بالای ویتامین C به هیچ وجه توصیه نمیشود. در مواردی عوارض عروقی باعث مرگ بدنسازان شده است؛ که یکی از عوامل آن مصرف بیش از حد مکمل ها است. میزان مجاز مصرف ویتامین C، ۹۰ میلی گرم در روز است.

کلسیم: مصرف کلسیم برای افراد ورزشکار ۱۲۰۰ میلی گرم در است. طبق گزارش برگرفته از دکتر کاوه سالار مند این ماده معدنی در تولید انسولین به لوزالمعده کمک می‌کند .

ورزش یکی از موارد مهم در دنیای شهر نشینی برای افراد دیابتی است. اما ورزش برای افراد دیابتی باید با مراقبت هایی همراه باشد. برای ورزشکاران دیابتی مصرف مکمل ها میتواند در کاهش میزان قند خون آنها بسیار موثر باشد؛ چرا که باید میزان کالری غذا و قند خون این ورزشکاران  به دقت کنترل شود تا مشکلی برای سلامت آنان پیش نیاید. همچنین به دلیل اینکه ترمیم زخم ها در افراد دیابتی بسیار مشکل است ممکن است خطر عفونت این ورزشکاران را تهدید کند بنابراین بهتر است از ورزش هایی استفاده کنید که کمترین میزان آسیب از نظر جراحت را به بدن برساند.

حمید
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
مقایسه محصول
X